X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Gdańsk: prezydent Islandii złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 16:50
Podczas pierwszego dnia wizyty w Gdańsku prezydent Republiki Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson wraz z małżonką złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności.
Prezydent Islandii Gudni Th. Johannesson (2L) oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich (P) podczas uroczystości złożenia kwiatów przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku
Prezydent Islandii Gudni Th. Johannesson (2L) oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich (P) podczas uroczystości złożenia kwiatów przy Pomniku Poległych Stoczniowców w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

W składaniu kwiatów parze prezydenckiej z Islandii towarzyszyli m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek pomorski Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Po oddaniu hołdu zamordowanym w grudniu 1970 r. stoczniowcom Jóhannesson zwiedził Salę BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 31 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne porozumienie między strajkującymi robotnikami a komunistyczną władzą oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Prezydent-Islandia-1200.jpg
Spotkanie prezydentów Polski i Islandii. Andrzej Duda: rozmawialiśmy o rozwijaniu współpracy

- To, co nas jednoczy to nie tylko ocean. Łączy nas jeszcze to, że wolność i prawa człowieka to są fundamenty społeczeństwa. I nie ma lepszego miejsca na podkreślenie tych faktów, jak kolebka Solidarności w Polsce. To dla mnie ogromny zaszczyt być tutaj - powiedział w Sali BHP Stoczni Gdańskiej Jóhannesson.

Wśród osób witających islandzkiego prezydenta oraz jego małżonkę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej byli m.in. uczestnicy historycznego strajku z 1980 r. małżeństwo Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda.

- Mieszkańcy Islandii nam niesamowicie imponują. To są bardzo odważni ludzie - fantastycznie zachowaliście się podczas kryzysu finansowego i wygraliście w piłkę nożną z Anglią - powiedziała Duda-Gwiazda.

Współpraca polsko-islandzka

W czwartek, ostatnim dniu wizyty prezydenta Islandii w Gdańsku w siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaplanowano spotkanie z przedstawicielami Gdańskiej Rady Równego Traktowania oraz Gdańskiej Rady ds. Imigrantek i Imigrantów. Ponadto w ramach wizyty prezydenta Islandii w Gdańsku na pokładzie statku naukowo-badawczego r/v Oceanograf, należącego do Uniwersytetu Gdańskiego, podpisane zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy gdańską uczelnią a Uniwersytetem Islandzkim. Umowa zakłada wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych.

stocznia unesco 1200 eastnews.jpg
Stocznia Gdańska bliżej listy UNESCO. Jest pozytywna ocena wniosku

Jóhannesson przebywa w Polsce od wtorku. Tego dnia w Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Ich rozmowa dotyczyła m.in. relacji dwustronnych, w tym sytuacji Polaków na wyspie, współpracy w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W obecności prezydenta RP i prezydenta Islandii podpisana została deklaracja pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej RP oraz Ministerstwem Edukacji Nauki i Kultury Islandii, dotycząca nauczania języka polskiego na Islandii. Według oficjalnych danych liczba zarejestrowanych w Islandii obywateli RP to ok. 20 tys., nie licząc Polaków, którzy mają także obywatelstwo islandzkie. Polacy stanowią tym samym najliczniejszą grupę wśród cudzoziemców na wyspie.

Kolejne wizyty

Prezydent Duda i prezydent Jóhannesson wzięli także wspólnie udział w konferencji inaugurującej III edycję Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w obszarze środowisko, energia i zmiany klimatu, organizowanej przez Ministerstwo Klimatu.

We wtorek islandzki przywódca spotkał się także z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Pierwszy dzień wizyty zakończył uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim wydany przez prezydenta RP na cześć islandzkiej pary prezydenckiej.

W środę w godzinach przedpołudniowych przed przyjazdem do Gdańska prezydent Islandii wraz z małżonką Elizą Jean Reid odwiedził Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w Warszawie, a także złożył wizytę na Uniwersytecie Warszawskim.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wielki moment". Wiceminister kultury o wpisaniu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 12:51
- To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski - powiedziała na konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin o wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarzuty ws. finału WOŚP w Gdańsku. Publicysta: Dulkiewicz stanęła w obronie urzędników

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 16:16
- Szkoda, że Aleksandra Dulkiewicz nie stanęła w prawdzie przed mieszkańcami Gdańska i sama wcześniej nie ujawniła, jakie jej zdaniem popełniono uchybienia w trakcie organizacji tej imprezy - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta "Gazety Gdańskiej" Marek Formela, odnosząc się do zarzutów, jakie usłyszało siedem osób w związku z organizacją ubiegłorocznego finału WOŚP. Dyskutowali na ten temat także Piotr Kubiak i Maciej Naskręt z Radia Gdańsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stocznia Gdańska bliżej listy UNESCO. Jest pozytywna ocena wniosku

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 17:52
Wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO otrzymał pozytywną ocenę. List w tej sprawie z Centrum Światowego Dziedzictwa otrzymała Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin. 
rozwiń zwiń