Bp Tyrawa: Radio Maryja jest instrumentem mówienia o ważnych sprawach

W homilii podczas mszy świętej w 28. rocznicę powstania Radia Maryja bp bydgoski Jan Tyrawa przypomniał, że rozgłośnia nadała pierwszą audycję z Bydgoszczy 8 grudnia 1991 roku.

2019-12-08, 20:52

Bp Tyrawa: Radio Maryja jest instrumentem mówienia o ważnych sprawach

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył mszy świętej w bydgoskiej katedrze. Zwieńczyła ona dwudniowe obchody 28. rocznicy powstania radia założonego przez redemptorystę o. Tadeusza Rydzyka.

Powiązany Artykuł

PAP Abp Stanisław Gądecki 1200.jpg
Przewodniczący KEP: powinniśmy dawać świadectwo miłości do naszej ojczyzny


- Kiedy dziś obchodzimy 28. rocznicę powstania Radia Maryja (...) wyrażamy naszą wdzięczność Bogu. Najserdeczniejsze podziękowania o. dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi i całemu jego zgromadzeniu przede wszystkim za to, że stworzyli taki właśnie instrument jak Radio Maryja, gdzie możemy mówić o tak ważnych sprawach jak chociażby dzisiaj – mówił w homilii bp Tyrawa.

Biskup bydgoski przypomniał, że Radio Maryja nadało pierwszą audycję właśnie z Bydgoszczy – dokładnie 28 lat temu. Wcześniej w swoim kazaniu przypominał m.in. nauczanie prymasa Polski śp. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Mocny akcent na katechezę"

- Mocny akcent w wychowaniu młodzieży prymas Wyszyński kładł na katechezę, która rozpoczyna się w rodzinie, ale swoją kontynuację ma znaleźć w salce katechetycznej czy w szkole. W swoich kazaniach poświęconych katechezie podkreślał aspekt społeczno-polityczny. Było to związane z ówczesną sytuacją historyczno-polityczną. Katecheza wówczas odbywała się poza szkołą – mówił bp Tyrawa.

Dodał, że szkoła odgrywa szczególną rolę w wychowaniu młodego pokolenia. - Nigdy jednak nie może ona podrywać zasad wychowania, które dziecko wynosi z rodziny – podkreślił.

Bp Tyrawa zwrócił także uwagę, że Prymas Tysiąclecia wiele uwagi poświęcał również wychowaniu patriotycznemu. Zarząd Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, do której należy Radio Maryja, reprezentował na mszy świętej w bydgoskiej katedrze wikariusz prowincjała o. Dariusz Paszyński.

- Nie jestem tutaj, bo tak wypada, ale przybyłem tu ze szczerej potrzeby serca. Droga rodzino Radia Maryja – jesteście bardzo ważni dla nas. Bardzo się cieszymy, że możemy z wami współpracować w dziele odmiany oblicza tej ziemi. Z wami razem dziękujemy bożej opatrzności, że to nam, redemptorystom, powierzyła pieczę nad tym dziełem – powiedział o. Paszyński.

W mszy świętej uczestniczyli także parlamentarzyści z regionu i przedstawiciele lokalnych władz.

"Fenomen nie tylko w Polsce"

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. Redemptoryści stworzyli w Toruniu również m.in. Telewizję Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

Co roku główne uroczystości rocznicowe odbywają się w Toruniu, a po kilku dniach w Bydgoszczy. W tegorocznych obchodach w Toruniu, które odbyły się w sobotę, udział wziął m.in. wicepremier Jacek Sasin.

- Rząd RP kieruje do państwa dzisiaj serdeczne pozdrowienia i życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu. 28 lat to rzeczywiście cudowny wiek – jeszcze młodość, ale już też wielkie doświadczenia. Tak jest również z Radiem Maryja, które cały czas ma w sobie młodzieńczą witalność, chęć zmieniania świata, ale jednocześnie za sobą wiele doświadczeń – często trudnych – mówił podczas sobotnich uroczystości Sasin.

Dodał, że wszyscy pamiętają, jak Radio Maryja broniło się na medialnym rynku i walczyło – mimo kłód rzucanych pod nogi. Podkreślił, że wówczas jego środowisko polityczne – Prawo i Sprawiedliwość – stanęło mocno po stronie Radia Maryja, co przyczyniło się m.in. do wygrania bitwy o koncesję.

- Radio Maryja jest fenomenem nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jego programy to bliski kontakt ze słuchaczami. (...) Nie bez powodu słuchacze mówią o sobie, że tworzą rodzinę Radia Maryja. Rodzina to coś więcej niż zestaw słuchaczy – ocenił Sasin.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej