Nieruchomość przy Kredytowej 6. Uchylona decyzja Komisji Weryfikacyjnej

2020-01-21, 18:13

Nieruchomość przy Kredytowej 6. Uchylona decyzja Komisji Weryfikacyjnej
Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej. Foto: PAP/Mateusz Marek

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Komisji Weryfikacyjnej w sprawie Kredytowej 6. Skargę złożyli beneficjenci i miasto. Komisja Weryfikacyjna w grudniu 2018 roku uchyliła decyzję zwrotową z 2015 roku wydaną przez prezydenta Warszawy i skierowała sprawę do ponownego rozpatrzenia przez prezydenta.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się sąd. Jak mówiła w uzasadnieniu sędzia Magdalena Durzyńska - komisja jako "organ o specjalnych uprawnieniach" powinna sama przeprowadzić postępowanie, czyli m.in. sprawdzić, czy decyzja reprywatyzacyjna jest prawidłowo wydana, wystąpić o unieważnienie umowy o przeniesienie roszczeń i sprawdzić, czy jest prawidłowo określony krąg spadkobierców.

Powiązany Artykuł

kaleta_1200.jpg
Odszkodowanie za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej. Komisja uchyliła decyzje

Z takim stanowiskiem nie zgadza się reprezentujący Komisję Weryfikacyjną adwokat Michał Mosakowski. Jak mówił adwokat, sąd i komisja stosują odmienną wykładnię przepisów prawa: "postępowanie przed Komisją Weryfikacyjną ma na celu sprawną weryfikację decyzji zwrotowych. Komisja nie ma wyręczać prezydenta Warszawy w postępowaniu dekretowym, a jedynie wskazywać uchybienia".

Wyrok może nie skończyć sprawy

Według reprezentującej stronę społeczną Anny Amsterdamskiej ze Stowarzyszenia Właścicieli Lokali, takimi wyrokami sąd podważa sens istnienia ustawy o komisji: "zupełnie dla mnie jest niezrozumiałe to, że sąd neguje możliwość stosowania ustawy o komisji do spraw, które zostały rozstrzygnięte przed wprowadzeniem w życie tej ustawy. Przecież komisja po to została powołana, by badać sprawy związane z reprywatyzacją warszawską, które były przeprowadzone przed powstaniem komisji".

Reprezentująca beneficjentów adwokat Aleksandra Urbańska zakłada, że ten wyrok może nie skończyć sprawy. - Prokurator przedstawił testament, rzekomo Ludwika Glassa. Pierwszy raz widziałam ten dokument, trudno mi powiedzieć, czy będzie on podstawą zmiany orzeczenia spadkowego - oceniła.

Powiązany Artykuł

kaleta sebastian_1200.jpg
S. Kaleta: Warszawa nie wypłaca pieniędzy pokrzywdzonym lokatorom

W sprawie kamienicy przy ul. Kredytowej 6 w Naczelnym Sądzie Administracyjnym toczy się też postępowanie mające rozstrzygnąć, czy nieruchomość ta została spłacona w ramach umów indemnizacyjnych. Ludwik Glass w latach 50-tych uzyskał holenderskie obywatelstwo, a Polska wyrównała sprawę odszkodowań z Królestwem Holandii za mienie utracone na skutek nacjonalizacji przez obywateli tego kraju.

Budynek przy Kredytowej 6 powstał przed II wojną światową. Należał do Juliana Glassa, który wyemigrował do Australii, gdzie zmarł w 1941 roku. Po wojnie spadkobierca Juliana Glassa - mieszkający w Holandii Ludwik Glass próbował bezskutecznie odzyskać nieruchomość.

Roszczenia do nieruchomości od spadkobierców nabyli w lutym 2013 roku współpracownicy mecenasa Jana Stachury: Maria Trzcińska i Zbigniew Niebrzydowski. Roszczenia, jak wnosił przed sądem adwokat Michał Mosakowski, stanowiły 1,5 procenta wartości nieruchomości.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej