X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Matury 2020. Zrób sobie powtórkę z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 06:24
Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami. Przed najważniejszym egzaminem warto zrobić sobie powtórkę. Od 1 kwietnia korków udziela radiowa Czwórka.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Billion Photos
Słuchawki 1200.jpg
Zostań w domu z Czwórką - koncerty, nauka, podcasty

Od 1  do 26 kwietnia o godz. 15.45 zapraszamy na powtórkę z "Lalki" Bolesława Prusa. Codziennie, siedem dni w tygodniu, w adaptacji Anny Borkowskiej z 1998 roku. "Lalka" to jedno z ważniejszych dzieł literatury polskiej, które warto znać. Co poza tym?

W audycji "Stacja Kultura" od poniedziałku do piątku (10.00-12.00) zapraszamy na cykl poświęcony spektaklom i słuchowiskom stworzonym na podstawie lektur maturalnych, które można znaleźć online. Podpowiemy, gdzie ich szukać i po które warto sięgnąć. W audycji powtórzymy z Wami materiał na historię sztuki (epoki i style będziecie mieli dzięki nam w małym palcu!)

Polecimy też muzykę, która świetnie pasuje do powtarzania materiału.

W "Stacji Nauka" (pon. – pt., godz. 11.00-12.00) w cyklu "Powtórki do matury z…" możecie liczyć na pomoc w każdej dziedzinie. Już od 30 marca rozpoczynamy powtórkę z języka polskiego (poniedziałki), matematyki (wtorki), języka angielskiego (środy), a w czwartki i piątki zajmiemy się fizyką, biologią, chemią, WOS-em i językiem niemieckim.

W gorączce przedmaturalnych przygotowań warto słuchać Czwórki także po godz. 15.00. W audycji "Czat Czwórki" (pon.- czw. 15.00-17.00) w cyklu "Powtórka z angielskiego" w poniedziałki i piątki o godz. 15.35 Piotr Firan w krótkich felietonach przypomni m.in. phrasal verbs, idiomy, przydatne zwroty, którymi można "oszołomić" komisję egzaminacyjną.

mery spolsky 1200.JPG
Polska muzyka w Czwórce. Słuchaj nas online!

W "TOPie" od poniedziałku do czwartku (17.00-19.00) przez cały kwiecień w środy Kuba Marcinowicz będzie przedstawiał testy aplikacji przydatnych maturzystom, np.   SIRIO.app to aplikacja ułatwiająca edukację, łącząca uczniów ze sprawdzonymi korepetytorami; Gram&Zdam Matura, Quizlet - nauka staje się prostsza, kiedy sam proces uczenia wygląda jak gra lub quiz.

A w "Strefie Prywatnej" od poniedziałku do czwartku (20.05-21.15) będziemy przekonywać maturzystów, że warto budować swoją pewność siebie przed maturą. Zastanowimy się, jak przygotować do egzaminu dojrzałości swoją psychikę i w jaki sposób pomoże to w najbardziej stresujących chwilach. Przykładowe tematy: A co jeśli "nie pójdzie"? Jak pokonać wewnętrznego krytyka? Jak zmienić stres, który paraliżuje, w ten który mobilizuje? W jaki sposób "błysnąć" przed komisją? Jakie znaczenie mają nasze gesty i mimika? Jak szukać wsparcia w przygotowaniach i jak dawać je innym? "Marynara i fryzura" - co można ugrać swoją "stylówką"? Emisja w czwartki od 23 kwietnia.

O maturzystach nie zapominamy też w weekend. W audycji "Rozbiegani" (piątek 9.00-10.00) przez cały kwiecień trenerzy będą prezentować zestawy ćwiczeń relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych i  ćwiczeń na proste plecy dla osób, które długo siedzą przy biurku lub na kanapie przed laptopem.

W "Sobotologii" (sobota 9.00-11.00) postawimy na "Pewniaki" – pod tym hasłem co tydzień będzie omawiana inna lektura, która często pojawia się na egzaminie maturalnym lub jest bogatym źródłem różnych „motywów” do wykorzystania na egzaminie pisemny lub ustnym z języka polskiego. Zajmiemy się "Weselem",  "Ferdydurke" "Lalką" i  "Makbetem". 

Autorzy audycji "Zaklinacze czasu" zaproszą nas do "Kroniki maturalnej", czyli powtórkę z historii najnowszej w formie krótkich felietonów zawierających ważne daty, nazwiska, ciekawostki. Przykładowe tematy: odzyskanie niepodległości przez Polskę, wojna polsko-bolszewicka, niemiecka agresja na Polskę, 17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę, bitwa nad Bzurą - największa bitwa kampanii wrześniowej, kim byli Cichociemni,  procesy pokazowe, czym była odwilż 1956, marzec 1968, wprowadzenie stanu wojennego. 

We "W to mi graj" (sobota 12.00-13.00) odkryjemy przed wami cykl materiałów z poradami na temat egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej. Jak się przygotować? o czym pamiętać? Czym się przejmować, a co "odpuścić", a w "Tędy po trendy" (niedziela 09.00 -11.00) razem z influencerkami zaprosimy  do rozmowy na temat tego, w jaki sposób media społecznościowe pomagają w nauce do matury.

Zapraszamy na wielką powtórkę do matury z Czwórką! 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze...". Krzysztof Czabański: ten cykl wypełnia misję mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 23:15
- Koncerty z cyklu "To, co najpiękniejsze…" są wypełnianiem misji mediów publicznych. Dlatego, że składają się z dwóch części: najpierw Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie gra utwory poważnych kompozytorów, ale w lżejszym wydaniu, a następnie mamy muzykę popularną, rozrywkową, ale ambitną - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowiska, koncerty, podcasty - Polski Radio poleca

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 17:45
Zamknięte kina, teatry, sale koncertowe. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce rząd podjął decyzję o zamknięciu instytucji kultury. To czas, kiedy można skorzystać z bogatej oferty kulturalnej Polskiego Radia: słuchowisk, retransmisji koncertów, audycji czy podcastów. 
rozwiń zwiń