more_horiz
Wiadomości

Donald Tusk: wiele wskazuje na to, że Platforma Obywatelska potrzebuje zmian

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 18:58
Donald Tusk uważa, że "wiele wskazuje na to", iż Platforma Obywatelska potrzebuje zmiany "i pokoleniowej, i energetycznej". Powiedział też, że docenia to, co jako lider ugrupowania zrobił Grzegorz Schetyna.
Donald Tusk
Donald TuskFoto: PAP/Leszek Szymański

Pytany na sobotnim briefingu, czy Platforma Obywatelska potrzebuje zmiany, Donald Tusk odparł, że jeżeli przychodzi czas i są takie możliwości, żeby nastąpiła zmiana na lepsze, to nie można się wahać ani chwili.

- I Platforma musi sobie na to pytanie odpowiedzieć, czy to jest ten moment. Wiele na to wskazuje, że to jest ten moment, wiele na to wskazuje, że to jest ten czas, kiedy potrzeba takiej zmiany, i pokoleniowej, i - powiedziałbym też - energetycznej - ocenił.

>>>[POLSKIE RADIO 24] Publicysta: Kidawa-Błońska będzie tracić w kampanii. Jaśkowiak byłby lepszym wyborem

ZOBACZ TAKŻE
kidawa 1200 pap.jpg
Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta. "Nie ma niespodzianki"

"Doceniam to, co zrobił Schetyna"

- Ale ponieważ wszyscy znacie historię naszej trudnej, ale autentycznej przyjaźni z Grzegorzem Schetyną, nie chcę iść zbyt daleko z komentarzami, bo mówię naprawdę serio - bardzo doceniam to, co zrobił przez ten czas. Podejmował trudne decyzje i raczej sensowne, i dobre, wysoko oceniam szczególnie jego ostatni rok - mówił były premier.

- Natomiast czy nie będzie lepiej dla Platformy i szerzej, dla całego środowiska opozycji, żeby nowi ludzi wzięli sprawy w swoje ręce - nie wykluczam, że tak jest - dodał.

Pomoc dla PO za cztery lata?

Tusk zapytany został również o możliwość kandydowania w kolejnych wyborach prezydenckich w 2025 r.

- Jeśli dobrze pamiętam, to zanim będą kolejne wybory prezydenckie, to będą najpierw wybory parlamentarne. I z racji też mojej nowej funkcji nie tylko mogę już być, ale powinienem być zaangażowany w pełni, żeby pomagać w Polsce Platformie Obywatelskiej, PSL - bo to jest ta rodzina - w wygraniu wyborów. Będę prezentował w najbliższym roku pomysły, w jaki sposób przybliżyć zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, tym będę chciał się zająć z pełnym przekonaniem - powiedział.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Politolog: mobilizacja elektoratu będzie kluczowa w wyborach prezydenckich

- Całe doświadczenie życiowe mi mówi, że byłem całkiem niezły - przepraszam za nieskromność - w wyborach parlamentarnych, a w tych prezydenckich raz próbowałem, jak pamiętacie, nie wyszło (...). Więc może to jest moja misja, żeby pomóc wygrać wybory parlamentarne - dodał. Podkreślił jednak, że wszystko bierze pod uwagę.

kidawa_1200.jpg
Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta

Nieoficjalnie: wybory w PO w styczniu i lutym

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że pierwsza tura wyborów przewodniczącego PO ma się odbyć 25 stycznia, ewentualna druga - 8 lutego. Wciąż nie wiadomo, czy na start zdecyduje się dotychczasowy przewodniczący Grzegorz Schetyna. Jego bliscy współpracownicy zapewniają, że będzie ubiegał się o reelekcję.

Posłanka Joanna Mucha, która wolę startu na przewodniczącego zadeklarowała kilka dni temu podczas zamkniętego spotkania z działaczami lubelskiej PO, wciąż nie potwierdziła publicznie zamiaru kandydowania. "Pozwólcie państwo jeszcze na tę chwilę, na to co się wydarzy na Radzie Krajowej, na jeszcze naprawdę krótki czas na taką ostateczną decyzję z mojej strony" - powiedziała w sobotę dziennikarzom Mucha.

Wolę kandydowania na szefa Platformy potwierdził w sobotę w rozmowie z dziennikarzami senator Bogdan Zdrojewski. Kandydować na przewodniczącego PO zamierza ponadto szef klubu Koalicji Obywatelskiej (obecnie wiceszef PO) Borys Budka.

msze

Zobacz także

Zobacz także