X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ponad pół miliona zł wyłudzonego VAT. Zatrzymane b. funkcjonariuszki służby celnej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:29
Agenci CBA zatrzymali trzy osoby, w tym dwie byłe funkcjonariuszki służby celnej, w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT. Zatrzymanym prokuratura postawiła zarzuty. Kobiety trafiły do aresztu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cba.gov.pl

Po doprowadzeniu do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty. Na wniosek prokuratora dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

cba 1200 f.JPG
Powoływali się na wpływy w instytucjach państwowych. CBA zatrzymało trzy osoby

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił byłym funkcjonariuszom służby celnej Dorocie S. i Iwonie M. zarzut popełnienia w latach 2013-2014 w Medyce woj. podkarpackie przyjęcia od ustalonych osób korzyści majątkowych w tym Dorocie S. w łącznej kwocie ponad 7 tysięcy złotych, natomiast Iwonie M. w łącznej kwocie prawie 9 tysięcy złotych. Podejrzane wykonywały czynności w drogowym przejściu granicznym na kierunku wywozowym z Polski na Ukrainę na stanowisku TAX FREE.

Straty Skarbu Państwa

Prokurator ustalił, że podejrzane wiedziały, że wywóz towarów nie następuje. Niezgodnie z rzeczywistością potwierdziły ich wywiezienie poza terytorium Unii Europejskiej, poświadczając w tym zakresie nieprawdę w systemie elektronicznym oraz dokumentach wywozowych. Dorota S. w 46 dokumentach TAX FREE udzieliła pomocy ustalonym osobom we wprowadzeniu w błąd pracowników Urzędu Skarbowego w Jarosławiu i w doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w kwocie ponad 240 tysięcy złotych, poprzez dokonanie bezpodstawnego zwrotu wykazanej nadwyżki podatkowej.

Natomiast Iwona M. w 152 dokumentach TAX FREE udzieliła pomocy ustalonym osobom we wprowadzeniu w błąd pracowników Urzędu Skarbowego w Jarosławiu i w doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w kwocie ponad 340 tysięcy złotych poprzez dokonanie bezpodstawnego zwrotu wykazanej nadwyżki podatkowej. Przestępstwa te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Trzeci zatrzymany

Kolejny z zatrzymanych Tomasz B. usłyszał zarzuty dokonania w latach 2013-2014, w tym w Rzeszowie, Tarnowie i Krakowie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, jako prowadzący działalność gospodarczą wprowadzenia w błąd organ podatkowy co do kwot odnoszących się do zobowiązań podatkowych, rzeczywistych rozmiarów działalności gospodarczej. Podejrzany zaniżał deklarowany podatek należny i wskazywał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, narażając Skarb Państwa na bezpodstawny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie ponad 87 tysięcy złotych.

cba-1200.jpg
700 mln zł wyłudzeń. W akcji CBA zatrzymano prezesa jednej ze spółek

Jednocześnie Tomasz B. wystawił 25 nierzetelnych faktur VAT, dotyczących niezaistniałych transakcji gospodarczych sprzedaży towarów ustalonym podmiotom gospodarczym, podczas gdy nie miały one miejsca. Tym samym udzielił pomocy osobom działającym w ich imieniu w posłużeniu się tymi dokumentami i wprowadzeniu w błąd właściwych urzędów skarbowych co do kwot odnoszących się do zobowiązań podatkowych. Tomasz B. naraził Skarb Państwa na bezpodstawny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie prawie 290 tysięcy złotych. Czyny te kwalifikowane są jako przestępstwa skarbowe.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Rzeszowie 31 grudnia 2019 roku zastosował wobec podejrzanych Doroty S. i Iwony M. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec podejrzanego Tomasza B. 30 grudnia 2019 roku prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

W toku postępowania wobec 22 podejrzanych aktualnie stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym. Wobec 3 osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

pk.gov.pl/tvp.info/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyłudzili miliony złotych VAT i unijnych dotacji. CBA zatrzymało 9 osób

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 11:39
Zarzuty dotyczące oszustw finansowych, wyłudzenia VAT-u i dotacji unijnych, poświadczania nieprawdy w fakturach oraz prania brudnych pieniędzy usłyszało 9 osób, zatrzymanych przez CBA na polecenie katowickiej prokuratury. Wszyscy odpowiedzią też za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigant energetyczny pod lupą CBA. Kontrola może się przedłużyć

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 12:27
Jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce pod kontrolą Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi o spółkę Tauron Wydobycie, zajmującą się eksploatacją złóż i sprzedażą węgla kamiennego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fikcyjne faktury VAT na 6 mln zł. CBA zatrzymało cztery osoby

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 10:47
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne cztery osoby w związku z wyłudzeniami zwrotu VAT dla podróżnych. Faktury wystawione były na ponad 6 mln zł, a zwrot podatku miał wynieść ponad 1 mln zł. Wcześniej w tej sprawie zarzuty usłyszało 21 osób.
rozwiń zwiń