X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Święta z ubogimi. "Zrób coś dla innych, nie dla siebie"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 12:00
Kilkaset osób bezdomnych i ubogich zasiądzie w Boże Narodzenie przy świątecznym stole dzięki pomocy Wspólnoty Sant’Egidio. Każdy może podzielić się swoim czasem i gotowością do bycia z drugim człowiekiem.
Święta z Ubogimi 2018
Święta z Ubogimi 2018Foto: Wspólnota Sant'Egidio

- Chcemy się spotkać z ubogim człowiekiem, który nie zawsze ma okazję spędzić Święta tak jak my, w radości i rodzinnej atmosferze, przy suto zastawionym stole - mówi o przedświątecznej pomocy Paulina Kozion-Bąk ze Wspólnoty.

Betlejem w Polsce 1200 px.jpg
Artyści przygotowali specjalną płytę z kolędami. Pobierzesz ją online

Jak wyjaśniają twórcy akcji, Święta z Ubogimi to szczególny wyraz solidarności z potrzebującymi i coś większego niż zwykły posiłek. - To uroczyste spotkanie przyjaciół przy świątecznym stole. Tutaj każdy z ubogich traktowany jest jak VIP. Otrzymuje imienne zaproszenie, czeka na niego specjalnie przygotowane miejsce przy stole oraz serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy. Pod choinką leży dopasowany do indywidualnych potrzeb gościa prezent. A w udekorowanej bożonarodzeniowo sali słychać śpiewane na żywo kolędy – informuje Wspólnota Sant’Egidio.

Posłuchaj 04:08

Najważniejsze relacje

W różne akcje pomocy angażował się Kasper Balcerek, dziś także członek Wspólnoty Sant’Egidio. – Wcześniej brakowało mi właśnie więzi z osobami, którym pomagałem. To był raczej projekt, który miał założenia, cel, realizację i rozliczenie projektu. W momencie trwania projektu nawiązywało się relacje, które kończyły się z zamknięciem projektu. Wiedziałem, że chciałbym to zmienić. Szukałem organizacji, która będzie stawiała na relacje. Coś takiego znalazłem we Wspólnocie Sant’Egidio – wyjaśnia Kasper Balcerek.

- Jestem tu dla innych, a nie dla mnie, żebym mogła poczuć satysfakcję, że coś robię – podkreśla znaczenie spotkania z ubogimi Paulina Kozion-Bąk.

Posłuchaj 03:33 

W tegorocznym bożonarodzeniowym obiedzie z warszawską Wspólnotą Sant’Egidio weźmie udział około 500 ubogich i bezdomnych osób. Spotkanie zorganizowane będzie – podobnie jak w latach ubiegłych - 25 grudnia w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie. Przy stole, z potrzebującymi, obecny będzie także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"By przygotować świąteczny posiłek dla pół tysiąca osób, potrzebni są wolontariusze, którzy zaangażują się przed świętami, jak i osoby gotowe pomóc w dniu obiadu. Zadań do wykonania i form pomocy jest wiele. Liczy się każda para rąk i każda poświęcona godzina. Można m.in. wzbogacić świąteczne menu, kupić prezent, pomóc w przewiezieniu i ustawieniu stołów czy udekorowaniu sali, a także – już w Boże Narodzenie – włączyć się w pracę w kuchni, podawanie potraw, czy – wieczorem – w sprzątanie. Potrzebni są również muzycy i chórzyści, którzy wezmą udział w kolędowaniu" – czytamy w zaproszeniu do pomocy.

Wspólnota zachęca do kontaktu i zaangażowania 25 grudnia, a tych, którzy nie mogą być z ubogimi osobiście, do wsparcia działań finansowo.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu ma 37 lat. Powstała w Rzymie, a dziś jest obecna we wspólnotach na całym świecie. W minionym roku do świątecznego stołu z Sant’Egidio zasiadło ponad 240 tys. gości w 77 krajach. W Polsce taka pomoc i uroczystość dla ubogich zostanie zorganizowana oprócz Warszawy także w Poznaniu, Chojnie i Szczecinie.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Artyści przygotowali specjalną płytę z kolędami. Pobierzesz ją online

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 14:12
Dwudziestu artystów wystąpi razem na scenie trasy koncertowej „Głośna Noc” w ramach muzycznego projektu "Betlejem w Polsce". Inicjatywie towarzyszy charytatywna akcja Ambasador Miłosierdzia. Artyści jako prezent dla wszystkich chętnych przygotowali specjalną płytę z kolędami.
rozwiń zwiń