X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zebrano 200 tys. podpisów ws. inicjatywy ustawodawczej "STOP 447"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:37
Przedstawiciele Rot Marszu Niepodległości zebrali 200 tys. podpisów poparcia pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "STOP 447". Zamiarem inicjatorów projektu jest zabezpieczenie Polski przed roszczeniami żydowskimi, dotyczącymi mienia bezspadkowego oraz penalizacja działań zmierzających do ich zaspokojenia.
Protesty przeciw Ustawie 447
Protesty przeciw Ustawie 447Foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Rozpoczęcie zbiórki podpisów pod inicjatywą "STOP 447" Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości ogłosiło pod koniec października ub. roku. W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślono, że "Rzeczpospolita Polska uznaje za konieczne uchwalenie niniejszej ustawy w celu zabezpieczenia Państwa i jego obywateli przed podstępną grabieżą, pozorowaną bezpodstawnymi roszczeniami".

"Wypłata doprowadzi do sytuacji, w której państwo polskie przestanie istnieć"

W projekcie ustawy "STOP 447" zaproponowano wprowadzenie zakazu podejmowania "jakichkolwiek działań zmierzających do zaspokojenia" tych roszczeń, co miałoby być zagrożone karą od 3 do 25 lat więzienia.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] USA: senatorowie domagają się restytucji mienia żydowskiego w Polsce. List do Mike'a Pompeo

- Wypłata roszczeń doprowadzi do sytuacji, w której państwo polskie de facto przestanie istnieć. Być może będzie polska flaga, będzie hymn, ale potężnym majątkiem będzie dysponował ktoś narzucony przez organizacje żydowskie - mówił wówczas prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości i pełnomocnik Komitetu OIU Robert Bąkiewicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
makowski1.jpg
Marcin Makowski: w temacie reparacji trzeba działać konsekwentnie i z pełną determinacją

"Zwyciężyliśmy małą bitewkę"

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przed Sejmem Bąkiewicz poinformował, że jest już dwukrotnie więcej niż trzeba podpisów pod projektem i docierają kolejne. jak dodał może ich być jeszcze 50-100 tys.

- Zwyciężyliśmy małą bitewkę, 200 tys. Polaków powiedziało, że nie zgadza się na żądania organizacji żydowskich, na roszczenia, które opiewają na 300 miliardów dolarów - oświadczył.

Zaapelował również do polskiego parlamentu, żeby uwzględnił "tę prośbę Polaków", rozpatrzył projekt ustawy "STOP 447" i wprowadził ją w życie.

Inicjatywa "w obronie ojczyzny"

- Posługując się nomenklaturą pokerową możemy powiedzieć: "sprawdzamy" panie Jarosławie Kaczyński. Chcemy wiedzieć na kogo Polacy, patrioci, mają głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich, czy faktycznie na "dobrą zmianę", lepszą zmianę, która ma nam dać pięknie rozwijającą się Polskę, wspaniały kraj, który dba o własne interesy - zaznaczył Bąkiewicz.

>>>[POLSKIE RADIO 24] W. Waszczykowski: serial mienia bezspadkowego będzie trwał. Polska musi być gotowa

Dodał, że inicjatywa ta nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, a jedynie "w obronie naszej ojczyzny" i "przyszłości naszych naszych dzieci".

- W pierwszej kolejności chodziło o zdefiniowanie mienia bezspadkowego, a co bardziej istotne, chodziło o dokonanie penalizacji wszelkich działań, które zmierzają do ominięcia bądź też przełamania zasady, która wynika z art. 935 Kodeksu cywilnego - podkreślił koordynator zespołu prawnego Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości mec. Stefan Saczkowski.

Zasada "wszystkich cywilizowanych państw"

Przypomniał, że zgodnie z tą zasadą, w przypadku braku spadkobierców, mienie osoby zmarłej przechodzi bądź na własność gminy, bądź na własność Skarbu Państwa. - Wszystkie cywilizowane państwa, które powołują się na dziedzictwo prawa rzymskiego, stosują tą zasadę - zaznaczył mec. Saczkowski.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Kamil Bortniczuk: amerykański senat nie ma uprawnień prawodawczych w Polsce

W konferencji prasowej uczestniczyli także zastępca Bąkiewicza i koordynator zbiórki podpisów Mariusz Piotrowski, członkowie zarządu Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości Tomasz Kalinowski i Damian Kita oraz wolontariusze z całej Polski. Kita poinformował, że do Kancelarii Sejmu trafi w poniedziałek około 30 kartonów z listami poparcia.

Co dalej z projektem?

Jeżeli projekt OIU zostanie prawidłowo wniesiony, marszałek Sejmu kieruje go na pierwsze czytanie w Sejmie. W przypadku, kiedy są wątpliwości, co do prawidłowości złożenia wymaganej liczby podpisów obywateli, marszałek Sejmu zwraca się do Polskiej Komisji Wyborczej o stwierdzenie, czy została złożona wymagana liczna podpisów.

Jeśli po sprawdzeniu liczba prawidłowo złożonych podpisów jest mniejsza niż wymagane 100 tys., marszałek Sejmu odmawia nadania biegu projektowi ustawy.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przeprowadza się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do marszałka Sejmu.

Przyjęta przez Kongres USA i podpisana w maju 2018 r. przez prezydenta Trumpa ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act, potocznie zwana ustawą 447), dotyczy zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa reparacji wojennych. Większość Polaków popiera starania o odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:09
Jak informuje wpolityce.pl, ponad 50 procent Polaków popiera domaganie się reparacji wojennych od Niemiec. Wynika to z sondażu, który dla portalu przeprowadziła pracownia Social Changes.
rozwiń zwiń