X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Histeria i bezsilność". Gowin komentuje słowa Putina o Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 16:10
- Histeryczny atak prezydenta Rosji Władimira Putina na Polskę to przejaw bezsilności wywołanej ostatnimi sukcesami polskiej polityki historycznej - oświadczył wicepremier Jarosław Gowin.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Facebook/GowinJaroslaw
  • Rosyjski prezydent wypowiadał się na temat II wojny światowej m.in. na spotkaniu z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu
  • Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku
  • "Histeryczny atak i bezsilność" - skomentował wypowiedzi rosyjskiego prezydenta Jarosław Gowin
putin_1200.jpg
Władimir Putin: Związek Radziecki nic Polsce nie zabrał

W piątkowym wpisie w mediach społecznościowych Gowin nawiązał do niedawnych wystąpień prezydenta Rosji krytykujących wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku.

"Histeryczny atak prezydenta Putina na Polskę to przejaw bezsilności wywołanej ostatnimi sukcesami polskiej polityki historycznej, w tym rezolucją PE jednoznacznie wskazującą niemiecko-sowiecką agresję na nasz kraj jako przyczynę II wojny światowej" - napisał na Twitterze Gowin.

putin1200.jpg
"Świadomie manipuluje historią". Jastrzębowski o słowach Putina

Putin: wystawili swój naród polski

Rosyjski prezydent wypowiadał się na temat II wojny światowej m.in. na spotkaniu z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu. Odczytywał tam dokumenty dotyczące wydarzeń z lat 1938-1939, kładąc szczególny nacisk na układ monachijski i zgodę europejskich mocarstw na zajęcie przez Niemcy hitlerowskie części Czechosłowacji.

Putin odczytywał m.in. dokumenty świadczące o kontaktach przedstawicieli ówczesnych władz polskich z przedstawicielami III Rzeszy. Oznajmił, że ludzie, którzy prowadzili takie rozmowy, "wystawili swój naród, naród polski, pod (uderzenie) niemieckiej machiny wojennej" i "przyczynili się do tego, że rozpoczęła się II wojna światowa".

putin pap 1200.jpg
"Podważanie elementarnych faktów godzi w pamięć ofiar". IPN odpowiada Putinowi

Putin: niczego Polsce Związek Radziecki nie odebrał

Odnosząc się do 17 września 1939 roku, Putin zauważył, że w rejonie Lwowa armia polska broniła się jeszcze, gdy wkroczyła Armia Czerwona. Wyraził przy tym przekonanie, że wkroczenie oddziałów Armii Czerwonej "w znacznej mierze uratowało życie dużej liczby ludności miejscowej, przede wszystkim żydowskiej", gdyż później ludność ta zostałaby zgładzona przez hitlerowców.

Oznajmił, że Armia Czerwona weszła do Brześcia "dopiero po tym, jak te terytoria zostały zajęte przez wojska niemieckie". Armia Czerwona - przekonywał - nie walczyła tam z Polakami. Putin powiedział, że "w tym czasie polski rząd utracił kontrolę nad krajem" i "nie było z kim prowadzić rozmów". "Niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał" - dodał, odnosząc się do zajęcia Brześcia.

pu12.jpg
"Nawiązują do propagandy czasów totalitaryzmu stalinowskiego". MSZ o słowach Putina

"Nawiązują do propagandy z czasów stalinizmu"

W minionym tygodniu wypowiedzi prezydenta Rosji skrytykował polski resort spraw zagranicznych stwierdzając, że nawiązują one do propagandy z czasów totalitaryzmu stalinowskiego.

"Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym prezydenta Władimira Putina, dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej, które prezentują fałszywy obraz wydarzeń. Nawiązują one do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow" - oświadczyło MSZ.

Resort dodał, że słowa Putina są zaprzepaszczeniem dorobku jego poprzedników - Michaiła Gorbaczowa i Borysa Jelcyna, którzy "mimo trudności starali się szukać drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich".

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie ustępujmy imperializmowi". Zobacz archiwalne wystąpienie Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 13:00
- Nie wolno ustępować imperializmowi, ani nawet skłonnościom neoimperialnym - mówił Lech Kaczyński podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Uroczystość z 2009 roku przypomniała Europie o jej błędach, które przyczyniły się do rozpętania największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski: Putin marzy od odbudowaniu potęgi ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 08:36
- "Planem A" Władimira Putina jest odbudowanie potęgi carskiej Rosji i ZSRR. On przyznał otwarcie, że największą tragedią w historii Rosji był rozpad ZSRR.  Marzy o tym, żeby tę potęgę odzyskać, potrzebna mu jest do tego ideologia stalinizmu  - mówił w Polskim Radiu Witold Waszczykowski.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Jurasz: awansowaliśmy w rankingu wrogów Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:37
- Był czas, że największymi wrogami Rosji byli Estończycy, Litwini i Gruzini, przez jakiś czas Brytyjczycy. Naczelnymi wrogami zawsze są Amerykanie, a Polacy na miejscach 5-6-7. Ostatnio awansowaliśmy. Zawsze twierdzę, że nie jesteśmy aż tak ważni jak nam się wydaje. Nie jesteśmy też aż tak nieważni jakby chcieli inni. Furia Władimira Putina dowodzi, że na pewno racji nie mają ci, którzy mówią, że w ogóle nic nie znaczymy - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych. 
rozwiń zwiń