Prezydent: będę czynił wszystko, aby 13. emerytura została wypłacona

2020-02-10, 18:43

Prezydent: będę czynił wszystko, aby 13. emerytura została wypłacona
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Wejherowa. Foto: PAP/Adam Warżawa

- Oddaję hołd mieszkańcom tej ziemi, wszystkim, którzy walczyli i starali się o to, aby tutaj była Polska - mówił w Wejherowie Andrzej Duda na uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Prezydent zadeklarował ponadto działania na rzecz wypłaty 13. emerytury i zaapelował o kontynuację planów rozbudowy portów i sieci komunikacyjnej.

  • Andrzej Duda wziął udział w uroczystych obchodach 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem
  • Prezydent zapowiedział w Wejherowie podjęcie działań na rzecz wypłaty 13. emerytury, którą określił jako "element planu modernizacyjnego Polski"
  • Zaapelował także o kontynuację planów rozbudowy portów i sieci komunikacyjnej
  • Przypomniał również zasługi Kaszubów, którzy "trwali przy polskości w czasach zaborów"

Na uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem Andrzej Duda nawiązał do ustawy o dodatkowym świadczeniu dla emerytów i senackiej poprawki, zmierzającej do tego, by nie było ono wypłacane z Funduszu Solidarnościowego, lecz z ZUS i KRUS.

Apel o kontynuację

Powiązany Artykuł

duda 1200 ppa.jpg
Prezydent: ludzie przelali krew, aby Polska mogła mieć dostęp do morza

- Słyszę, że próbowano teraz w Senacie zniweczyć projekt wypłaty 13. emerytury; żeby wypłacenie tej 13. emerytury było niemożliwe. Otóż zapewniam państwa, że będę czynił wszystko, aby ta 13. emerytura była, bo ona jest bardzo ważna, bo ona także stanowi element planu modernizacyjnego Polski - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda przekonywał, że obok "wielkich planów rozbudowy naszych portów" w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu powinny się rozwijać sieci kolejowe. - By rozwinęła się komunikacja, która jest potrzebna, byśmy także i w przestrzeni międzynarodowej, choćby przestrzeni Trójmorza, tutaj pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym a Adriatykiem, stanowili państwo o wielkim potencjale gospodarczym, transportowym, abyśmy byli hubem handlowym, miejscem, gdzie przypływają statki z całego świata, miejscem, gdzie budowane jest bezpieczeństwo i handlowe, i energetyczne, miejscem, które rozkwita - mówił.

- Nie można pozwolić, by te zadania zostały przerwane. Czyńmy wszystko, aby mogły one być kontynuowane - stwierdził prezydent.

Jesteśmy "wielką wspólnotą"

Prezydent podkreślił w Wejherowie, że świętując 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do Polski, oddajemy hołd mieszkańcom regionu. W tym kontekście mówił o Kaszubach, którzy, jak mówił - "trwali przy polskości w czasach zaborów", "w tradycji, w kulturze, w mowie kaszubskiej, która jest także mową polską".

Andrzej Duda stwierdził, że choć "w narodzie polskim można wskazać różne grupy etniczne", to jednoczenie jesteśmy "wielką wspólnotą, która chciała mieć swoją ojczyznę, i która chciała odzyskać ojczyznę".

Powiązany Artykuł

prezydenyok_1200.jpg
Prezydent: powrót Polski nad morze jednym z wydarzeń, które nas ukształtowały

Prezydent mówił też o mieszkańcach Kaszub, mordowanych podczas II wojny światowej: w Piaśnicy i w Stutthofie oraz w innych miejscach. - Oni oddali życie, aby Polska znów wróciła na mapę, zamordowana przez hitlerowskich Niemców, bo nie chcieli być na powrót niewolnikami, na powrót ludźmi drugiej kategorii, których zmuszano, by żyli inaczej niż ich wychowano - podkreślił.

Tradycja Wejherowa

Przypomniał, że Wejherowo to miasto, które powstało "wokół kościoła". - To miasto powstało wokół miejsca, w którym ludzie modlili się do Boga. Ludzie wierzący, ludzie stąd, ludzie twardzi, którzy na co dzień zmagali się z morzem, z wieloma trudami, i na co dzień wiedzieli, co to znaczy ciężka praca. (...) To jest tradycja tej ziemi, w której po 1920 r. rozkwitła Polska - zaznaczył.

Andrzej Duda wspominał o pobliskiej Gdyni, która, gdy powstawała jako duży, nowoczesny port - stała się dla Polski oknem na świat i wyznaczyła w ogromnym stopniu rozwój przemysłowy II Rzeczpospolitej. Przypomniał też, że to na Pomorzu, w Gdyni i Gdańsku powstawała robotnicza "Solidarność". - To byli ludzie, którzy bez broni w ręku walczyli o godność i wolność, i wywalczyli ją. To także ogromna zasługa ludzi tej ziemi, Kaszubów i wszystkich tych, którzy zdecydowali się na tej ziemi pracować - podkreślił.

- Oddaję dzisiaj hołd wszystkim mieszkańcom tej ziemi, wszystkim ludziom, którzy walczyli i starali się o to, aby była tutaj Polska i aby była tutaj polskość. Dziękuję za to, że dziś mamy tą wolną, w pełni suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą, którą możemy budować i możemy rozwijać - powiedział prezydent.


pkr

Polecane

Wróć do strony głównej