"Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Malinowy król" - muzyczne wspomnienie Romualda Lipki

W czwartek koło północy walkę z nowotworem przegrał Romuald Lipko. Współtwórca Budki Suflera miał 69 lat. Poniżej przedstawiamy jego twórczą historię i listę największych przebojów skomponowanych przez legendarnego muzyka.

2020-02-07, 11:35

"Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Malinowy król" - muzyczne wspomnienie Romualda Lipki

Posłuchaj

Nie żyje Romuald Lipko (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pierwsza informacja o śmierci Romualda Lipki pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej Budki Suflera. "Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów" - napisali bliscy muzyka.

Początki kariery

Romuald Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 roku w Lublinie. W tym mieście rozpoczął też profesjonalną karierę muzyczną i został liderem swojego pierwszego zespołu - Stowarzyszenie Cnót Wszelakich, który w 1970 r. połączył się z będącą na skraju upadku Budką Suflera Krzysztofa Cugowskiego.

Powiązany Artykuł

pap_lipko-1200.jpg
"Powoli kończy się pewna epoka". Paweł Kukiz o śmierci Romualda Lipki

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nie żyje Romuald Lipko. Współzałożyciel Budki Suflera odszedł w wieku 69 lat

REKLAMA

Przez następne trzy lata Budka szlifowała autorski materiał, zdobywając rozpoznawalność na Lubelszczyźnie. Ciągle brakowało jednak przeboju, który pozwoliłby zespołowi zaistnieć w skali ogólnopolskiej. Popularność przyszła w 1974 r., gdy Suflerzy nagrali cover "Ain't No Sunshine" w wykonaniu Billa Withersa. "Sen o dolinie" znalazł się wtedy na pierwszym miejscu radiowych list przebojów, a zespół zaczął koncertować w całym kraju.

W 1975 r. zawiązał się klasyczny skład Budki (Cugowski, Lipko, Ziółkowski, Zeliszewski). Zaowocowało to debiutancką płytą "Cień wielkiej góry", z której pochodzi przebój "Jest taki samotny dom".

REKLAMA

Romuald Lipko nigdy nie odszedł z zespołu, ale zmieniali się jego wokaliści i instrumentaliści. W Budce Suflera pojawili się m.in. Romuald Czystaw ("Za ostatni grosz", "Nie wierz nigdy kobiecie") i Felicjan Andrzejczak ("Jolka, Jolka pamiętasz").

Do utworu "Za ostatni grosz" realizowano pierwszy w karierze zespołu teledysk.

REKLAMA

Lipko tworzył dla największych gwiazd

Legendarny muzyk rozpoczął jednocześnie współpracę z innymi artystami. Nawiązał znajomość chociażby z Anną Jantar. Razem nagrali wielki przebój "Nic nie może wiecznie trwać".

Został on także poproszony o skomponowanie muzyki dla Izabeli Trojanowskiej, a stworzone przez niego utwory ("Wszystko czego dziś chcę" czy "Tyle samo prawd ile kłamstw") stały się krajowymi hitami.

REKLAMA

Romuald Lipko współpracował także z Urszulą, dla której skomponował takie przeboje, jak "Malinowy król" czy "Dmuchawce, latawce, wiatr".

Okres ogromnej popularności

Lata 90. stały pod znakiem kolejnych sukcesów Budki Suflera, która powróciła do swojego pierwotnego kształtu, a Romuald Lipko ze swoją muzyką nadążał za zmieniającą się w Polsce rzeczywistością. W 1990 roku Budka Suflera wprowadziła na rynek pierwszą płytę CD z polską muzyką rockową.

Powiązany Artykuł

budka suflera trojka_3901 ksiazka 1200.jpg
"Na naszych płytach była twórczość, a nie zbieranina piosenek". Budka Suflera w Trójce

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Romuald Lipko - dostarczyciel wielu przebojów

REKLAMA

W 1997 roku przyszło za to wielkie komercyjne osiągnięcie. Płyta "Nic nie boli tak jak życie", z której pochodzi "Takie tango", osiągnęła sprzedaż na poziomie miliona egzemplarzy, tylko w legalnym obrocie. Ile naprawdę jednak krążków zostało nielegalnie rozdystrybuowanych nikt nie wie. Do dziś ten rekord nie został w Polsce pobity.

W kolejnych latach Romuald Lipko z zespołem nie powtórzył już takiego sukcesu sprzedażowego, ale to nie znaczy, że zrezygnował z nagrywania wielkich hitów polskiej popkultury. Na albumie "Gratest Hits" znalazł się m.in. utwór "Piąty bieg", który był zwieńczeniem 25-lecia zespołu.

REKLAMA

Warto zaznaczyć, iż Romuald Lipko był głównym kompozytorem wszystkich wymienionych utworów, przez co w dużej mierze odpowiada za ich brzmienie i sukces muzyczny. Kompozytor do samego końca prowadził działalność twórczą.

jp/budkasuflera.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze