Alimenty natychmiastowe i mediacje między rozwodzącymi się rodzicami. Plany działań Rzecznika Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaznaczył, że wśród działań na następne lata swojej kadencji przewiduje m.in. poprawę sytuacji w sądach rodzinnych, wprowadzenie alimentów natychmiastowych i mediacji między rozwodzącymi się małżonkami mającymi dzieci. Nawiązał w ten sposób do zmian w przepisach proponowanych w kwietniu w rządowym projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i Kodeksu postępowania cywilnego.
2019-12-23, 06:44
Zmiany te przewidują m.in. zapewnienie odpowiednich kwalifikacji kuratora do reprezentacji dziecka w postępowaniu karnym w razie konfliktu interesów między jego rodzicami. Nakładają one również na kuratora obowiązki informacyjne w stosunku do rodzica sprawującego pieczę nad dzieckiem.
Powiązany Artykuł
Rzecznik Praw Dziecka: "Aborcja bez granic" oferuje pomoc w zbrodni zabójstwa
Zdaniem Mikołaja Pawlaka podczas procedowania tego projektu "nawet opozycja nie głosowała przeciw, tylko mówiła, że jest to jeden z dobrych projektów". Dlatego teraz - podkreślił - "jestem w trakcie negocjacji z ministrami, aby ten projekt, którego nie zdążono uchwalić w poprzedniej kadencji Sejmu, został jak najszybciej wprowadzony w życie".
Odciążenie sądów rodzinnych
Mikołaj Pawlak wyjaśnił, że wprowadzenie zapisów tego projektu jest konieczne, aby odciążyć sądy rodzinne i zadbać o dobro dzieci podczas rozwodów rodziców.
REKLAMA
- Projekt ten przede wszystkim zakłada uproszczenie orzekania o alimentach. Teraz te procesy toczą się długo i obciążają sądy dodatkowymi czynnościami - zauważył.
>>>[POLSKIE RADIO 24] RPD: nie ma zgody na rodziców tej samej płci w polskich dokumentach
Jego zdaniem można je wykonywać o wiele prościej, wprowadzając nakaz alimentacyjny. Miałby on działać według ściśle określonego wzoru, którego autorem jest sam Mikołaj Pawlak. Dodał, że chodzi tutaj o podstawowe alimenty, wyliczane i zasądzane w trybie wykonalnym natychmiast, bez czekania, czasami wiele miesięcy, na sądowy wyrok. - Wtedy sędziowie rodzinni będą mieli czas na pilniejsze sprawy niż orzekanie o pieniądzach - podkreślił.
"Dobro dzieci na pierwszym miejscu"
REKLAMA
Inny zapis projektu przewiduje utworzenie instytucji "rodzinnego postępowania informacyjnego", które polegałoby na wprowadzeniu mediatora do rozmów poprzedzających wszczęcie sprawy o rozwód lub separację. Zdaniem Mikołaja Pawlaka dotyczy ona wprost dobra dzieci.
- Nikt nikomu nie będzie zabraniał rozwodu, ale w sytuacji, gdy są małoletnie dzieci, ich dobro musi być na pierwszym miejscu - przekonywał.
Powiązany Artykuł
"Związki jednopłciowe sprzeczne z polskim prawem". Mikołaj Pawlak o decyzji NSA
- Przed sądem rozwodowym rodzice kłócą się głównie o dzieci, a w tym zakresie nie może być sporu. Dorośli muszą się porozumieć, bo jeśli się nie porozumieją, to przez kolejne lata będą się spotykać w sądach i spierać np. o alimenty - mówił Mikołaj Pawlak.
"Oszczędzimy dodatkowej traumy"
REKLAMA
Wyjaśnił, że właśnie dzięki postępowaniu informacyjnemu w wielu przypadkach mediatorowi uda się osiągnąć kompromis co do oczekiwań rozstających się małżonków - oczekiwań często wygórowanych czy zupełnie nierealnych. Dzięki temu rozstający się rodzice będą mogli szybciej ustalić warunki rozwodu, z uwzględnieniem jak najlepszego interesu ich dzieci.
>>>[JEDYNKA] "Zatrzymana furtka". Rzecznik Praw Dziecka o wyroku NSA
- Dzięki rodzinnemu postępowaniu informacyjnemu wielu dzieciom oszczędzimy dodatkowej traumy podczas kolejnych wizyt w sądach. Rozpad ich rodziny to jest i tak dramat w ich życiu, niepotrzebne są im jeszcze kłótnie rodziców o pieniądze czy zasady opieki. Dlatego apeluję do wszystkich rodziców, którym los nie pozwala na dalsze trwanie w szczęśliwym związku, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiali dobro ich dzieci - podkreślił Mikołaj Pawlak.
bb
REKLAMA
REKLAMA