X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zebrano ponad 2 mln podpisów poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy. Trafiły już do PKW

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 13:55
Komitet wyborczy Andrzeja Dudy zebrał ponad 2 mln podpisów poparcia dla kandydatury urzędującego prezydenta. To najlepszy wynik spośród wszystkich osób, które ubiegają się o najważniejszy urząd w państwie i lepszy niż 5 lat temu. Podpisy zostały dziś złożone do Państwowej Komisji Wyborczej w celu rejestracji kandydata w wyborach prezydenckich. 
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP

- Chciałbym z całego serca podziękować tym tysiącom wolontariuszy. Od mojego ukochanego Szczecina po Nowy Sącz, od Suwałk po Dolny Śląsk, Bogatynię czy Wałbrzych. Od ziemi chełmskiej, okręgu, który można powiedzieć stanął na wysokości zadania, który zebrał bardzo dużą liczbę podpisów, po te okręgi, w których ta codzienna praca, to codzienne zabieganie o ten podpis, a co za tym idzie głos oddany w majowych wyborach na naszego kandydata, przyniosło rzeczywiście spektakularne owoce - powiedział Joachim Brudziński, szef sztabu Andrzeja Dudy, który wspólnie z Krzysztofem Sobolewskim, pełnomocnikiem wyborczym kandydata, wygłosił oświadczenie dotyczące oficjalnego zgłoszenia do PKW kandydatury urzędującego prezydenta.

błażej_spychalski1200.jpg
Błażej Spychalski: zrobimy wszystko, by wybory prezydenckie odbyły się 10 maja

Joachim Brudziński podziękował również działaczom PiS zaangażowanym w zbiórkę. Wymienił m.in. szefów okręgów i pełnomocników powiatowych, a także polityków Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina. Jako autora sukcesu, którym jest zebranie ponad 2 mld podpisów poparcia dla kandydatury Andrzeja Dudy, wskazał na Krzysztof Sobolewskiego.

Szef sztabu wskazał autora sukcesu

- Dziękując wszystkim czuję się w specjalnym obowiązku, aby w sposób szczególny podziękować Krzysztofowi - powiedział Brudziński. - A panu prezydentowi chce zameldować - daliśmy radę i damy radę – dodał szef sztabu kandydata popieranego przez PiS.

Krzysztof Sobolewski podkreślił, że wspomnianą liczbę podpisów udało się zebrać w miesiąc czasu. Szef komitetu wykonawczego PiS wyraził słowa wdzięczności pod adresem struktur partii rządzącej. - W tym trudnym, ciężkim czasie stanęli na wysokości zadania i efekt ich ciężkiej pracy jest tutaj za nami. W szczególności chciałbym wyróżnić jeden okręg, świętokrzyski, który zebrał prawie 100 tysięcy podpisów - zaznaczył Sobolewski.

- Mieliśmy jeszcze zbierać przez tydzień czasu podpisy, ale wobec sytuacji jaka jest skróciliśmy ten czas, a mimo wszystko mamy za sobą ponad 2 mln podpisów poparcia, z którym udajemy się do PKW i rejestrujemy kandydata – tłumaczy pełnomocnik wyborczy komitetu Andrzeja Dudy. - Też chce panu prezydentowi przekazać, że wykonaliśmy zadanie i jedziemy dalej - dodał Sobolewski.

Rekordowa liczba podpisów

Ponad 2 mln podpisów poparcia, to wynik lepszy niż przed wyborami w 2015 roku. Wtedy pod kandydaturą Andrzeja Dudy podpisało się 1,5 mln osób. Zastępca rzecznika prasowego PiS Radosław Fogiel mówi, że liczba złożonych podpisów mogła być jeszcze większa, ale w związku z pandemią koronawirusa sztab musiał przerwać zbiórkę wcześniej niż planował.

- Nie chcieliśmy narażać naszych członków, sympatyków, wolontariuszy, na konieczność przebywania na zewnątrz, przebywania wśród ludzi. Zresztą zalecenia dotyczące pozostawiania w domach również to uniemożliwiały – wyjaśnia Fogiel. Sztab

Należy wspomnieć, że sztab Andrzeja Dudy zebrał najwięcej podpisów poparcia pod nazwiskiem swojego kandydata spośród wszystkich sztabów. 

6 kandydatów zgłoszonych do PKW

Do tej pory do PKW podpisy w celu rejestracji kandydata złożyło pięć komitetów. Pierwszy był sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza. Poparcie dla kandydata PSL wyraziło 250 tys. osób. Władysław Kosiniak-Kamysz został już oficjalnie zarejestrowany przez PKW. Pozostali kandydaci jeszcze czekają na decyzję komisji.

Pod koniec ubiegłego tygodnia podpisy do PKW złożył komitet Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Poparcie dla kandydatki Koalicji Obywatelskiej wyraziło pół miliona osób. W tym samym dniu 150 tysięcy podpisów złożył do PKW sztab Szymona Hołowni. W tym tygodniu oficjalnej rejestracji kandydata dokonały również sztaby Roberta Biedronia i Szymona Hołowni. Kandyda Lewicy zebrał 285 tys. podpisów, a kandydat Konfederacji ponad 300 tys.

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, należy złożyć do PKW co najmniej 100 tysięcy podpisów obywateli posiadających prawo wyborcze. Czas na rejestrację kandydata na prezydenta upływa 26 marca o północy. PKW zarejestrowała łącznie 34 komitety wyborcze. 

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, to konieczna będzie II tura, którą zaplanowano na 24 maja. ​​

MF, PolskieRadio24.pl 

Czytaj także

Kandydaci opozycji chcą przesunięcia daty wyborów. Czy są podstawy prawne?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 20:45
Prezydent, premier i politycy PiS zgodnie stwierdzają, że nie ma konieczności przesunięcia majowych wyborów prezydenckich na inny termin. O potrzebie zmiany daty głosowania mówi część polityków opozycji, a sami kandydaci są w tej sprawie podzieleni. Czy istnieją podstawy prawne do podjęcia takiej decyzji?
rozwiń zwiń