Sąd Najwyższy zdecydował ws. ważności wyborów prezydenckich

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego przyjęła uchwałę o ważności wyborów prezydenckich. W ocenie sędziów nie ma podstaw, aby kwestionować wynik wyborów z 1 czerwca 2025 roku. Do uchwały zostały zgłoszone trzy zdania odrębne.

2025-07-01, 18:46

Sąd Najwyższy zdecydował ws. ważności wyborów prezydenckich
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. Foto: X/Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy przyjął uchwałę o ważności wyborów prezydenta

Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęto w pełnym 18-osobowym składzie w obecności Prokuratora Generalnego oraz przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Treść postanowienia odczytał I Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN sędzia Krzysztof Wiak. Trzech sędziów zgłosiło zdania odrębne do uchwały.

Uchwałę Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego zwolennicy Karola Nawrockego przyjęli z entuzjazmem. Rozległy się brawa, skandowano: "tu jest Polska, tu jest Polska".

Sąd Najwyższy uznał, że ujawnione nieprawidłowości "nie mogły mieć wpływu na wynik wyborów". - Sąd Najwyższy po zapoznaniu się z każdym z protestów wyborczych zauważa, że liczba wniesionych protestów nie zwiększa wagi wniesionych zarzutów, jeśli są one tożsame treściowo i nie dotyczą własnego, konkretnego interesu wnoszącego protest - uzasadniał przewodniczący składu sędziowskiego. 

REKLAMA

Podjęcie uchwały poprzedziła przerwa po trzyipółgodzinnym zajmowaniu się kwestią wyborów z 18 maja i 1 czerwca. Swoje stanowiska wyrazili obecni na posiedzeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz jego zastępca, prok. Jacek Bilewicz.

Bodnar jeszcze przed posiedzeniem wnioskował o to, aby kwestią ważności wyborów zajmowała się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Minister zapowiedział ponadto, że jeśli uchwałę będzie podejmowała IKNiSP, to jako Prokurator Generalny odstąpi następczo od swojego stanowiska. Już na początku posiedzenia prezes Wiak powiedział, że skierowane wnioski, m.in. ten PG, nie znajdują podstaw w obowiązującym prawie. Jak dodał, zostały one pozostawione bez rozstrzygnięcia.

56 tys. protestów wyborczych w SN. Większość odrzucono

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN wpłynęło w sumie około 56 tysięcy protestów wyborczych. 53 tysiące z nich Sąd pozostawił bez dalszego biegu. To protesty wyborcze, które miały być sporządzane według szablonów udostępnianych przez posła Romana Giertycha i europosła Michała Wawrykiewicza.

Część protestów Sąd uznał za zasadne. To m.in protesty rozpatrywane na jawnych posiedzeniach SN. Chodzi m.in. o protest wyborczy w sprawie błędnej weryfikacji wyników. Chodzi o komisje w Bielsku-Białej, Krakowie, Oleśnie, Mińsku Mazowieckim, Strzelcach Opolskich, Grudziądzu, Gdańsku, Katowicach, Tychach, Kamiennej Górze, a także Wieńcu w gminie Brześć Kujawski. Jednocześnie Sąd podkreślił, że pomyłki nie miały wpływu na ostateczne wskazanie zwycięzcy drugiej tury wyborów prezydenckich.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej