"To był ukochany człowiek". Agnieszka Kołakowska wspomina Rogera Scrutona

2020-01-20, 14:30

"To był ukochany człowiek". Agnieszka Kołakowska wspomina Rogera Scrutona
Agnieszka Kołakowska. Foto: PR24/TB

- Była to osoba wyjątkowa pod względem erudycji i głębi wiedzy. To był człowiek bardzo dobry, przemiły i bardzo skromny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kołakowska, filozof i publicystka. 

Posłuchaj

Agnieszka Kołakowska opowiada o sir Rogerze Scrutonie (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Tematem rozmowy była sylwetka zmarłego filozofa, sir Rogera Scrutona. - Miał on ogromne zasługi w Polsce i pomagał tu w najczarniejszych czasach komunizmu. Przyjeżdżał tu, spotykał się z ludźmi i organizował masę rzeczy. W Polsce ludzie go kochają, w Anglii też, choć jest tam również sporo ludzi, którzy go nienawidzą. To ludzie, którzy uważają, że konserwatyzm jest równy z faszyzmem. Niemniej w każdym piśmie widziałam nekrologi i hołdy wobec niego - zaznaczyła.

Powiązany Artykuł

Scruton2 1200.jpg
Bronisław Wildstein: Roger Scruton bronił prawa Polaków do tożsamości

"Piękno z konserwatyzmem"

Jej zdaniem"konserwatyzm Rogera Scrutona nie był ideologiczny, lecz pragmatyczny. Był osadzony w obyczajach, tradycji i lokalności. W Polsce także jest ogromne przywiązanie do tych tematów. Jest Kościół, który także pomaga w ciągłości tej tradycji. Scruton mówił, że jego nawrócenie na konserwatywne podejście do filozofii i świata to był widok tego, co się działo w Paryżu w 1968 r. i to, że głównym czynnikiem było niszczenie a nie konserwowanie".

- Scruton nie był homofobem i miał wielu homoseksualnych przyjaciół. Sprzeciwiał się natomiast narzucaniu homoseksualizmu jako promowaniu tego jako rzeczy najlepszej i jedynie słusznej. Był natomiast zawsze otwarty na cywilizowaną debatę. W przeciwieństwie do większości filozofów anglosaskich interesował się Heglem, pisał o niezliczonej ilości rzeczy, które w jakiś sposób dla niego się łączyły. Piękno łączyło się dla niego z konserwatyzmem i to wszystko składało się w spójną całość - dodała.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prezydent Andrzej Duda odznaczył filozofa Rogera Scrutona

- Była to osoba wyjątkowa pod względem erudycji i głębi wiedzy. To był człowiek bardzo dobry, przemiły i bardzo skromny. Nigdy nie obnosił się ze swoją wiedzą i pomógł wielkiej liczbie ludzi. Pozostawił po sobie także studentów na całym świecie - zwróciła uwagę Agnieszka Kołakowska.

"Druzgocąca strata"

- Sir Roger Scruton był także bardzo śmieszny i w tym co pisał i mówił był zawarty subtelny humor. To był ukochany człowiek. Znałam go od wczesnych lat 80., kiedy weszłam w skład fundacji pomocy dla Polski. Jego śmierć jest druzgocąca dla jego przyjaciół - podkreśliła filozof.

Powiązany Artykuł

EN_Roger Scruton 1200.jpg
Sir Roger Scruton: zawsze byłem buntownikiem przeciwko rebelii

- Nigdy nie wypowiadał się na tematy, o których nie wiedział nic lub miał tylko wiedzę dostateczną. Nauczył się języka arabskiego, czytał koran i wypowiadał się zatem na temat islamu w kontekście narzuconej multireligii. Temat środowiska jest w Anglii także związany z konserwatyzmem, nie tylko z lewicą. Roger Scruton żył na wsi, miał swoją fermę i środowisko także było dla niego jednym z kluczowych elementów - zauważyła.

Rozmówczyni wypowiedziała się również o kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Ludzie w Polsce i we wszystkich innych krajach mówią, że brexit jest straszny, ale robią to ze swojego punktu widzenia. Z punktu widzenia Anglików uwolnienie się od ideologii, narzuconych praw i pseudoinstytucji jest czymś dobrym. Absolutnie jestem za brexitem i podobnie był za brexitem Roger Scruton - podsumowała.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Agnieszka Kołakowska (filozof, publicystka) 

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 11.06

PR24/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej