X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marek Ast: ustawa o sądach jest dobra merytorycznie, ale są możliwe poprawki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 16:11
Projekt ustawy sądowej jest merytorycznie dobry i zgodny z konstytucją, ale poprawki są możliwe - powiedział dziennikarzom Marek Ast, szef sejmowej komisji sprawiedliwości (PiS). Jak dodał, projekt ustawy nie jest skierowany póki co do komisji sprawiedliwości.
Marek Ast
Marek AstFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Dziennikarze pytali w Sejmie Asta, czy zna poprawki do projektu nowelizacji ustawy Prawo o sądach powszechnych, o Sądzie Najwyższym. Poseł zaznaczył, że nic o poprawkach nie wie, ale - jak dodał - jeśli projekt trafi do komisji, będzie ona ewentualne poprawki rozpatrywać.

- W każdym projekcie zmieszczą się jakieś poprawki, natomiast myślę, że merytorycznie to jest dobra ustawa - podkreślił Ast. - Ustawa jest absolutnie zgodna z konstytucją, nie widzę żadnych sprzeczności z zapisami konstytucji - dodał poseł PiS. Podkreślił, że w innych krajach "podważanie instytucji państwa przez sędziów powoduje odpowiedzialność dyscyplinarną lub karną".

1200_sąd_East_News.jpg
"Autorzy przygotowali już poprawki". Terlecki o projekcie PiS ws. sądów

Poinformował, że posiedzenie komisji sprawiedliwości jest zwołane na czwartek, ale w kwestii opiniowania kandydata do TK. - Ustawa (sądowa) nie jest skierowana póki co do komisji sprawiedliwości - powiedział Ast. Przyznał też, że nie czytał jeszcze opinii Biura Analiz Sejmowych na temat projektu.

W czwartek I czytanie projektu?

Sejm prawdopodobnie w czwartek przeprowadzi pierwsze czytanie projektu zmian w ustawach Prawo o sądach powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, zastrzegł, że decyzję w tej sprawie podejmie w czwartek rano Prezydium Sejmu.

Na pytanie jak ocenia opinię BAS dotyczącą projektu Terlecki przyznał, że opinia jest krytyczna dla proponowanych rozwiązań. - No tak, ale jednocześnie autorzy projektu przygotowali już poprawki, które - myślę - wychodzą naprzeciw tym wnioskom BAS - zaznaczył wicemarszałek.

sejm kolejny free shut 1200.jpg
Biuro Analiz Sejmowch o projekcie PiS: może naruszyć niezależność sądów

Założenia ustawy PiS

Złożony w zeszłym tygodniu projekt PiS zakłada m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Do projektu sporządzona została opinia BAS. Stwierdzono w niej m.in., że proponowane przepisy dotyczące kwestii dyscyplinarnych rodzą poważne ryzyko stwierdzenia naruszenia zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

W konkluzjach tej opinii podkreślono, że "w zakresie, w jakim projektowana ustawa przewiduje odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za przewinienie służbowe w postaci oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa polegającej na odmowie stosowania przepisu ustawy, jeżeli uprzednio jego niezgodności z konstytucją lub umową międzynarodową nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny należy uważać za naruszenie zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej przed prawem polskim w rozumieniu, jakie nadał jej Trybunał Sprawiedliwości na tle obowiązku lojalnej współpracy".

kad

Czytaj także

Jan Dziedziczak: nadzwyczajna kasta walczy o zachowanie swoich przywilejów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 17:43
- Sędziowie walczą o swoje przywileje. Ci ludzie, którzy sami siebie nazywają nadzwyczajną kastą, mają ich dużo - mówił w PR24 Jan Dziedziczak z PiS.
rozwiń zwiń