"Zostań w domu". Kolejne instytucje kultury udostępniają swoje zasoby online

Muzea, filharmonie, opery, teatry, biblioteki i instytuty, prowadzone lub współprowadzone przez MKiDN, czasowo zamknięte w związku z epidemią koronawirusa umożliwiają kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Specjalną ofertę przygotowały m.in. Muzeum Historii Polski oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa. Swoje audycje, słuchowiska i podcasty udostępnia także Polskie Radio. 

2020-03-19, 16:37

"Zostań w domu". Kolejne instytucje kultury udostępniają swoje zasoby online

Posłuchaj

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski o specjalnej ofercie online placówki (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę" - zachęca Ministerstwo Kultury na swojej stronie internetowej.

Powiązany Artykuł

1200x660_serwisy_01a.jpg
Koronawirus w Polsce. Czego posłuchać, kiedy trzeba zostać w domu?

Muzea udostępniają swoje zbiory zwiedzającym online, proponują wirtualne spacery, ale często mają także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci z propozycją publikacji w wersji elektronicznej, gier i filmów. Lista znajduje się w tym miejscu.

Największe placówki w Polsce

Na liście muzeów, które przygotowały specjalną ofertę na czas zagrożenia epidemicznego, są m.in. muzea narodowe w Warszawie, Krakowie i Kielcach, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Historii Polski, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu oraz Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, po której w piątki i niedziele odbywają się oprowadzenia online.

REKLAMA

Ofertę skierowaną do melomanów przygotowały również filharmonie i opery m.in. Polska Opera Królewska, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki–Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Wśród ich propozycji są m.in. rejestracje transmisji internetowych koncertów, nagrania audio obejmujące wydawnictwa płytowe, ale także wideo wywiady z artystami.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Droga Krzyżowa, msze święte i rekolekcje wielkopostne na antenach Polskiego Radia

Instytuty zajmujące się rozpowszechnianiem wiedzy również wykorzystują elektroniczne kanały komunikacji, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców – zarówno dorosłych, jak i najmłodszych. Swoje propozycje przygotowały m.in. Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polonika, Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Instytut Teatralny.

Powiązany Artykuł

1200x660_serwisy-historia_01a.jpg
Koronawirus w Polsce. Zostań w domu z Polskim Radiem

Zbiory Polskiego Radia

Swoje ramówki zmieniły także m.in. Telewizja Polska i Polskie Radio. Publiczny nadawca radiowy przygotował specjalny serwis koronawirus.polskieradio24.pl, za którego pośrednictwem wspiera słuchaczy i prowadzi akcję edukacyjną, mającą na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz choroby COVID-19. Codziennie przygotowywany jest także specjalny podcast "Koronawirus - raport", poświęcony epidemii SARS-CoV-2.

REKLAMA

Program 1 Polskiego Radia nadaje m.in. w "Czterech porach roku" oraz "Ekspresie Jedynki" nowe cykle audycji, w których eksperci udzielają odpowiedzi na pytania zadawane przez słuchaczy. Stacja na bieżąco informuje o rządowych i samorządowych działaniach zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na antenie Programu 3 Polskiego Radia emitowane są specjalne wydania audycji "Puls Trójki", "Do południa", "Za, a nawet przeciw" i "Klub Trójki", w których dziennikarze omawiają różne aspekty sytuacji wywołanej zagrożeniem koronawirusem - prawo pracy, zasady bezpiecznego zachowania, odżywianie się, porady psychologów i wiele innych tematów, które mogą być przydatne słuchaczom. Z kolei Polskie Radio 24 transmituje wszystkie konferencje prasowe, briefingi i oświadczenia związane z epidemią wirusa CoV-2. Wszystkie stacje na bieżąco przekazują komunikaty i informacje ważne dla ograniczenia epidemii. 

Powiązany Artykuł

Zostań w domu1200.jpg
Zostań w domu z Ninateką

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Musimy radzić i informować". Dodatkowe audycje Polskiego Radia w związku z zagrożeniem koronawirusem

W akcję "Zostań w domu" włączył się także portal PolskieRadio.pl. Na swoich stronach udostępnia specjalne serwisy historyczne, dedykowane szczególnym wydarzeniom i postaciom w historii Polski, fragmenty radiowych powieści w odcinkach, oraz podcasty audycji. Dostępne online są także przepastne archiwa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Co więcej, na PolskieRadio24.pl, na bieżąco znaleźć można raporty o sytuacji pandemii koronawirusa i najświeższe informacje.

REKLAMA

Skarby polskiego filmu i Teatru Telewizji

TVP zaprasza widzów na specjalną platformę cyfrową, na której za darmo udostępnia 836 tytułów, w tym 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci i 10 spektakli Teatru Telewizji. Teatr Telewizji - jako jedyny teatr, który pozostał ogólnodostępny - przypomni prezentowane w ciągu ostatnich czterech lat spektakle, m.in. "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego, "Zemstę" Aleksandra Fredry, "Cenę" Waldemara Łysiaka i wiele innych.

>>> [POSŁUCHAJ] Podcasty Polskiego Radia na PolskieRadio.pl

Udostępnione dla wirtualnych zwiedzających bezpłatnie są także niektóre muzea w Europie i na świecie, m.in. paryski Luwr, brytyjska National Gallery, nowojorskie muzeum Metropolitan, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Alte Nationalgalerie w Berlinie, galeria Uffizi we Florencji, Amerykańskie Muzeum Fotografii, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Reina Sofia w Madrycie oraz Pałac Wersalski.

Kolejne zbiory udostępnione

Akcja "#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!", spotkała się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców i przyłączają się do niej kolejne polskie instytucje kultury, nie tylko prowadzone i współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale także samorządowe. Te, które już brały udział w akcji, ciągle poszerzają swoją ofertę. 

REKLAMA

Muzea, centra sztuki i galerie

Muzeum Historii Polski - dostępne są filmy, e-wystawy, artykuły, aktywności dla najmłodszych i pomoce dla maturzystów.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - udostępnia m.in. Portal Historii mówionej Muzeum II Wojny Światowej i wirtualny spacer po Westerplatte.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Muzeum POLIN - udostępnia m.in. wybór spacerów po wystawach, podcastów i relacji wideo.

REKLAMA

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - udostępnia m.in. wirtualny skansen wraków Zatoki Gdańskiej i wirtualne modele 3D 24 historycznych wraków, spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej wraz z dokładnym opisem, lokalizacją na mapie.

Wirtualne koncerty i spektakle – propozycje filharmonii, oper i teatrów

Teatr Polski w Warszawie - udostępnia m.in. spektakle online "Szekspir Forever""Emigranci" S. Mrożkanagrania wideo czytań dramatów „Kurka Wodna” i „Niespodzianka, zrealizowanych przez Teatr Polski i Program 2 Polskiego Radia.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - wirtualna scena – propozycje spektakli zarówno granych na żywo, jak i udostępnianych z archiwum.

REKLAMA

Teatr Muzyczny w Łodzi - propozycje dla widzów online.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Opera i Filharmonia Podlaska - wirtualny spacer.

Narodowe Forum Muzyki - udostępnia prezentacje wydawnictw płytowych i nagrań z koncertów.

REKLAMA

Oferta instytutów i centrów kultury

Instytut Literatury.

Narodowe Centrum Kultury - udostępnia m.in. koncerty wideo, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i Festiwalu Wschód Kultury - koprodukcje filmowe Narodowego Centrum Kultury, portal Kultura DostępnaInteraktywny śpiewnik – zawiera ponad 115 piosenek, słuchowisko edukacyjne "Opowiastki językowe"podcasty o kulturze.

Biuro Programu "Niepodległa" - udostępnia m.in. materiały edukacyjne i wystawy oraz koncerty.

Biblioteki i archiwa

Biblioteka Narodowa - udostępnione zostały zasoby Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona oraz 90 e-booków do pobrania w formatach pdf, epub oraz mobi

REKLAMA

Archiwa Państwowe - 39 milionów skanów materiałów archiwalnych oraz Szukaj w Archiwach jako narzędzie do nauki zdalnej.

Centrum Archiwistyki Społecznej - archiwalne fotografie, dokumenty, wspomnienia, relacje audio oraz wiele innych artefaktów i śladów przeszłości - Dla miłośników jazzu - zbiory Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, Dla fascynatów sztuki - Archiwum Stefana Pappa, Dla wielbicieli dalekich podróży - kolekcja "Polacy w Argentynie" w zbiorach Ośrodka KARTA, Dla pasjonatów himalaizmu - zbiory Fundacji Wielki Człowiek (Archiwum Jerzego Kukuczki), Dla entuzjastów muzyki tradycyjnej - zbiory Fundacji Muzyka Odnaleziona.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich- Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa dostępne jest 12 500 starodruków, rękopisów, dzieł literackich z XIX i XX w., czasopism sprzed 1939 r., ponad 13 000 obiektów (rękopisy i archiwa czołowych polskich rodzin magnackich z dawnych zbiorów lwowskich oraz czasopisma sprzed 1939 r.).

Muzeum Pana Tadeusza.

REKLAMA

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - dokumenty po rekonstrukcji cyfrowej oraz filmy z cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" oraz bezpłatne materiały dydaktyczne dostępne w Bazie Materiałów Edukacyjnych WFDiFL.

Propozycje online przygotowane przez instytucje kultury, które nie są współprowadzone przez MKiDN

Muzeum Krakowa - udostępnia m.in. Cyfrowy Thesaurus (zbiory).

Muzeum Niepodległości w Warszawie - udostępnia m.in. wirtualne wystawy.

Muzeum Kultury w Kolbuszowej - udostępnia m.in. Wirtualny spacer.

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej