X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cenzura na Uniwersytecie Śląskim. Prof. Kleiber: stoję całkowicie po stronie prof. Budzyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:02
- Uważam, że człowiek ma prawo, żeby publicznie mówić o tym, że uważa za właściwy tradycyjny model rodziny - podkreślił w rozmowie z RMF FM prof. Michał Kleiber. W ten sposób odniósł się do kwestii wolności słowa na polskich uczelniach i sprawy prof. Ewy Budzyńskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Prof. Ewa Budzyńska z Uniwersytetu Śląskiego została niedawno oskarżona przez swoich studentów o narzucanie tradycjonalistycznego światopoglądu, bo w czasie swojego wykładu stwierdziła, że dzieckiem można nazwać również "dziecko w łonie matki", a jako klasyczną definicję rodziny wymieniła ojca, matkę, dzieci, krewnych i powinowatych. Po skardze, którą złożyli jej studenci, postępowanie wszczął rzecznik dyscyplinarny uczelni. W efekcie po blisko 30 latach kariery akademickiej profesor socjologii Ewa Burzyńska postanowiła zrezygnować z pracy na UŚ.

pap jarosław gowin 1200.jpg
Klauzula wolności na uczelniach. Gowin chce zmian w Konstytucji dla Nauki

"Z tym trzeba walczyć"

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w zeszłym tygodniu powiedział, że jest zbulwersowany całą sytuacją. Zapowiedział też nowelizację Konstytucji Dla Nauki, która ma zapewnić ochronę wolności wypowiedzi i badań na uczelniach. We wtorek w Programie 3 Polskiego Radia podał związane z tym szczegóły. - W nowelizacji ustawy znajdą się klauzula wolności, jasne zobowiązanie rektorów i utworzenie przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego specjalnej komisji, która będzie stała na straży wolności - powiedział Jarosław Gowin.

Również we wtorek do całej sprawy odniósł się prof. Michał Kleiber. Na antenie RMF FM stwierdził, że na polskich uczelniach panuje polityczna poprawność. - Wszędzie jakiś poziom tej poprawności istnieje, przy czym mówimy tutaj o tej złej stronie poprawności, bo generalnie poprawność w życiu może też kojarzyć się z czymś pozytywnym. Natomiast tutaj mówimy o tym, żeby presja środowiska rzeczywiście nie krępowała wyrażających swoje opinie, bo niewątpliwie takie zjawiska miały miejsce w Polsce. Z tym trzeba walczyć - powiedział profesor.

prokuratura-1200.jpg
"Nie ma zgody na cenzurę". Zawiadomienie do prokuratury ws. prof. Ewy Budzyńskiej

Dodał, że wolność słowa jest bardzo skomplikowaną sprawą. - W szczególności w zderzeniu z ochroną prywatności i z taką kulturą wypowiedzi. I to jest rzecz, która może być przedmiotem dyskusji - zaznaczył.

"Nie widzę tu niczego złego"

Prof. Michał Kleiber zgodził się z prowadzącym rozmowę, że prof. Ewie Budzyńskiej nie można zarzucać homofobii - a taki zarzut wobec niej sformułowali studenci - bo tradycyjny model rodziny wyglądał tak, jak socjolog to przedstawiła. - Mam dokładnie ten sam pogląd, co pan redaktor. Uważam, że człowiek ma prawo do tego, żeby publicznie mówić o tym, że uważa za właściwy tradycyjny model rodziny - podkreślił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Obrona wolności słowa". Petycja w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej

- W tej konkretnej sprawie stoję całkowicie po stronie pani profesor. Uważam, że to jest zupełnie elementarne prawo, żeby taki model i stosunek do życia reprezentować. Tu nie widzę niczego złego. Mam nadzieję, że ta sprawa dla pani profesor zakończy się jednak dobrze, aczkolwiek ona, jak czytam, zrezygnowała z pracy - powiedział prof. Michał Kleiber.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strategia rozwoju polskiej nauki. Jarosław Gowin: nadal będziemy kładli nacisk na jej popularyzację

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:35
- W przyszłej kadencji, jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy dalej będzie sprawował rządy, to nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży - zapowiedział w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzeciwiła się ideologii gender. Studenci oskarżyli wykładowczynię o "homofobiczne wypowiedzi"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 09:01
Socjolog rodziny z Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ewa Budzyńska, stanie przed uczelnianą komisją dyscyplinarną za wypowiedzi dotyczące m.in. aborcji i homoseksualizmu. - Zarzuca się pani profesor, że nie podziela ideologii gender - powiedział dr Marcin Olszówka z instytutu Ordo Iuris, którego prawnicy reprezentują prof. Budzyńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kto się nie zgadza z lewicowymi ideologiami, jest wykluczony". Profesor oskarżona o homofobię

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:55
- Nie ma mowy o różnorodności stanowisk czy badań, chodzi tylko o wykluczenie z uczelni tych zajęć i wykładowców, którzy nie utożsamiają się z lewicowymi ideologiami - mówi prof. Ewa Budzyńska, której na Uniwersytecie Śląskim grozi kara dyscyplinarna.
rozwiń zwiń