Mecenas P. Andrzejewski: PiS chce dostosować ustawę do zapisów konstytucji
- Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych to inicjatywa będąca wypełnieniem dyspozycji, które są zapisane w polskiej konstytucji. To kwestia dotycząca podstaw funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski.
2019-12-15, 12:40
Posłuchaj
Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym został złożony w Sejmie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Budzi on spory sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego.
- Ta inicjatywa legislacyjna jest wypełnieniem dyspozycji konstytucji i jej obowiązujących aksjomatów, czyli podstaw funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. W konstytucji wyraźnie stwierdza się, że sędziowie są nieusuwalni, ale można ich złożyć z urzędu, zawiesić w urzędowaniu albo przenieść do innej instytucji czy na inne stanowisko - nawet wbrew ich woli - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski.
Powiązany Artykuł
Odwołanie wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie. "Pora zrobić porządek"
Potrzeba doprecyzowania przepisów
Jak zaznaczył, procedury te muszą "odbywać się na mocy orzeczenia sądu i tylko w przypadku określonym w ustawie". - Jak dotąd ten przypadek określony w ustawie nie był dostatecznie wyraźnie sprecyzowany, a ograniczał się tylko do prawomocnego orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego o złożeniu sędziego z urzędu - powiedział mecenas.
REKLAMA
- Dlatego też trzeba to doprecyzować, aby uczynić zadość dyspozycji artykułu 180. polskiej konstytucji - dodał gość PR24.
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: mec. Piotr Andrzejewski
Data emisji: 15.12.19
REKLAMA
Godzina emisji: 11.35
bartos
REKLAMA