X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Ewa Budzyńska: ważne jest zachowanie wolności akademickiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 21:55
- Nie mogę wyprzedzać decyzji Komisji. (...) Oczekiwałabym uniewinnienia, ale to suwerenna decyzja Komisji Dyscyplinarnej - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Budzyńska, socjolog związana z Uniwersytetem Śląskim.
Audio
  • prof. Ewa Budzyńska: Ważne jest zachowanie wolności akademickiej. Zostają tutaj młodsi koledzy i koleżanki – chodzi o to, żeby mogli działać tu nauko, w atmosferze pełnej wolności. (Północ-Południe / PR24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/MikolajS
kazimierz-przeszowski-F-1200.jpg
Homoterror na uczelniach? Ekspert: zagrożony jest pluralizm światopoglądowy

Uniwersytet Śląski w Katowicach prowadzi postępowanie dyscyplinarne wobec profesor Ewy Budzyńskiej. Socjolog jest oskarżana o homofobię i nietolerancję, m.in. za nazwanie małżeństwem związku kobiety i mężczyzny. 

"Gest na znak protestu"

Prof. Ewa Budzyńska na znak protestu zdecydowała się odejść z uczelni. W Polskim Radiu 24 była pytana, czy rozważa możliwość ponownego związania się z Uniwersytetem Śląskim.

Com napisał, tom napisał - powiedział kiedyś Piłat. Nie wycofam się z tej decyzji, którą podjęłam. Zrobiłam to w sposób samodzielny, w geście protestu. Dla mnie nie tyle jest ważna moja sytuacja - dzisiaj jestem, jutro mnie nie będzie na uczelni - ważne jest to, co będzie się działo po moim odejściu. Ważne jest zachowanie wolności akademickiej. Zostają tutaj młodsi koledzy i koleżanki - chodzi o to, żeby mogli działać tu naukowo, w atmosferze pełnej wolności - tłumaczyła w Polskim Radiu 24.

- Coś niedobrego dzieje się na uczelniach. Na uniwersytetach podstawą powinien być spór i dyskusja, a nie jakieś sankcjonowanie poglądów, które niezgodne są ze stanowiskiem jednej strony sporu. Mam wrażenie, że odchodzi się od poszukiwania prawdy i zmierza w kierunku służenia ideologiom - dodała.

lgbt-1200-pix.jpg
Proces dyscyplinarny na UŚ. Ponad 32 tys. podpisów w obronie prof. Budzyńskiej

Cenzura na Uniwersytecie Śląskim. Wsparcie dla prof. Budzyńskiej

Przedstawiciele Centrum Życia i Rodziny przekazali w czwartek władzom Uniwersytetu Śląskiego ponad 32 tys. podpisów w obronie socjolog, prof. Ewy Budzyńskiej. Podpisy mają wpłynąć do Komisji Dyscyplinarnej, która ma w piątek podjąć decyzję w sprawie socjolog. 

- Liczymy na to, że jeśli Uniwersytet Śląski wycofa się z haniebnego procesu dyscyplinarnego, pani profesor zechce wziąć pod uwagę wniosek studentów, wielu kolegów i koleżanek ze społeczności akademickiej, a także głosy ponad 30 tys. Polaków, którzy gorąco pragną, aby nadal prowadziła działalność dydaktyczno-wychowawczą, kształtowała rzesze studentów i broniła życia i rodziny - powiedział Kazimierz Przeszowski.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Nie ma zgody na cenzurę". Zawiadomienie do prokuratury ws. prof. Ewy Budzyńskiej

Postępowanie dyscyplinarne wszczęto na wniosek studentów, którzy zgłosili rektorowi Uniwersytetu Śląskiego, że podczas zajęć "Międzypokoleniowe więzi w rodzinach światowych" profesor Budzyńska mówiła, m.in., że rodzina jest podstawową i naturalną komórką społeczeństwa, opartą na związku kobiety i mężczyzny. Ponadto, odnosząc się do kwestii medycznych, nazwała człowieka w prenatalnej fazie rozwoju dzieckiem.

Z prof. Ewą Budzyńska rozmawiała Małgorzata Jędrzejczyk (IAR).

Audycja: "Północ - południe"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Ewa Budzyńska, socjolog

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 21.35

Czytaj także

Sprzeciwiła się ideologii gender. Studenci oskarżyli wykładowczynię o "homofobiczne wypowiedzi"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 09:01
Socjolog rodziny z Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ewa Budzyńska, stanie przed uczelnianą komisją dyscyplinarną za wypowiedzi dotyczące m.in. aborcji i homoseksualizmu. - Zarzuca się pani profesor, że nie podziela ideologii gender - powiedział dr Marcin Olszówka z instytutu Ordo Iuris, którego prawnicy reprezentują prof. Budzyńską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klauzula wolności na uczelniach. Gowin chce zmian w Konstytucji dla Nauki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 14:36
Szef resortu nauki Jarosław Gowin powiedział, że jest zbulwersowany sytuacją prof. Ewy Budzyńskiej i zapowiedział nowelizację Konstytucji Dla Nauki, która ma zapewnić ochronę wolności wypowiedzi i badań na uczelniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cenzura na Uniwersytecie Śląskim. Prof. Kleiber: stoję całkowicie po stronie prof. Budzyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:02
- Uważam, że człowiek ma prawo, żeby publicznie mówić o tym, że uważa za właściwy tradycyjny model rodziny - podkreślił w rozmowie z RMF FM prof. Michał Kleiber. W ten sposób odniósł się do kwestii wolności słowa na polskich uczelniach i sprawy prof. Ewy Budzyńskiej.
rozwiń zwiń