X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sir Roger Scruton: zawsze byłem buntownikiem przeciwko rebelii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:00
- Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przed nim się buntuję - mówił sir Roger Scruton podczas swojej wizyty w Polsce w 2016 roku w rozmowie z Programem 2 Polskiego Radia. Brytyjski filozof zmarł w wieku 75 lat.
Audio
  • Rozmowa z Rogerem Scrutonem (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Roger Scruton (1944-2020)
Roger Scruton (1944-2020)Foto: Frantzesco Kangaris /eyevine/EAST NEWS

W 2016 roku podczas VI Kongresu Polska Wielki Projekt, za zaangażowanie w budowę dobrego wizerunku Polski i działalność wspierającą opozycję antykomunistyczną w naszym kraju kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczyła sir Scrutona medalem "Odwaga i Wiarygodność".

Jego związki z Polską, które przerodziły się w długoletnią przyjaźń, sięgały lat 80. XX wieku. Założona przez niego fundacja "Jagiellonian Trust" w tamtym czasie pomagała polskim i czechosłowackim intelektualistom i dysydentom.

scruton 1200 pap.jpg
Zmarł brytyjski filozof Roger Scruton. "Był przyjacielem Polaków"

Powstawanie kultury wysokiej

W rozmowie z Polskim Radiem tłumaczył, że wyróżnienie wiele dla niego znaczy. Dla niego było to dowodem na to, że Polacy docenili jego działalność, którą wtedy uważał za bardzo ważną.

- Zawsze wierzyłem w wartość świata idei i wartość edukacji. Niekoniecznie sformalizowanej edukacji oferowanej przez dzisiejsze uniwersytety. Myślę bardziej o wiedzy i nauce, którą dzielimy się ze sobą, kiedy tworzymy sieć komunikacji i łączmy się w rozumieniu dzieł sztuki czy muzyki. W ten sposób powstaje kultura wysoka. Ludzie kulturalni mają coś, co mogą ze sobą dzielić. Wspólnota, którą ze sobą budują, może zmienić świat - tłumaczył Scruton. Dodał, że w latach 80. był przekonany, że tego właśnie potrzebowały Polska, Czechosłowacja i Węgry.

Niepopularny konserwatyzm i bunt młodych

Wspominał, że młodzi ludzie w tamtym okresie interesowali się tym, co było zakazane. Paradoksalnie jego konserwatywne poglądy dla komunistów były tym, czym dla niego była rewolucja.

- Zawsze byłem buntownikiem przeciwko rebelii - stwierdził. - Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przed nim się buntuję. - dodał.

- Chcę, żeby rzeczy i świat toczyły się zgodnie z naturalnym porządkiem. I chcę, by ludzie szanowali prawo i porządek. By mieli szacunek do tradycji i kultury, w której się urodzili. To oznacza dla mnie konserwatyzm - mówił o swoim podejściu do świata Roger Scruton.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Prof. Ryszard Legutko: Roger Scruton był konserwatystą w szlachetnym sensie tego słowa. Był zwolennikiem ciągłości, a nie rewolucji

Filozof tłumaczył, dlaczego to "naturalne dla gatunku ludzkiego" stanowisko nie jest powszechne. - To znak naszych czasów. Na naszych oczach dokonuje się wielka zmiana. Także w Polsce - wskazał Brytyjczyk, dodając, że wróg nie jest jasno zdefiniowany, jak to było za czasów komunistycznych.

- Młodzi ludzie zawsze buntują się przeciwko normom i wszystkim, którzy mówią im, co mają robić. Ruch gejowski jest idealnym przykładem buntu przeciwko Kościołowi katolickiemu, czyli całemu zestawowi idei dotyczących reprodukcji, rodziny, norm związanych ze wstrzemięźliwością seksualną i tak dalej. Nie dziwi mnie, że akurat teraz jesteśmy świadkami tego ataku - stwierdził.

Małżeństwo musi być dwupłciowe

Zdaniem Rogera Scrutona ruch gejowski przyszedł do Polski z Zachodu i ma swoje korzenie ideologiczne. - Przecież nie chodzi tylko o to, że homoseksualiści chcą być wolni i robić to, na co mają ochotę - wskazywał. Wyprowadził przy okazji dowód na to, że pomysł "małżeństw jednopłciowych" jest co najmniej kontrowersyjny, gdyż nie są oni w stanie się rozmnożyć i zapewnić przetrwania gatunku ludzkiego.

Zmierzył się także z problemem praw osób homoseksualnych.

Sacrum w muzyce

Filozofia polityki i kwestie społeczne były tylko jednym z obszarów zainteresowania brytyjskiego filozofa. Wśród jego szerokiej twórczości publicystycznej znalazły się również powieści i kompozycje muzyki poważnej - był autorem m.in. dwóch oper. W kręgu jego zainteresowań leżała także architektura współczesna.

W swojej publikacji "Pierścień prawdy: mądrości wagnerowskiego »Pierścienia Nibelunga«" ("The Ring of Truth: The Wisdom of Wagner's Ring of the Nibelung") zauważył, że miejsce religii w kulturze europejskiej zajęła estetyka.

- My, ludzie, nawet jeśli tracimy wiarę w Boga albo bogowie umierają, wciąż odczuwamy potrzebę sacrum. Wagner pokazuje jak odnaleźć sacrum. Inaczej mówiąc - w jakich relacjach dotykamy sacrum - tłumaczył Scruton.

Filozof i człowiek renesansu

Sir Roger Scruton, brytyjski filozof i jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych, zmarł w niedzielę w wieku 75 lat.

Jak podano w oświadczeniu na jego stronie internetowej, od sześciu miesięcy walczył z chorobą nowotworową.

Był autorem ponad 50 uznanych naukowych pozycji. Na język polski przetłumaczono m.in. "Intelektualiści nowej lewicy", "Jak być konserwatystą" czy "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie".

W czerwcu 2019 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę Brytyjczyk został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W grudniu 2019 roku, przez Victora Orbana, węgierskim Orderem Zasługi. W 1998 z rąk Václava Havla otrzymał czeski Medal Za Zasługi I stopnia.

Sabina Treffler

PR2

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda odznaczył filozofa Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 16:38
Prezydent Andrzej Duda wręczył Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej brytyjskiemu filozofowi i pisarzowi Rogerowi Scrutonowi za zasługi w umacnianiu przemian demokratycznych w Polsce. Uroczystość miała miejsce w dniu, w którym obchodzimy 30-lecie wolnych wyborów w naszym kraju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wręczono Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 07:50
Franciszek Pieczka, Roger Scruton i Jakub Kumoch znaleźli się wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczonych w środę w stolicy. "Wolna Polska odrodziła się z kultury i dzięki kulturze" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości.
rozwiń zwiń