Biedroń wybrał doradcę ds. polityki międzynarodowej. To b. minister w rządzie Jaruzelskiego
Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń poinformował, że jego doradcą ds. międzynarodowych będzie Stanisław Ciosek. - To dla mnie zaszczyt, że mogę przedstawić w gronie moich doradców osobę wybitną - powiedział Biedroń. W latach 80. Ciosek wszedł w skład rządu Józefa Pińkowskiego i Wojciecha Jaruzelskiego jako minister-członek Rady Ministrów do spraw związków zawodowych.
2020-02-19, 16:52
Biedroń wystąpił z Cioskiem - b. doradcą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i b. ambasadorem RP w Moskwie - na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej przed Pałacem Prezydenckim.
Powiązany Artykuł
Robert Biedroń ma nowego doradcę ds. bezpieczeństwa. To były wieloletni członek PZPR
Kandydat Lewicy na prezydenta mówił, że Ciosek to człowiek niezwykle ważny dla niego i dla wszystkich ludzi, którzy "szukają pokoju, łączą Wschód z Zachodem, budują mosty pomiędzy krajami".
- To dla mnie naprawdę ogromny zaszczyt, że mogę przedstawić w gronie moich doradców osobę wybitną, która w tym miejscu spędziła wiele lat swojego życia doradzając, jako główny doradca ds. międzynarodowych i polityki wschodniej, najlepszemu prezydentowi III RP, prezydentowi dwóch kadencji, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu - powiedział Biedroń.
REKLAMA
Jak mówił, Ciosek to "b. ambasador, ekonomista, poseł wielu kadencji, ale przede wszystkim wybitny mąż stanu". - I chciałbym powiedzieć, że będzie moim doradcą ds. polityki międzynarodowej - oświadczył Kandydat Lewicy na prezydenta.
"Kwestia przeżycia nas jako narodu"
Ciosek mówił, że w czasach gdy był doradcą prezydentowi Kwaśniewskiemu, Polska miała "wokół siebie przyjaciół wszędzie, na Zachodzie, na Wschodzie, na Południu". "Dzisiaj, jak spojrzeć na mapę Europy - ta przyjaźń gdzieś przepadła, zginęła. Trzeba do tego wrócić" - dodał.
Podkreślił, że - jak uczy doświadczenie historyczne - taki kraj, jak Polska, leżący między dwoma potęgami, "powinien krzewić przyjazne relacje, współpracę dobrosąsiedzką, przyjaźń, a nie wrogość". To - dodał - "kwestia przeżycia nas jako narodu".
- Prezydentura może się do tego przyczynić. Życzę panu Robertowi Biedroniowi, żeby mu się to udało, żebyśmy wrócili do tych czasów, gdzie nie musimy tylko i wyłącznie zbroić się przeciwko naszym sąsiadom, a dobrze z nimi poukładali sobie relacje i byśmy się mogli skoncentrować na działaniu, poprawie bytu naszych obywateli. Wierzę, że pan Biedroń będzie kontynuował to dzieło - powiedział Ciosek.
REKLAMA
Były minister w rządzie Jaruzelskiego
Od 11 grudnia 1971 do lutego 1980 Ciosek był zastępcą członka Komitetu Centralnego PZPR. Od 1 czerwca 1975 do 26 listopada 1980 był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Jeleniej Górze, pełniąc jednocześnie funkcję przewodniczącego tamtejszej Wojewódzkiej Rady Narodowej. Od 15 lutego 1980 do lipca 1981 był członkiem KC PZPR. Od 21 listopada 1980 do 13 listopada 1985 wchodził w skład rządu Józefa Pińkowskiego i Wojciecha Jaruzelskiego jako minister-członek Rady Ministrów do spraw związków zawodowych. Od 23 marca 1983 do 30 maja 1984 jednocześnie pełnił funkcję ministra pracy, płac i spraw socjalnych.
W trakcie obrad Okrągłego Stołu w rozmowach reprezentował stronę rządową. 21 listopada 1989 został ambasadorem PRL w ZSRR. Pozostał w Moskwie po rozpadzie ZSRR jako ambasador RP w Federacji Rosyjskiej. Misję dyplomatyczną zakończył w 1996.
dn
REKLAMA