X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Atak na sędzię w Rybniku. Stanowcza reakcja Zbigniewa Ziobro

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 21:42
- Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poleci swemu zastępcy prok. Krzysztofowi Sierakowi objęcie nadzorem postępowania przygotowawczego ws. napaści na sędzię w Rybniku. Prokuratura będzie żądała najsurowszych konsekwencji - poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: IAR/Krystian Dobuszyński
eastnews mariusz kamiński 1200.jpg
Szef MSWiA: kary za napaść na funkcjonariuszy będą ostrzejsze

Do napaści na sędzię doszło w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Bezpośrednio po tym zajściu 39-letni mężczyzna został przez sędzię ukarany 14-dniowym aresztem.

- Pan prokurator generalny poleci swemu zastępcy panu prokuratorowi Sierakowi objęcie nadzorem postępowania przygotowawczego dotyczącego napaści na panią sędzię w Rybniku - poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej. Jak zapowiedziała, prokuratura będzie żądała najsurowszych konsekwencji, jakie przewiduje prawo.

Ponadto - podała prok. Bialik - prokurator generalny polecił, aby prokuratura wystąpiła o zastosowanie wobec sprawcy tego zdarzenia najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

"Podsądny przeskoczył przez stół sędziowski, uderzył kobietę pięścią w okolice obojczyka"

1200_policja_Konin_PAP.jpg
Konin: zaatakowali policjantów przed komendą. Kolejne zatrzymania

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia informowało na swoim profilu społecznościowym o ataku podsądnego na sędzię podczas posiedzenia w Rybniku. Według informacji podawanych przez stowarzyszenie, podsądny przeskoczył przez stół sędziowski, uderzył kobietę pięścią w okolice obojczyka, a następnie skopał. Protokolant obezwładnił napastnika. Jak pisała Iustitia, napastnik miał przy sobie nóż, który mu odebrano przed wejściem do budynku.

Rzecznik śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara poinformowała, że rybnicka policja nie otrzymała zgłoszenia o ataku na sędzię, ale na miejscu zdarzenia byli policjanci, którzy w tym momencie przebywali w sądzie służbowo w innej sprawie. - Kiedy w budynku rozległ się alarm - możliwość jego uruchomienia jest w każdej sali sądowej - pobiegli na miejsce. Była tam już ochrona, wyprowadzała mężczyznę, który miał się zachować agresywnie na sali rozpraw - relacjonowała policjantka.

Według informacji policji, stan zdrowia zaatakowanej kobiety nie wymagał wezwania pomocy lekarskiej. Sędzia bezpośrednio po zajściu nałożyła na napastnika, mieszkańca Wodzisławia, karę 14-dniowego pozbawienia wolności, zgodnie z art. 49 ustawy o sądach. - Policjanci przejęli 39-latka, by osadzić go w izbie zatrzymań w Raciborzu, w piątek trafi do aresztu w celu odbycia kary - poinformowała rzeczniczka śląskiej policji.

Wójcik: zaprosiłem bohaterskiego pracownika do resortu

Do sprawy odniósł się wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Poinformował na Twitterze, że rozmawiał z pracownikiem, który interweniował podczas ataku na sędzię.

"Wieczorem rozmawiałem z bohaterskim Pracownikiem SR w Rybniku. Bardzo podziękowałem za jego wspaniałą postawę i zaprosiłem w przyszłym tygodniu do resortu" - napisał Michał Wójcik na Twitterze.

Wcześniej wiceszef resortu sprawiedliwości skomentował także doniesienia Stowarzyszenia Iustitia, twierdząc, że przeinacza ono fakty. W swoim wpisie nawiązał do słynnego powiedzenia księdza Tischnera, pisząc "są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i... prawda wg Iustitii".

"Był nożyk do obierania ziemniaków, podobno nikt nikogo nie skopał, lekarz nie musiał interweniować, a awanturujący się mężczyzna został zatrzymany" - dodał minister.

W obu postach wiceszef MS podkreślił, że nie ma zgody na jakąkolwiek przemoc

pb/jmo

Czytaj także

Kontynuacja reformy sądownictwa. Solidarna Polska przedstawiła propozycje zmian

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 18:00
Spłaszczenie struktury sądownictwa do dwóch instancji, wprowadzenie sędziów pokoju i "piątka" dla nowoczesnej administracji sądowej to niektóre propozycje zmian w wymiarze sprawiedliwości przedstawione w sobotę przez polityków Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń