"Nikt nie zasługuje bardziej na pomnik". Apel do prezydenta Krakowa o upamiętnienie AK

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w liście do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ponowił apel o jak najszybsze rozpoczęcie budowy pomnika Armii Krajowej. Kombatanci chcą, by "Wstęga pamięci" stanęła nad Wisłą u stóp Wawelu w 2020 r.

2019-12-23, 11:52

"Nikt nie zasługuje bardziej na pomnik". Apel do prezydenta Krakowa o upamiętnienie AK

Apel jest skierowany także do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca.

"Naród mówi przez pomniki o swojej chwalebnej przeszłości. A te najważniejsze, te które mówią najwięcej o bohaterstwie, o wartościach i cenie płaconej za ich obronę, powinny być budowane w głównych i najliczniej odwiedzanych centrach miast. Takim jest właśnie to miejsce wybrane pod budowę pomnika AK" - napisali kombatanci.

Powiązany Artykuł

pap Danuta Szyksznian-Ossowska 1200.jpg
Kraków: weteranka apeluje do Jacka Majchrowskiego o pomnik AK

Przypomnieli, że "Armia Krajowa jest naszą legendą i dumą, i spłynęła krwią na barykadach". "Nikt nie zasługuje bardziej na pomnik. Jeżeli tego pomnika tam nie będzie, to znaczy, że władze miasta Krakowa wstydzą się historii tej największej podziemnej armii i jej wielkiej ofiary krwi" - brzmi fragment listu.

Kombatanci wyrazili przekonanie, że ich apel "zmieni widoczne dla wszystkich wrogie podejście władz samorządowych do budowy pomnika".

REKLAMA

Panel obywatelski

Pod koniec marca zeszłego roku krakowscy radni zdecydowali, że odbędą się konsultacje społeczne dotyczące formy upamiętnienia żołnierzy AK i unieważnili wcześniejsze uchwały dotyczące lokalizacji pomnika na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą.

30 czerwca zakończył się pierwszy etap tych konsultacji. Trzy propozycje, które podczas nich padły, czyli: budowa "Wstęgi pamięci" pod Wawelem według projektu zespołu Alexandra Smagi, lepsze wyeksponowanie pomnika Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu oraz upamiętnienie żołnierzy AK w miejscu po dawnym pomniku Iwana Koniewa miały być rozważane w dalszym etapie konsultacji podczas panelu obywatelskiego.

Panel obywatelski to metoda podejmowania decyzji przy współudziale mieszkańców wybranych losowo m.in. pod względem wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, którzy wraz z ekspertami wypracowują konkretne rozwiązanie. Wstępnie planowano, że odbędzie się on w listopadzie, jednak nie udało się wyłonić jego organizatora.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pomnik AK 1200.jpg
Prokuratura bada, czy doszło do fałszerstwa ankiet ws. pomnika AK

Dziewięć lat od uchwały o pomniku

Przeciwni panelowi są członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, którzy uważają, że kolejne dyskusje to niepotrzebne odwlekanie sprawy, godzące w idee upamiętnienia Armii Krajowej w prestiżowym miejscu Krakowa.

- Z uwagi na nierozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na organizację panelu oraz na zbliżający się okres świąteczny, prezydent Krakowa podjął decyzję o wydłużeniu procesu konsultacyjnego i przeniesieniu panelu obywatelskiego na rok 2020 - powiedział Dariusz Nowak, kierownik Biura Prasowego w Urzędzie Miasta Krakowa.

Sprawa budowy pomnika AK w Krakowie ciągnie się od 2010 r., kiedy radni podjęli uchwałę o jego wzniesieniu.

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej