X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wybory prezydenckie w Chorwacji. Tematem kampanii problemy z korupcją

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 11:35
Mieszkańcy Chorwacji oddają swoje głosy w wyborach prezydenckich. Troje kandydatów ma szanse na przejście do II tury. Najlepszymi notowaniami cieszy się obecna prezydent Kolinda Grabar-Kitarović z rządzącej konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej.
Chorwacja wybiera prezydenta
Chorwacja wybiera prezydentaFoto: AP/Associated Press/East News

Grabar-Kitarović chce poprzeć 27 proc. wyborców. Drugie miejsce może zająć były socjaldemokratyczny premier 53-letni Zoran Milanović, którego poparcie deklaruje 25 proc. ankietowanych. Trzecim kandydatem mającym szanse wejścia do II tury 5 stycznia jest skrajnie prawicowy i nacjonalistyczny 57-letni piosenkarz Miroslav Szkoro.

W ostatnich tygodniach 51-letnia Grabar-Kitarović traciła poparcie, zyskiwał je natomiast Szkoro. Niektórzy analitycy uważają nawet, że mógłby wygrać wybory, gdyby dostał się do II tury. Inni eksperci wskazują, że jego szanse osłabia fakt, iż jest kojarzony z okresem głębokiego kryzysu gospodarczego w latach 2009-2015.

Sondaże nie dają szans pozostałym ośmiu kandydatom na rywalizację o najwyższy urząd w państwie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
szymon szynkowski vel sęk FREE PRDZ PR dla zagranicy.JPG
Wiceszef MSZ o rozszerzeniu UE: kraje Bałkanów Zachodnich liczą na Polskę

Temat korupcji

Wybory prezydenckie, zdominowane w kampanii przez problemy korupcji, rosnącego nacjonalizmu i emigracji, są postrzegane jako sprawdzian przed wyborami powszechnymi, które odbędą się w przyszłym roku. Poprzednie, w 2016 r., wygrała Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ), zdobywając 61 miejsc w 151-osbowym parlamencie; Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji(SPD) Milanovicia uzyskała 54 mandaty. Od tego czasu krajem kieruje rząd mniejszościowy HDZ, w chwili obecnej wraz z liberalną Chorwacką Partią Ludową - Liberalnymi Demokratami (HNS-LD).

Zwycięstwo w niedzielnych wyborach ważne jest dla HDZ, której rząd szykuje się do przejęcia prezydencji UE. Chorwacja będzie przewodzić UE w okresie przygotowań do brexitu. Jak się sądzi, jej przewodnictwo upłynie pod znakiem zabiegów o poszerzenie Unii o Bałkany Zachodnie. Kraj ma też nadzieję na przystąpienie do strefy Schengen i przyjęcie euro.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
macedonia unia fiasco pap 1200.jpg
"Historyczny błąd" Unii Europejskiej w sprawie Skopje

Problemy kraju

Chorwacja, która wstąpiła do UE w 2013 r., jest drugim najuboższym krajem Unii. Boryka się z korupcją oraz odpływem najmłodszej ludności za granicę, przede wszystkim do Niemiec; poza granicami kraju pracuje ponad 15 proc. Chorwatów.

Prezydent jest w Chorwacji wybierany na 5-letnią kadencję; jego urząd ma charakter głównie reprezentacyjny.

Prawo do głosowania w wyborach ma 3,85 mln obywateli w liczącej 4,3 mln ludzi Chorwacji; 177 tys. uprawnionych do głosowania mieszka za granicą.

Lokale będą czynne do godz. 18. Sondaże exit poll zostaną opublikowane tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Wstępnych wyników należy spodziewać się około godziny później.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

E. Witek: Polska jest przyjacielem Bałkanów Zachodnich. Trzeba wzmacniać integrację europejską

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:34
- Wzmacnianie integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej pozostanie jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej - mówiła w poniedziałek w Budapeszcie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
rozwiń zwiń