more_horiz
Wiadomości

Gala Nauki Polskiej. Jarosław Gowin: to nie tylko celebrowanie przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:00
Minister nauki i szkolnictwa wyższego i wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem wdzięczności dla całego środowiska naukowego w kraju.
Audio
  • Ksiądz profesor Józef Marecki o działalności naukowej (IAR)
  • Prof. Bogusław Buszewski o działalności naukowej (IAR)
  • Gala Nauki Polskiej. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Gali Nauki Polskiej
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Gali Nauki Polskiej Foto: PAP/Tytus Żmijewski
kamizelka wojskowa taktyczna kuloodporna shutterstock 1200.jpg
Dzień Polskiej Nauki. Oto wynalazki, które zmieniły świat

W środę po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. We wprowadzającej święto ustawie jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika.

Święto ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców, stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

Maciej Zieliński/PAP

- Dzień Nauki Polskiej to wyjątkowa okazja, aby wyrazić najwyższe uznanie dla dokonań pokoleń naszych naukowców, badaczy i odkrywców - tych, którzy konsekwentnie, z niezachwianą odwagą, niestrudzoną pasją i talentem na miarę geniuszu - szukali we wszystkim prawdy. I czynili to niezależnie od osądu ogółu, ale zawsze - dla wspólnego dobra. Dla dobra ich społeczności i narodu, a zarazem dla dobra całej ludzkości - mówił Gowin podczas zorganizowanej z okazji nowego święta gali, która odbywa się w Toruniu.

"Nauka i akademia były kołami zamachowymi"

Dodał, że nowego święta nie wprowadzono jedynie w celu celebrowania przeszłości.

- Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem wdzięczności, wdzięczności wielkiej i zasłużonej, dla całego środowiska naukowego i akademickiego. Państwo polskie, nasz naród i nasze społeczeństwo, dziękują wam za kapitalny udział w rozwoju naszego kraju. Bo zawsze to właśnie nauka i akademia były kołami zamachowymi naszego rozwoju cywilizacyjnego, intelektualnego i etycznego, technologicznego i gospodarczego. Tak było i tak w jeszcze większym stopniu jest i będzie, bo z biegiem stuleci rola nauki i akademii rośnie w tempie nomen omen astronomicznym. Bez państwa, bez waszego udziału, nie wygramy przyszłości – ani dla Polski, ani dla świata - dodał szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Nagrody premiera i ministra

Podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu zostały wręczone nagrody premiera i ministra nauki, których laureatami zostało 138 naukowców.

Nagrody ministra nauki odebrało 75 naukowców i 13 zespołów. Przyznano je w pięciu kategoriach: za osiągnięcia naukowe, wdrożeniowe, organizacyjne, dydaktyczne i te najważniejsze za całokształt działalności naukowej.

Jarosław Gowin mówił, że Święto Polskiej Nauki ma inspirować i wzmacniać szacunek do nauki. - To święto ma przypominać także tu zebranym, ludziom nauki i akademii, jak wielka spoczywa na waszych barkach odpowiedzialność, jak istotna jest państwa rola od szczebla lokalnego po globalny, jak ważną misję złożono w państwa rękach, jak olbrzymie nadzieje pokładamy w państwa talencie, pracowitości, zaangażowaniu i postawie - mówił wicepremier.

Podczas gali wręczono także 45 nagród Prezesa Rady Ministrów. Podczas uroczystości list od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytała Iwona Michałek wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej. Premier napisał w liście, że nauka jest od zawsze fundamentem modernizacji kraju.

"To właśnie ona może być największym motorem rozwoju społeczeństwa. Ustanowione święto jest wyrazem najwyższego uznania dla pokoleń polskich naukowców, których dokonania i odkrycia niejednokrotnie niosły za sobą rewolucję w myśleniu o funkcjonowaniu świata" - napisał do naukowców Mateusz Morawiecki.

Wyróżnieni naukowcy

wyklad studenci uniwersytet sala 1200x660.jpg
Maksymowicz: budżet na naukę przewiduje 31 mld zł. To wzrost o 11 proc.

Ksiądz profesor Józef Marecki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - historyk i archiwista wyróżniony za całokształt dorobku naukowego - mówił, że to nagroda nie tylko dla niego, ale także dla środowiska humanistów. - My nie robimy wielkich odkryć naukowych, nie odkrywamy prochu, dynamitu, tylko posuwamy powoli te naukę badając źródła - podkreślił ksiądz profesor.

Dodał, że jest to docenienie środowiska humanistów, historyków, archiwistów i ludzi, którzy stoją na początku łańcucha nauki. - Wiele osób o nich zapomina, zapomina o tym, że oni także służą innym - mówił laureat.

Chemik Profesor Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - także wyróżniony za całokształt dorobku - zaznaczył, że Święto Nauki Polskiej daje przekrojowe spojrzenia na polskich naukowców. - Kto by tam wiedział, że ktoś w Łomży, czy Białej Podlaskiej zajmuje się nauką - a jednak jest to ważne - mówił profesor. Jak dodał, święto jest szansą do spotkania dojrzałych naukowców, do wymiany poglądów i podsumowania.

Galę Nauki Polskiej objął patronatem prezydent Andrzej Duda

dn/jmo

Zobacz także

Zobacz także