Tysiące materiałów nie tylko dla pasjonatów. IPN uruchomił nowy portal
Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal przystanekhistoria.pl. Podczas prezentacji serwisu na konferencji w Warszawie jego autorzy podkreślali, że to nowa jakość w edukacji historycznej. Witryna prezentuje najnowsze ustalenia historyków oraz współpracowników IPN dotyczące XX-wiecznych dziejów Polski.
2019-12-11, 14:48
Posłuchaj
Doktor Rafał Leśkiewicz: podzieliliśmy historię Polski na podokresy (IAR)
Dodaj do playlisty
Portal zawiera 400 artykułów popularnonaukowych, tysiąc filmów i blisko 800 publikacji cyfrowych do pobrania za darmo.
"Odpowiedź na zmiany cywilizacyjne"
Prezes IPN doktor Jarosław Szarek powiedział, że nazwa nowego serwisu nawiązuje do nazwy centrów edukacyjnych IPN w Polsce i za granicą.
- Dzisiaj rozpoczynamy nową przygodę na "Przystanku Historia" - "Przystanek Historia" w internecie - powiedział. Dodał, że inicjatywa jest "odpowiedzią na technologiczne, cywilizacyjne zmiany, zachodzą".
- Internet jest tym miejscem przekazu wiadomości, z którego najczęściej korzystają młodzież i nauczyciele. "Przystanek Historia" jest dla każdego - zaznaczył.
Kapsuły tematyczne
Internetowym "Przystankiem Historia" kieruje doktor Rafał Leśkiewicz. Jak zaznaczył, na uwagę zasługuje przedstawienie opisywanych wydarzeń historycznych na osi czasu. - Podzieliliśmy tę historię Polski na kilka podokresów. Prezentujemy, w ramach tego portalu, najciekawsze, naszym zdaniem, materiały historyczne dotyczące każdego z okresów - powiedział.
Za przykład dr Rafał Leśkiewicz podał dział dotyczący II wojny światowej. - Znajdziecie tu państwo szereg niezwykle ciekawych materiałów umieszczonych w kapsułach tematycznych - powiedział. Te materiały, to jak zaznaczył, "książki, wydawnictwa ulotne, materiały filmowe".
Powiązany Artykuł

Kolejni Żołnierze Wyklęci zidentyfikowani. Prezydent: pragnęli służyć ojczyźnie
Odpowiedzi na historyczne pytania
Doktor Rafał Leśkiewicz mówił, że przystanekhistoria.pl jest skierowany nie tylko do pasjonatów, ale przede wszystkim do odbiorców, dla których "historia jest jednym z wielu przedmiotów w szkole". Odwiedzający portal znajdą na nim odpowiedzi na szereg pytań dotyczących najnowszych dziejów Polski.
- Próbujemy między innymi odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego stan wojenny wprowadzono nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Prezentujemy bardzo ciekawy artykuł doktora Pawła Kosińskiego poświęcony dziennikom Hansa Franka, wyjątkowemu źródłu historycznemu, w którym dokumentował swoje zbrodnie na Polakach w Generalnym Gubernatorstwie - powiedział.
Symbolami portalu przystanekhistoria.pl są marszałek Józef Piłsudski, Mały Powstaniec oraz legenda "Solidarności" Anna Walentynowicz.
Na wiosnę twórcy portalu zapowiadają uruchomienie pełnej anglojęzycznej wersji serwisu oraz stworzenie aplikacji mobilnej.
msze