X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Do Polski z Izraela trafiły rzeźby Samuela Willenberga. Ukazują piekło Treblinki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 17:53
Rzeźby Samuela Willenberga, uciekiniera i świadka niemieckich zbrodni w niemieckim obozie zagłady w Treblince, przybyły do Warszawy. Prace Willenberga zostały sprowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach współpracy z wdową po artyście Krystyną Willenberg.
Audio
  • Prezes IPN Jarosław Szarek: pokazujemy te rzeźby, bo mają mocny przekaz (IAR)
  • Szef IPN Jarosław Szarek: rzeźba 19-letniej dziewczyny pokazuje ostatnie chwile jej życia (IAR)
  • Jarosław Szarek i historii bohaterskiego buntu w obozie w Treblince (IAR)
Rzeźba ukazująca bunt więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Treblince
Rzeźba ukazująca bunt więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w TreblinceFoto: Witold Banach/ Polskie Radio

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dokładność i precyzję wykonania dzieł sztuki. - Te rzeźby w niemal fotograficzny sposób przedstawiają rzeczywistość tego piekła na Ziemi, jakim był obóz w Treblince. Autorem tych rzeźb jest świadek, który to wszystko przeżył - podkreślał.

Mauthausen Gusen FREE 1200_660.jpg
"Austriaccy naziści słynęli z brutalności". Andrzej R. Potocki ws. obozu KL Gusen

Mocny przekaz rzeźb

- Przekaz tych rzeźb jest mocny, dlatego je pokazujemy - mówi Szarek.

Wśród 15 sprowadzonych do Polski rzeźb jest między innymi postać dziewczyny, z którą Samuel Willenberg spotkał się na kilka chwil przed jej śmiercią. - Obcinał jej włosy na chwilę przed jej wejściem do komory gazowej - opowiadał szef IPN.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Piekło spalone" – bunt więźniów w Treblince

Jak dodał, "równie przejmująca jest rzeźba ukazująca wybuch powstania w niemieckim obozie zagłady w Treblince". - 2 sierpnia 1943 roku Żydzi, skazani na śmierć, chwycili za broń. Chcieli podpalić ten obóz i go podpalili. Uciekło kilkaset osób. Większość z nich Niemcy schwytali, ale grupie 70 osób - wśród nich był Samuel Willenberg - udało się uciec, przeżyć. Ta rzeźba to powstanie, walka, bunt w obozie zagłady w Treblince - mówił Jarosław Szarek.

Walka z sowietami i udział w Powstaniu Warszawskim

żydzi warszawa nac 1200.jpg
Instytut Pileckiego upamiętnia Polaków, którzy ratowali Żydów

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że wojenne losy Samuela Willenberga, tak jak i wielu innych polskich Żydów, są bardzo dobrym przykładem pokazującym, że historia II wojny światowej może łączyć Polskę i Izrael. Podkreślił jednak, że "niestety są tacy, którzy chcą tak tę historię pokazywać, żeby ona nas dzieliła".

Jarosław Szarek podkreślał, że Samuel Willenberg to postać symboliczna. - Całe życie zmagał się ze stereotypami i był przeciwnikiem dzielenia historii na polską i żydowską. Dla niego ważny był człowiek - dla niego podstawową kategorią, ponadnarodową, był stosunek do elementarnych wartości - do tego, czy jest się dobrym czy złym człowiekiem. Był polskim Żydem i wiernym obywatelem Rzeczypospolitej, który w 1939 roku na ochotnika wstąpił do Wojska Polskiego - mówił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Wiemy, kto przyjedzie na uroczystości

Samuel Willenberg we wrześniu 1939 roku został ranny w walce z sowietami jako ochotnik w Wojsku Polskim. W 1942 roku został wywieziony do Treblinki, skąd uciekł po dziewięciu miesiącach, biorąc udział w buncie więźniów. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Wernisaż w dzień po rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

Wernisaż wystawy rzeźb Samuela Willenberga odbędzie się 28 stycznia w Warszawie w "Przystanku Historia" na ulicy Marszałkowskiej 21/25, dzień po uroczystościach w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Rzeźby będą pokazywane w różnych miastach, a w końcu trafią do Muzeum niemieckiego obozu zagłady Treblinka.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczerski: w przemówieniu prezydenta nie będzie polemiki z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:02
- W Auschwitz prezydent Andrzej Duda wygłosi "przemówienie pamięci i szacunku". To nie będzie wystąpienie, które ma być polemiczne względem prezydenta Rosji - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszefowa KE: nie będziemy tolerować rosyjskich manipulacji historycznych wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:20
- Komisja Europejska nie będzie tolerować ataków na Polskę i jest w pełni solidarna z Polakami - ma zadeklarować w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat rosyjskich oskarżeń historycznych wiceszefowa KE Viera Jourova.
rozwiń zwiń