Andrzej Adamczyk: plan budowy 100 obwodnic polskich miast jest rzeczywistością

- W tym roku zostaną ogłoszone pierwsze przetargi - mówił o planie budowy 100 obwodnic Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podczas podsumowania 100 dni rządu Mateusza Morawieckiego. - Mamy nadzieję, że te inwestycje zwiększą bezpieczeństwo na drogach - wskazał.

2020-02-29, 14:50

Andrzej Adamczyk: plan budowy 100 obwodnic polskich miast jest rzeczywistością

Posłuchaj

Minister Infrastruktury o programie 100 Obwodnic (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W sobotę w kancelarii premiera odbyło się podsumowanie 100 dni rządu, w tym realizacji "piątki na 100 dni". Chodzi o pakiet pięciu zapowiedzi, które rząd w kampanii parlamentarnej zobowiązał się zrealizować lub rozpocząć w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.jpg
"Zapowiedź dalszego rozwoju kraju". Ekspert po podsumowaniu 100 dni rządu

Adamczyk powiedział, że w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę obwodnic m.in. w Strzelcach Krajeńskich, Lipsku, Suchowoli, Smolajnach, Koźminie Wielkopolskim, Trzebini i Gryfinie. - Mamy nadzieję, że te inwestycje zwiększą bezpieczeństwo na drogach - podkreślił.

Przypomniał, że oprócz mających powstać 100 obwodnic w ciągu dróg krajowych w najbliższych 10 latach, rząd przeznacza środki na Fundusz Dróg Samorządowych. - To inwestycje w drogi lokalne - powiatowe i gminne - przypominał Adamczyk. W jego ocenie, jeszcze nigdy w historii nie było przeznaczonych tyle pieniędzy na drogi gminne, na ciągi pieszo-rowerowe. 

Program doświetlenia przejść dla pieszych

Adamczyk przypomniał, że prowadzony jest również program doświetlenia przejść dla pieszych. Wszystkie te inwestycje mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

morawiecki_100dni.jpg
100 dni rządu Mateusza Morawieckiego. Publicysta: koalicjanci siłą PiS

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego - podkreśla resort infrastruktury w informacjach o projekcie.

Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-20 oraz 2021-27 - tłumaczy MI.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej