Wniosek Śpiewaka o ułaskawienie. Rzecznik prezydenta komentuje

2019-12-23, 10:58

Wniosek Śpiewaka o ułaskawienie. Rzecznik prezydenta komentuje

Jan Śpiewak złożył do prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o ułaskawienie. "Uważam, że w wolnym kraju nie ma miejsca na prawo, które karze, nawet rokiem więzienia, za słowa" - napisał w oświadczeniu przesłanym portalowi PolskieRadio24.pl. - Pan prezydent wnikliwie zapozna się z wnioskiem i podejmie stosowną decyzję - mówi rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

  • 13 grudnia sąd apelacyjny uznał winnym Jana Śpiewaka w procesie o zniesławienie, jaki wytoczyła działaczowi ruchów miejskich Bogumiła Górnikowska-Ćwiąkalska
  • W pierwszej instancji Jan Śpiewak został uznany za winnego i zobowiązany do zapłacenia grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych i nawiązki w wysokości 10 tysięcy
  • Prezydent Andrzej Duda spotkał się z aktywistą miejskim 15 grudnia
  • 23 grudnia Jan Śpiewak złożył w Kancelarii Prezydenta RP wniosek o ułaskawienie

"Wyrok z oskarżenia mecenas Górnikowskiej jest pierwszą sprawą karną, którą przegrałem. Sąd uczynił mnie kryminalistą za wypowiedziane w interesie społecznym słowa. Wyrok przeczy elementarnemu poczuciu sprawiedliwości. Zamierzam wykorzystać każdą dostępną drogę prawną, żeby zdjąć z siebie piętno przestępcy. W związku z tym, w dniu 23 grudnia br. złożyłem wniosek o ułaskawienie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy" - napisał Śpiewak w oświadczeniu przekazanym portalowi PolskieRadio24.pl.

Powiązany Artykuł

jan_śpiewak_1200.jpg
Jan Śpiewak złożył w Kancelarii Prezydenta RP wniosek o ułaskawienie

Jan Śpiewak wyraża w nim nadzieję, że prezydent bliżej zapozna się ze sprawą i samodzielnie dokona oceny tego, co znajduje się w dokumentach, które w jego ocenie świadczą o jego niewinności. "Uważam, że w wolnym kraju nie ma miejsca na prawo, które karze, nawet rokiem więzienia, za słowa. Artykuł 212. trzeba wykreślić z kodeksu karnego - przekonuje aktywista. Jednocześnie w wydanym oświadczeniu postuluje on uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej.

"Tylko ona może na zawsze przeciąć spiralę niesprawiedliwości, z którą zmagamy się w Warszawie i wielu innych miejscach w Polsce. Uchwalenie ustawy to test na dojrzałość polskiej demokracji" - tłumaczy Jan Śpiewak. 

Śpiewak krytykuje sądy i apeluje o reformę

W wydanym oświadczeniu Jan Śpiewak krytykuje on orzeczenia wydawane przez polskie sądy w sprawie warszawskiej reprywatyzacji. "Wyjątkowo bolesne są ostatnie werdykty sądu administracyjnego w Warszawie, który niemal automatycznie kasuje kolejno decyzje Komisji Weryfikacyjnej. Sąd działa w obronie interesów beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnych i otwarcie podważa werdykty Trybunału Konstytucyjnego. W środowisku sędziowskim i prawniczym nie ma żadnej refleksji na temat wydarzeń ostatnich lat. Niemal nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Zamiast skruchy i obietnicy naprawy, jest wyparcie i usilne trzymanie się antyspołecznych dogmatów" - pisze miejski aktywista.

Jan Śpiewak apeluje również o reformę wymiaru sprawiedliwości. "Uważam, że wymiar sprawiedliwości utracił niezbędne zaufanie społeczne. Dlatego wymaga głębokiej reformy, żeby przywrócić mu powagę i szacunek obywateli. To może odbyć się jedynie poprzez dialog wszystkich stron politycznego sporu, ze szczególnym naciskiem na pokrzywdzonych. Wymiar sprawiedliwości nie może należeć ani do sędziów, ani do polityków. Czas oddać wymiar sprawiedliwości obywatelom" - przekonuje Jan Śpiewak.

Rzecznik: prezydent zapozna się z wnioskiem 

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poproszony o komentarz do tej sprawy, mówi, że na decyzję Andrzeja Dudy należy poczekać. - To jest cała procedura. Kiedy pan prezydent podejmie decyzję, to o niej poinformujemy - tłumaczy rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. Błażej Spychalski mówi, że decyzja na pewno nie zostanie podjęta przed świętami. - Pan prezydent wnikliwie zapozna się z wnioskiem i podejmie stosowną decyzję. Na pewno nie nastąpi to przed świętami - dodaje rzecznik prezydenta. 

5 tys. złotych grzywny i 10 tys. zł nawiązki

Jan Śpiewak to miejski aktywista zaangażowany w ujawnianie przypadków nielegalnej reprywatyzacji w Warszawie. Został on prawomocnie skazany w sprawie zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej, córki Zbigniew Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL. W jednym z mediów internetowych zarzucił on Ćwiąkalskiej, że brała udział w nielegalnej reprywatyzacji w stolicy. Tezę tę powtarzał później wielokrotnie w wypowiedziach medialnych. 

Śpiewak został skazany na grzywnę 5 tys. złotych grzywny i 10 tys. zł nawiązki. Śpiewak tłumaczy, że nie zamierza wykonać wyroku i dlatego złożył do prezydenta wniosek o ułaskawienie.  

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl 

Polecane

Wróć do strony głównej