Arcybiskup Henryk Hoser otrzymał nagrodę za zasługi dla polskiej wsi
Arcybiskup Henryk Hoser otrzymał Nagrodę im. biskupa Romana Andrzejewskiego za zasługi dla polskiej wsi. Wyróżnienie, w imieniu kapituły Fundacji "Solidarna wieś", wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystej gali w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
2020-02-20, 20:09
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Abp H. Hoser laureatem Nagrody im. bp. R. Andrzejewskiego
W przemówieniu arcybiskup Henryk Hoser wyraził wdzięczność za przyznanie nagrody, przypomniał także związki sześciu pokoleń rodziny Hoserów zasłużonej dla ogrodnictwa od 1844 roku. Laureat wspominał majątek swego stryja Piotra Hosera, w którym zamieszkał z matką po 1949 roku.
- Supernowoczesny majątek w podwarszawskim Żbikowie powstał według najlepszych europejskich wzorów w 1896 roku - mówił arcybiskup. Pracował w nim między innymi przy zbiorze warzyw i owoców, okulizacji szlachetnych odmian na tzw. Podkładkach.
W laudacji dziennikarz i varsawianista Piotr Otrębski podkreślił, że 2-letni Henryk Hoser podczas Rzezi Woli stracił dziadka i ojca Janusza, żołnierza Armii Krajowej. Powstanie Warszawskie przeżył z Podkowie Leśnej.
Pradziadek abp. Hosera jako ogrodnik Ogrodu Saskiego
Piotr Otrębski mówił, że wolski ogród Hoserów wraz z willą był sierpniu 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, punktem zaopatrzenia w broń dla oddziałów Armii Krajowej. Po wojnie odkopano na terenie ogrodu dokumenty i broń, których powstańcy nie zdołali wykorzystać w czasie walk.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Papież mianował arcybiskupa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem w Medjugorje
Piotr Otrębski podkreślił, że pradziadek arcybiskupa Piotr Hoser był ogrodnikiem Ogrodu Saskiego. Założył tam nowatorską cieplarnię. - Hoser wprowadzał nowe odmiany kwiatów i drzew. Ogród pysznił się 150 odmianami róż, 33 odmianami akacji, 48 odmianami pelargonii, 136 odmianami georginii - mówił Piotr Otrębski.
Rodzina Hoserów prowadziła gospodarstwa w podwarszawskim Żbikowie, a także w obecnym Rakowcu w Warszawie. Zajmowała się hodowlą kwiatów, drzew owocowych i ozdobnych, a także hodowlą warzyw.
Nagroda za za konsekwentne i wytrwałe nauczanie
Obradująca pod honorowym przewodnictwem biskupa Artura Mizińskiego Kapituła nagrody postanowiła wyróżnić arcybiskupa Hosera za konsekwentne i wytrwałe nauczanie "kierowane zarówno do rolników, jak i ludzi władzy odpowiedzialnych za politykę rolną w Polsce". Doceniła także zaangażowanie laureata w rozwój rodzinnych gospodarstw rolnych.
REKLAMA
W tym roku nagroda imienia Biskupa Romana Andrzejewskiego została przyznana po raz szesnasty. W roku ubiegłym wyróżnienie otrzymał Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Galę wręczenia nagrody patronatem medialnym objęło Polskie Radio.
pb
REKLAMA