Dokumenty nie kłamią. Lista najbardziej aktywnych w 1939 r. funkcjonariuszy NKWD

W Mińsku po cichu opublikowano listę najbardziej aktywnych w 1939 roku funkcjonariuszy NKWD - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".

2020-02-05, 08:11

Dokumenty nie kłamią. Lista najbardziej aktywnych w 1939 r. funkcjonariuszy NKWD
Mińsk stolica Białorusi.Foto: Grisha Bruev / Shutterstock

Powiązany Artykuł

moskwa rosja plac czerwony shutterstock 1200.jpg
Rosjanie nie chcą forsowanej przez Kreml integracji z Białorusią

Jak podaje dziennik, za sprawą Narodowego Archiwum Białorusi (NAB) we wrześniu ukazała się książka, w której znalazło się 89 nazwisk działaczy NKWD, którzy znaleźli się na liście odznaczonych "za działalność operacyjno-czekistowską na terenie zachodniej Białorusi" podpisanej przez komisarza spraw wewnętrznych Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Ławrientija Canawę. "Mińsk wykonał ten odważny ruch wyjątkowo cicho, nakład wyniósł zaledwie 150 egzemplarzy, a publikacja nie ma wersji elektronicznej" - donosi "Rz".

"Oficerowie Armii Czerwonej nie mieli wątpliwości, że nie wyzwalają Polski"

"Z listy odznaczonych funkcjonariuszy dowiadujemy się m.in. o tym, kto "wytropił i aresztował" braci Kazimierza i Jana Piłsudskich we wrześniu 1939 roku w Wilnie, kto został odznaczony "znakiem honoru" za aresztowanie ostatniego prezydenta Brześcia nad Bugiem Franciszka Kolbusza oraz za zatrzymanie w Pińsku byłego ministra sprawiedliwości II RP Czesława Michałowskiego. Wiemy też, kto we wrześniu 1939 roku zatrzymał w Nieświeżu księcia Janusza Radziwiłła, którego później osobiście przesłuchiwał w Moskwie Ławrientij Beria" - czytamy.

Z listy wynika, że funkcjonariusze NKWD przyczynili się do wytropienia i zatrzymania ponad 10 tys. osób w ciągu "zaledwie pierwszych dwóch miesięcy agresji". "Z kilkudziesięciu raportów funkcjonariuszy NKWD, które po raz pierwszy wyszły na jaw i ukazały się za sprawą NAB, wynika, iż nawet żołnierze i oficerowie Armii Czerwonej nie mieli wątpliwości, że nie wyzwalają Polski, lecz uczestniczą w agresji na nią. Część żołnierzy radzieckich obawiała się, że po ataku na Polskę będzie musiała walczyć razem z Niemcami przeciwko Francji i Anglii. Największe zdziwienie "wyzwalających" wywołało to, że po drugiej stronie granicy poziom życia był o wiele wyższy niż w ZSRR" - informuje gazeta. 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej