Rzecznik rządu: nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce
"W związku z pojawiającymi się pytaniami na temat koronawirusa informuję, że obecnie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na terenie Polski" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W poniedziałek na dodatkowym posiedzeniu zbiera się Sejm, podczas którego rząd przedstawi informację dotyczącą koronawirusa.
2020-03-01, 20:25
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów – podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Wniosek prezydenta
Andrzej Duda zwrócił się do marszałek Witek w środę, by pilnie zwołała specjalne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Uzasadniał, że chce by rząd udzielił informacji społeczeństwu, jaka jest aktualna sytuacja w związku z szerzącą się w Europie epidemią zachorowań wywołanych koronawirusem, jakie działania zostały podjęte oraz w jaki sposób zabezpieczani są Polacy, by w jak najmniejszym stopniu koronawirus dotknął nasz kraj.
Sejm zbiera się o godz. 10. Posłowie wysłuchają informacji rządu o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że Andrzej Duda weźmie udział w tym posiedzeniu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Koronawirus dotarł do Czech. Trzy potwierdzone przypadki
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koronawirus we Włoszech. 4 mld euro na pomoc przedsiębiorstwom
Elżbieta Witek zapowiedziała w czwartek, że informacja rządu ws. koronawirusa będzie jedynym punktem posiedzenia. - Kluby będą miały po 15 minut na wystąpienia, potem będą jeszcze pytania - poinformowała marszałek Sejmu. Wskazała, że zdaniem prezydenta to dodatkowe posiedzenie Sejmu - a nie jedynie posiedzenie Rady Gabinetowej - pozwoli na powszechne przekazanie wiedzy o przygotowaniu Polski na wystąpienie koronawirusa.
Minimalizacja zagrożenia
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w piątek odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami o sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem. Po tym spotkaniu premier podkreślił, że koronawirus jest ogromnym zagrożeniem, nad jego zastopowaniem głowi się cały świat. Jak dodał polskie służby: zdrowia, mundurowe i sanitarne współdziałają, aby minimalizować zagrożenie dla obywateli. Podkreślił też, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów - podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
REKLAMA
Rząd akcentuje, że Polska jest przygotowana na rozwój sytuacji związanej z koronawirusem - wszystkie służby są gotowe, wyposażone w wiedzę, materiały i w procedury na wypadek pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku. Odbywają się w tej sprawie regularne odprawy i spotkania.
Dodatkowe środki bezpieczeństwa
Minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rozporządzenie umożliwiające stosowanie ustawy o chorobach zakaźnych w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2. Ustawa przewiduje m.in., że podejrzani o zachorowanie na chorobę zakaźną podlegają obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym.
W wyniku podjętych działań, od kilku tygodni jest możliwość badań laboratoryjnych na koronawirusa w Polsce - próbki badane są w Warszawie w laboratoriach NIZP-PZH oraz Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego. Główny Inspektorat Sanitarny podał w weekend, że działają już też laboratoria w Olsztynie i we Wrocławiu. W najbliższych dniach uruchomione będą kolejne m.in. w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Rzeszowie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu.
W Agencji Rezerw Materiałowych przygotowywano materiały ochronne m.in. maski, by mogły z nich korzystać szpitale. Oddziały zakaźne są w trybie zwiększonej gotowości.
REKLAMA
Prowadzane są działania informacyjne. Pod adresem gov.pl/koronawirus znajduje się kompendium wiedzy. Pod bezpłatnym numerem 800-190-590 można uzyskać niezbędne informacje dotyczące koronawirusa. Emitowane są edukacyjne spoty w mediach publicznych i komercyjnych, rozdawane ulotki w pociągach międzynarodowych relacji oraz rozsyłane specjalne smsy dla powracających z za granicy do Polski.
Zalecenia GIS
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował na swoich stronach pakiet, gotowych do druku, materiałów dotyczących nowego koronawirusa, m.in. plakat, co robić, aby uniknąć zagrożenia i jak właściwie myć ręce.
Powiązany Artykuł
Nowe dane GIS nt. koronawirusa na świecie. Dziesiątki tysięcy zarażonych i tysiące zgonów
MEN przekazało zalecenia dot. koronawirusa do szkół. MSZ monitoruje rozwój epidemii poza granicami Polski za pośrednictwem sieci placówek dyplomatycznych. MON deklaruje, że wojsko jest przygotowane, by zareagować w przypadku stwierdzenia obecności koronawirusa i wspierać cywilną służbę zdrowia. Wytyczne o zasadach postępowania otrzymali funkcjonariusze podległej MSWiA straży granicznej. W resorcie nauki ma powstać zespół, który m.in. koordynował działania na polskich uczelniach - opracuje wytyczne ws. zajęć dydaktycznych, organizowania wydarzeń masowych czy zasad odwoływania zajęć.
REKLAMA
jp
REKLAMA