X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Zakażone dziecko i młoda kobieta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 14:47
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wykryto go u dziecka z Cieszyna (woj. śląskie) i u kobiety z Łodzi. Łącznie w Polsce jest już 27 potwierdzonych zakażeń.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Darek Delmanowicz
  • Potwierdzono dwa nowe przypadki koronawirusa w Polsce - w Łodzi i w Cieszynie
  • W związku z zagrożeniem epidemiologicznym podjęto dzisiaj decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych do 25 marca
  • Łącznie jest już 27 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
koronawirus pap 1200.jpg
Prawdy i fałsze o koronawirusie. Specjalny serwis pomoże rozwiać wątpliwości

"Potwierdzone wyniki dotyczą: dziecka z woj. śląskiego (Cieszyn), które jest w dobrym stanie, oraz młodej kobiety z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie to już 27 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce" - podało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

Miała kontakt z zakażoną w Norwegii

Zarażona koronawirusem kobieta z Łodzi miała kontakt z osobą chorą w Norwegii - poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Podkreślił, że pacjentka wykazała się dużą odpowiedzialnością obywatelską, zgłaszając się po powrocie do kraju do szpitala. Jej stan ogólny jest dobry.
Przebywa w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

Kobieta wróciła z Norwegii 10 marca samolotem, a do Łodzi dotarła prywatnym samochodem. Nie miała kontaktu z wieloma osobami. Do szpitala pojechała własnym autem.

Łódzka wojewódzka inspektor sanitarna Urszula Polińska-Sztuka zapewniła, że laboratorium łódzkiego sanepidu jest znakomicie przygotowane na prowadzenia badań pod kątem wykrywania koronawirusa. "Codziennie wykonujemy od kilkunastu do kilkudziesięciu testów. Wykonaliśmy 44 takie badania, wieczorem będą wyniki z następnej serii badań. To właśnie w dzisiejszych przedpołudniowych badaniach stwierdziliśmy u jednej z pacjentek wynik dodatni" - wyjaśniła Polińska-Sztuka.

Czytaj więcej
szkoła EN_01371778_0064 1200.jpg
Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie w całym kraju zamknięte na dwa tygodnie

Dziecko spokrewnione z osobami chorymi

Przebywające w cieszyńskim szpitalu 8-letnie dziecko z potwierdzonym koronawirusem jest spokrewnione z dwiema osobami, jakie trafiły do placówki już wcześniej i również są zarażone - podał w środę cieszyński magistrat w komunikacie.

Rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara podała, że w tej chwili "cieszyński Sanepid prowadzi działania mające na celu dotarcie do osób, które miały bezpośredni kontakt z dzieckiem i poddanie ich domowej kwarantannie".

"Osoby podejrzewające, że mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi, w tym odwiedzające w ciągu ostatnich 2 tygodni szkołę podstawową nr 5 i liceum im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, które zauważyły u siebie objawy infekcji, proszone są o ograniczenie kontaktów z innymi do minimum i telefoniczne powiadomienie Sanepidu pod dostępnym całodobowo numerem tel. 502 281 673" - podała Koczwara.

Rzecznik przypomniała, że koronawirus w najmniejszym stopniu stanowi zagrożenie dla dzieci i młodzieży, ale mogą być one nosicielami wirusa i zarażać dorosłych. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób z obniżoną odpornością, z chorobami przewlekłymi, seniorów.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "To czas kwarantanny naszego społeczeństwa". Minister zdrowia o zamknięciu placówek oświatowych

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do pierwszego zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 27 przypadków zarażenia koronawirusem. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w szpitalach w Zielonej Górze, we Wrocławiu, w Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Warszawie.

Obecnie w województwie mazowieckim pod obserwacją w szpitalu w celu wykluczenia zachorowania na COVID-19 jest 45 osób. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 2 117 osób, kwarantanną objęte są 94 osoby. Potwierdzono trzy przypadki zachorowania.

We wtorek przed południem z inicjatywy prezydenta obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Premier odwołał też wszystkie imprezy masowe.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie w całym kraju zamknięte na dwa tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:45
- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na 2 tygodnie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Decyzja zapadła na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o działaniach ws. koronawirusa: słuszne i podjęte we właściwym czasie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 11:21
- Wprowadzone w związku z koronawirusem ograniczenia będą prowadziły do znacznego zakłócenia normalnego życia społecznego i kulturalnego, jednak jesteśmy przekonani, że nasze działania są słuszne i podjęte we właściwym czasie - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń