more_horiz
Wiadomości

Współpraca polsko-chińska w dobie pandemii koronawirusa. Uzgodnienia głów państw

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 18:38
Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Rozmowa trwała 45 minut. Prezydenci rozmawiali przede wszystkim o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i możliwościami współpracy obu państw w jej zwalczaniu.
Prezydenci Andrzej Duda i Xi Jinping
Prezydenci Andrzej Duda i Xi JinpingFoto: PAP/Mateusz Marek, PAP/EPA/ARIS MESSINIS / POOL

Prezydent Polski przekazał na ręce Xi Jinpinga kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar koronawirusa w Chinach. Jednocześnie wyraził uznanie dla działania chińskich władz i służb medycznych w zwalczaniu pandemii.

duda-1200-pap.jpg
W obliczu epidemii wybory schodzą na drugi plan. Prezydent: liczy się zdrowie Polaków

Przedstawił także aktualną sytuację związaną z rozwojem koronawirusa w Polsce oraz działania polskich władz mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Uzgodnienia między Warszawą a Pekinem

Prezydenci uzgodnili, że władze Chin będą pozytywnie odnosić się do polskich wniosków o zakup środków ochrony osobistej, materiałów, maszyn i sprzętu medycznego potrzebnych do zwalczania epidemii.

Andrzej Duda wyraził także zainteresowanie chińską propozycją realizacji wideokonferencji z udziałem ekspertów medycznych z Polski, Chin oraz zainteresowanych państw, dotyczącej chińskich doświadczeń w zwalczaniu koronawirusa.


>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Przed nami decydujący czas". Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy na czas epidemii koronawirusa

Prezydenci rozmawiali także o perspektywach przyszłej współpracy polsko-chińskiej i wielostronnej, niezbędnych do powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego po ustąpieniu pandemii.

Gotowość Polski do pomocy

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska jest gotowa do niesienia pomocy, w tym przekazywania dostaw z Chin dla państw naszego regionu.

Dziś z Warszawy do Pekinu wylecieć ma samolot specjalny. Powróci do Warszawy 26 marca z wyposażeniem medycznym przekazanym przez stronę chińską. Kolejne loty po zaopatrzenie potrzebne do walki z koronawirusem będą realizowane po dalszych uzgodnieniach.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem