Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego
Prezydent Andrzej Duda deklaruje, że weźmie udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego, jeśli do niego dojdzie. To reakcja na poniedziałkowe słowa francuskiego prezydenta.
2020-02-05, 01:25
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda deklaruje, że weźmie udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
W czasie spotkania z Andrzejem Dudą w Warszawie Emmanuel Macron zaproponował, by zorganizować pierwszy od siedmiu lat szczyt przywódców Francji, Niemiec i Polski. Do spotkania mogłoby dojść 14 lipca w Paryżu.
Powiązany Artykuł
![eastnews marcon morawiecki 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/60c03383-1133-4575-9221-48ba43aef628.jpg)
Ekspert: wizyta Macrona to wstęp do poprawy relacji z Polską
Francuski prezydent mówił w Warszawie, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to Francja, Niemcy i Polska powinny odgrywać kluczową rolę we Wspólnocie. Zaproponował powrót do spotkań przywódców wszystkich trzech krajów w czasie Trójkąta Weimarskiego.
>>>[POLSKIE RADIO 24] Analityk PISM: prezydent Francji zmienił nastawienie do Polski
Pytany przez Polskie Radio o swój ewentualny udział w szczycie prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że poleci na szczyt. - To jest rzeczywiście bardzo poważna sprawa i pan prezydent Emmanuel Macron, choć jeszcze nieoficjalnie, ale już wczoraj zaprosił mnie do udziału w tym spotkaniu, które jak mi powiedział, chce zorganizować 14 lipca - powiedział.
REKLAMA
"Zawsze warto rozmawiać"
- Zawsze warto rozmawiać z najwyższymi przedstawicielami władz Francji i Niemiec na temat przyszłości Unii Europejskiej. To są dzisiaj najpotężniejsze w Europie państwa, my także jesteśmy jednym z wielkich państw Unii Europejskiej i oczywiście, jeśli będzie to spotkanie tak jak pan prezydent Macron zapowiedział 14 lipca w Paryżu, to z całą pewnością się na to spotkanie udam - zaznaczył Andrzej Duda.
>>>[JEDYNKA] Prof. Ewa Marciniak: obecność Emmanuela Macrona w Polsce jest bardzo istotna
Format Trójkąta Weimarskiego powstał jeszcze w latach 90. po upadku komunizmu w Europie. W ostatnich latach jednak jego znaczenie osłabło. Ostatnie jak dotąd spotkanie na szczeblu głów państw Polski, Niemiec i Francji zorganizowano w 2013 roku w Warszawie.
TVP.Info
REKLAMA
msze
REKLAMA