X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Spór kompetencyjny. TK zdecydował ws. stosowania uchwał Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 11:26
Trybunał Konstytucyjny wydał decyzje w sprawie postanowień Sądu Najwyższego. Wstrzymują one wykonanie uchwał SN do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego oraz utrzymują kompetencje do orzekania sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek obecnej KRS.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: shutterstock.com

Trybunał Konstytucyjny postanowił do czasu rozstrzygnięcia sprawy (sygn. Kpt 1/20) wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do wydawania uchwał, "jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym, międzynarodowym oraz orzecznictwem sądów międzynarodowych": składu KRS, trybu przedstawiania Prezydentowi RP kandydatów na sędziego, konstytucyjnego prawa prezydenta do powoływania sędziów oraz ich kompetencji do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Orzeczenie zapadło zdecydowaną większością głosów.

Do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego, TK wstrzymał stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia - począwszy od dnia jej wydania.

palac-1200-pix.jpg
Spotkanie w Pałacu. Prezydent zaprosił do rozmów ws. sądownictwa

Trybunał uznał także, że kompetencja do orzekania przez sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek obecnej KRS nie może być ograniczana, a orzeczenia wydane przez składy orzekające, w których zasiadali tacy sędziowie, mają moc obowiązującą. Postanowienie TK z 28 stycznia zostało w środę opublikowane w Monitorze Polskim.

Spór kompetencyjny

W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów.

Postanowienie zostało podjęte w składzie 14 obecnych sędziów TK, większością głosów. Zdania odrębne złożyło trzech z nich: Piotr Pszczółkowski, Leon Kieres oraz Jarosław Wyrembak.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym 25 lutego. Poinformowano o tym na stronie internetowej Trybunału. Rozprawa rozpocznie się w południe w siedzibie Trybunału, który będzie obradował w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes Trybunału Julia Przyłębska, a sprawozdawcą sędzia Krystyna Pawłowicz.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie w Pałacu. Prezydent zaprosił do rozmów ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:50
Przedstawiciele klubów PiS, Lewicy, PSL-Kukiz15 oraz koła Konfederacji mają wziąć udział w środowym spotkaniu, na które zaprasza prezydent Andrzej Duda. Spotkanie ma dotyczyć reformy wymiaru sprawiedliwości. Klub KO o swojej decyzji ws. udziału w rozmowach poinformuje w środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszefowa KE w Polsce. Manasterski: kompromis ws. mianowania sędziów to dobry ruch

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 19:03
- Ten kompromis to dobry ruch. Zawsze potrzebujemy więcej dyplomacji. - ocenił w "Debacie dnia" Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem audycji Polskiego Radia 24 był również Tomasz Walczak (Super Express)
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozmawiając twarzą w twarz można pójść do przodu". Wiceszefowa KE o wizycie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 20:51
- Przyjechałam z mocnym przesłaniem od szefowej KE, to nie były negocjacje. Nie będziemy ustanawiać kompromisów, jeśli chodzi o podstawowe wartości. Musimy uzgodnić, jak sprawić, by polski wymiar sprawiedliwości mógł być godzien zaufania wśród partnerów europejskich - podkreśliła wiceszefowa KE Viera Jourova.
rozwiń zwiń