Prezydent: komunistyczny reżim wymordował tysiące polskich patriotów
Prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do osób i środowisk honorujących żołnierzy podziemia antykomunistycznego podziękował wszystkim, którzy przechowują i upowszechniają - poprzez różnorodne inicjatywy i wydarzenia - pamięć o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych. Podkreślił, że "dzięki nim uczestnicy drugiej konspiracji towarzyszą nam, jako symbole żywej tradycji i dziedzictwa oraz bohaterowie kultury popularnej, patronujący wielu imprezom masowym".
2020-02-18, 16:29
Powiązany Artykuł
"Tropem Wilczym”. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych już 1 marca
1 marca, już po raz 10. obchodzony będzie, jako święto państwowe, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z inicjatywą takiego upamiętnienia wystąpił prezydent Lech Kaczyński.
Prezydent Andrzej Duda zaznaczył w przesłaniu, że reżim komunistyczny bezwzględnie zniszczył siły podziemia oraz wymordował, skazał na kary śmierci i długoletniego więzienia tysiące polskich patriotów. "Chciał też wymazać pamięć o nich, podobnie jak niszczył pamięć o triumfie 1920 roku. Zemsta za pokonanie najeźdźcy i kara za zryw niepodległościowy miały być takie same: śmierć, niesława i zapomnienie" - napisał prezydent.
Dodał, że jednak przechowaliśmy wiedzę o prawdziwych bohaterach. "Kiedy ponownie odzyskaliśmy wolność, pamięć i prawda - ocalone w rodzinach i środowiskach kombatanckich - stały się własnością całego narodu i dziś znów, tak jak w latach międzywojnia, bohaterowie wojny 1920 roku mają swoje pomniki i także ich następcy - niezłomni żołnierze antykomunistycznego powstania - mają dziś swoje miejsce w panteonie obrońców niepodległej Rzeczypospolitej" - podkreślił Andrzej Duda.
REKLAMA
"Dobro, wielkość, odwaga, wierność, szlachetność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi"
Dodał, że to zasługa wielkiej pracy historyków, pisarzy, filmowców, muzyków, dzięki którym dzieje powojennego podziemia stały się powszechnie znane. Prezydent podziękował też badaczom, którzy odnaleźli i zidentyfikowali szczątki wielu bohaterów drugiej konspiracji, a także tym wszystkim, dzięki którym żołnierze wyklęci towarzyszą nam w naszej codzienności. "Dzięki Państwa pracy dobro, wielkość, odwaga, wierność, szlachetność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi. Jestem przekonany, że te pozytywne zjawiska społeczne będą trwać i rozwijać się przez następne lata" - napisał prezydent.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzony w rocznicę wykonania wyroku śmierci w 1951 roku na członkach czwartego Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk. Łukaszu Cieplińskim i jego sześciu najbliższych współpracownikach. WiN był organizacją konspiracyjną, która powstała we wrześniu 1945 r. Aresztowanie ostatnich przywódców organizacji w listopadzie 1947 roku zakończyło w zasadzie jej działalność.
dn
REKLAMA