Niebezpiecznie w Tatrach. Zagrożenie lawinowe, oblodzone szlaki

2020-01-05, 10:07

Niebezpiecznie w Tatrach. Zagrożenie lawinowe, oblodzone szlaki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Grzegorz Momot

W Tatrach w niedzielę intensywnie pada śnieg. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne - informuje Tatrzański Park Narodowy. W górach panuje śnieżna zamieć.

Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu powiedział, że na szczycie leży 130 cm śniegu, a temperatura cały czas spada - jest 12 st. poniżej zera. W górach wieje silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 90 km na godzinę. Utworzył on duże zaspy i nawisy śnieżne.

Szlaki w Tatrach są pokryte świeżym śniegiem i są nieprzetarte. Nawet drogi prowadzące do schronisk są przykryte warstwą świeżego śniegu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na tafle tatrzańskich jezior, które spowija cienka warstwa lodu. Lód z łatwością może się załamać.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Zaśnieżone i wietrzne Bieszczady

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach wiatr wieje z prędkością 70 km/godz. Ostatniej doby spadło około 10 cm świeżego śniegu - przekazał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

Powiązany Artykuł

śnieg 1200 shutterstock.jpg
Ostrzeżenie IMGW: intensywne opady śniegu i oblodzenie. Pogoda na niedzielę

- W niedziele rano na Połoninie Wetlińskiej, gdzie widoczność nie przekracza 30 metrów, było siedem stopni mrozu. Silny wiatr sprawia jednak, że temperatura odczuwalna jest tam znacznie niższa - powiedział ratownik.

Na połoninach silny wiatr i padający śnieg powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. W górnych partiach leży średnio 50-60 cm śniegu.

Z kolei w bieszczadzkich dolinach termometry wskazują od jednego do trzech stopni mrozu m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych. Średnia pokrywa śnieżna waha się tam od 15 do 25 cm. Wieje słaby wiatr, widać w promieniu 300 metrów.

"W górnych partiach Bieszczad od kilku dni obowiązuje pierwszy, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego" – przypomniał Szopa.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej