Co wpływa na ceny gazu ziemnego?
Z roku na rok w Polsce zużywamy coraz więcej błękitnego paliwa. Na wzrost wpływa w dużej mierze wykorzystanie gazu przez zakłady przemysłowe i elektrociepłownie, których nowoczesne kotły zasilane są właśnie gazem ziemnym. Co wpływa na jego cenę, w jaki sposób się ona kształtuje i jak ta rejestrowana na giełdzie energii przekłada się na nasze opłaty?
2019-12-23, 06:00
Klientom indywidualnym gaz służy m.in. do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody użytkowej czy gotowania. W przemyśle natomiast gaz wykorzystywany jest w procesach produkcyjnych jako surowiec np. przy produkcji nawozów sztucznych, albo jako nośnik energii podlegający spalaniu - jak w energetyce i ciepłownictwie. W wersji skroplonej (LNG) oraz sprężonej (CNG) stosowany jest do napędzania pojazdów - ciężarówek, autobusów miejskich, śmieciarek.
Powiązany Artykuł
![PGNiG-1200x1200_01a01.jpg](http://static.prsa.pl/images/7fddaf45-7dc5-4ff4-a4f4-26373ae70bac.jpg)
Sprawdź, jakie są różnice między LNG, CNG i LPG
Jednak oczekując na zagotowanie wody na herbatę przy cieple bijącym z kaloryfera w domu, nie zastanawiamy się specjalnie nad tym, co wpływa na kwotę, którą musimy za to wszystko zapłacić. Poza stałymi elementami rachunku za gaz, takimi jak opłaty abonamentowe i dystrybucyjne, najważniejsza jest cena paliwa gazowego. Przyjrzyjmy się czynnikom wpływającym na jej wysokość.
Popyt na gaz
W 2018 r. w Polsce wykorzystano ok. 18 mld m sześc. gazu. Od 2015 r. zużycie błękitnego paliwa wzrosło o ponad 3 mld m sześc. Według najnowszego raportu IOGP - Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ropy Naftowej i Gazu - w ciągu ostatnich 18 lat popyt na gaz ziemny na całym świecie wzrósł o 60 proc. - o dwa razy więcej niż na ropę naftową. W przypadku cen ropy naftowej duży wpływ ma na nie Organizacja Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), która może nakazać zmniejszyć lub zwiększyć wydobycie ropy w krajach członkowskich kartelu, wpływając tym samym na ceny na świecie. W przypadku gazu rosnący popyt idzie w parze ze zwiększającą się podażą gazu, głównie poprzez stabilnie rosnące wydobycie na świecie, przede wszystkim w USA, które korzystają na tzw. boomie łupkowym i z importera gazu stały się jego eksporterem.
![Gaz](http://static.prsa.pl/images/7b583057-1151-4551-8990-ecefb41fd303.jpg)
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rocznie wydobywa w Polsce niecałe 4 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, co stanowi nieco ponad 20 proc. krajowego zapotrzebowania. Aby sprostać potrzebom, konieczny jest import surowca. W zeszłym roku PGNiG sprowadziło ok. 13,5 mld m sześc. gazu. Najwięcej z Rosji - na podstawie wygasającego w 2022 r. kontraktu jamalskiego - ok. 9,04 mld m sześc., co stanowiło ok. 67 proc. udziału w całkowitym imporcie paliwa. Reszta zagranicznego błękitnego paliwa pochodziła z Kataru, USA i Norwegii - importowana w formie skroplonego gazu ziemnego (LNG) poprzez terminal w Świnoujściu - a także z kierunku zachodniego i południowego z rynków giełdowych.
REKLAMA
Koszty pozyskania gazu
Na cenę paliwa gazowego wpływ mają koszty pozyskania gazu. Inne będą koszty pozyskania gazu z własnych złóż, z których produkcja jest tańsza, a inne będą koszty gazu importowanego, gdzie pod uwagę trzeba wziąć dodatkowe koszty związane z jego transportem oraz samą cenę ustaloną przez sprzedawcę, określoną tzw. indeksem cenowym zawartym w kontrakcie na dostawy z zagranicy.
Powiązany Artykuł
![wiertnia_1200-A1.jpg](http://static.prsa.pl/images/a30a734c-1aea-43dc-8790-95f207a184e0.jpg)
Gdzie w Polsce wydobywamy gaz? Skąd go importujemy?
Przykładowo w kontrakcie jamalskim z Rosją, który zawarto połowie lat 90., a który wygaśnie 31 grudnia 2022 r., zapisana jest formuła cenowa, która wiąże cenę gazu sprzedawanego do Polski z ceną ropy na świecie. Podczas kiedy cena gazu na giełdach europejskich rządzi się rynkowymi zasadami podaży i popytu, cena gazu rosyjskiego dla Polski uzależniona jest od ceny ropy - jeśli drożeje ropa, drożeje także gaz sprzedawany w Polsce, a koszty tego ponosić muszą jego odbiorcy. Dodatkowo duzi odbiorcy chcą płacić za gaz cenę, za którą mogliby kupić gaz na rynku europejskim. Jeśli w tym samym okresie kiedy cena ropy rośnie, spada cena gazu w Europie, sprzedaż gazu z kontraktu jamalskiego staje się nieopłacalna.
![Gaz](http://static.prsa.pl/images/7e91f2e4-a48f-49d4-9659-af5bc79d3805.jpg)
To bardzo niekorzystna umowa i m.in. dlatego PGNiG podjęło decyzję, by nie przedłużać kontraktu jamalskiego. Dodatkowym kosztem jest także opłata za przesył importowanego gazu, np. poprzez gazociąg jamalski i jego odnogi. Niestety, umowy nie można wypowiedzieć wcześniej, ani nawet przestać kupować gazu. Wynika to z klauzuli "take or pay", która sprowadza się do tego, że za 85% zamówionego wiele lat wcześniej gazu trzeba zapłacić nawet jeśli się tego gazu nie odbierze.
Powiązany Artykuł
![Foto-F1.jpg](http://static.prsa.pl/images/3b67e96f-8c8b-4e89-a335-a8aa9c1600cf.jpg)
Sprawdź, z czego składa się gaz i jaką ma kaloryczność
Z kolei w kontraktach z dostawcami skroplonego gazu ziemnego (LNG) trzeba liczyć się z kosztami transportu specjalnymi statkami, tzw. metanowcami, a także kosztem skroplenia gazu w terminalu - punkcie załadunku, a potem kosztem jego rozładunku i regazyfikacji w terminalu docelowym, czyli w przypadku Polski w terminalu LNG w Świnoujściu. PGNiG podpisało w ostatnim czasie kilka umów z amerykańskimi producentami LNG. Łupkowa rewolucja w USA pozwala amerykańskim firmom wydobywać u siebie tanio gaz i oferować go światu po konkurencyjnych cenach. Nawet z kosztami skroplenia i transportu są one niższe niż cena gazu z Rosji oferowana w Polsce, o czym wielokrotnie informowało PGNiG. W umowie na zakup gazu z zagranicy, jak w każdym kontrakcie handlowym z partnerem zagranicznym, trzeba się też z liczyć ze zmianą kursów walut.
REKLAMA
Obecnie dla dostaw gazu sieciowego możemy zaobserwować trend w zawieraniu kontraktów krótko- i średnioterminowych z ceną powiązaną z notowaniami gazu ziemnego na rynkach europejskich. Ilości paliwa gazowego określane są indywidualnie, uwzględniając elastyczność odbioru.
Giełdy energii i wirtualna sprzedaż
Cena gazu na rynkach światowych kształtowana jest przez giełdy, a dokładniej przez tzw. wirtualne punkty kupna i sprzedaży gazu. Najważniejsze w Europie to holenderski TTF, niemiecki Gaspool i brytyjski NBP. Ich nazwami określa się także indeksy oznaczające ceny gazu w tych punktach. Nie sprzedaje się tu fizycznie gazu, ale dokonuje wirtualnych transakcji, które potem rozlicza się poprzez dostawy gazu płynącego przez sieć gazociągów w Europie.
![Gaz](http://static.prsa.pl/images/f1475c99-7c55-488b-96df-7ed229c9327b.jpg)
W 2012 r. na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie uruchomiony został rynek gazu. Jak na każdej giełdzie, cena surowca jest tu wynikiem zawieranych transakcji przez uczestniczące na giełdzie podmioty - w tym wypadku firmy handlujące gazem. Wyznaczane są tu również transparentne giełdowe indeksy cenowe.
Powiązany Artykuł
![foto-GAz-08-09-2019.V2-jpg.jpg](http://static.prsa.pl/images/78de34fd-d076-4752-ad56-88bfc03cc215.jpg)
Dlaczego gaz ziemny pachnie i jaki powinien mieć kolor podczas spalania?
Cena gazu ziemnego notowanego na giełdzie towarowej oczywiście się zmienia, nawet wielokrotnie w ciągu jednego dnia - tak samo jak na giełdzie papierów wartościowych.
REKLAMA
![Gaz](http://static.prsa.pl/images/0efeedbc-9be9-415b-a310-85e925899196.jpg)
Poza podażą i popytem na zmianę cen gazu wpływają różne czynniki. - Po pierwsze, to pogoda. W przypadku łagodnej zimy zużywamy mniej błękitnego paliwa do ogrzewania. Po drugie, ceny tego surowca w krajach ościennych. Determinowane są one m.in. zdolnościami przesyłowymi. Chodzi o przepustowość, która jest uwarunkowana naszymi połączeniami gazociągowymi z innymi krajami, a także zapotrzebowaniem tych krajów na gaz - wyjaśnia Leszek Prachniak, dyrektor Biura Operacji Giełdowych w Towarowej Giełdzie Energii.
Powiązany Artykuł
![PGNiG-1200x1200_01a02a.jpg](http://static.prsa.pl/images/d7f410de-d64a-42d5-9a0f-f85c92af10be.jpg)
Zobacz, jak działa najpopularniejszy gazomierz
W listopadzie bieżącego roku średnia ważona cena gazu na rynku spot (z dostawą w dniu następnym i dniu bieżącym) na TGE wynosiła ok. 75 zł za 1 megawatogodzinę (MWh), a jeszcze rok wcześniej - 112 zł za MWh. Jednak ceny giełdowe, w zależności od wielu czynników, mogą dynamicznie się zmieniać i różnica między najniższą a najwyższą ceną może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych.
![Gaz](http://static.prsa.pl/images/a23a2614-39b6-45de-940d-2b6c6698b494.jpg)
Ceny gazu na giełdzie energii niemieckiej czy holenderskiej zależą nie tylko od zapotrzebowania Niemiec czy Holandii na gaz, ale także od poziomu wydobycia gazu oraz poziomu importu gazu np. z Norwegii czy Wielkiej Brytanii, czyli podaży. Ponieważ zasoby gazu pochodzące z własnego wydobycia są niewystarczające, kraje te muszą również importować gaz.
Dla kształtowania się ceny gazu na giełdzie znaczenie mają także prognozy gospodarcze dla danego kraju i często związane z nimi przewidywania dotyczące zużycia gazu, energii elektrycznej oraz ciepła.
REKLAMA
- Na popyt i cenę gazu na giełdzie energii w danym kraju istotny wpływ ma m.in. tempo wzrostu gospodarczego. Jeśli buduje i uruchamia się elektrownie, które produkują prąd z paliwa gazowego, zapotrzebowanie na gaz się zwiększa. Wówczas, jeśli złoża danego kraju są niewystarczające, surowiec trzeba importować - tłumaczy Emil Ziąbski, kierownik Działu Obrotu w Departamencie Transakcyjnym Oddziału Obrotu Hurtowego PGNiG.
Wahania cen w dużo mniejszym stopniu dotykają gospodarstwa domowe, dla których cenę ustala Urząd Regulacji Energetyki na podstawie warunków panujących na rynku i kosztów zakupów gazu. Dzięki temu ceny gazu dla osób wykorzystujących gaz na przykład do gotowania czy ogrzewania nie zmieniają się przez okres kilku miesięcy.
Bartłomiej Bitner/PolskieRadio24.pl
REKLAMA