X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

GIS wydał zalecenia dla chorych z koronawirusem niewymagających hospitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 21:24
Przed wypisaniem osoby zakażonej SARS-CoV-2 niewymagającej hospitalizacji należy ustalić miejsce jej izolacji i przewieźć ją tam specjalnym środkiem transportu. Może to być miejsce zamieszkania lub wyznaczone przez wojewodę miejsce izolacji - wynika z podanych w środę zaleceń GIS.
Koronawirus w Polsce. Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej w Warszawie
Koronawirus w Polsce. Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański
morawiecki usmiechenity east news 1200.jpg
Premier: "tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii

Rekomendacje - opublikowane na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego - dotyczące postępowania z chorymi zakażonymi SARS-CoV-2, którzy nie wymagają hospitalizacji, wydali: prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Eksperci zalecają, by przed wypisaniem takiego pacjenta ustalić z nim miejsce izolacji, powiadomić sanepid i przewieźć go specjalnym środkiem transportu. Natomiast w przypadku, gdy pacjent nie może być odizolowany w domu, musi być przewieziony do wyznaczonego przez wojewodę miejsca izolacji pozadomowej.

"Pacjent zostaje wypisany z B34 2 lub U07 1 ze zwolnieniem z pracy na przynajmniej 14 dni” – napisano w zaleceniach.

Powtarzane badania

Następnie u osób przebywających w izolacji po upływie 10-12 dni od wystąpienia objawów lub w przypadku osób, u których nie wystąpiły objawy w takim samym terminie - liczonym od pierwszego wymazu potwierdzającego zakażenie - pobiera się wymaz kontrolny w miejscu izolacji wskazanym przez sanepid. U dzieci wymaz kontrolny pobiera się do 14 dnia.

W przypadku, gdy wynik pierwszego badania kontrolnego będzie ujemny, wykonuje się drugie badanie po przynajmniej 24 godzinach. Po uzyskaniu dwukrotnie wyniku ujemnego, pacjenta można zwolnić z izolacji, „jednocześnie zalecając konieczność zachowania szczególnej higieny rąk przez przynajmniej 7 dni, licząc od ostatniego wyniku ujemnego, ze względu na dłuższe utrzymywanie się wirusa w kale”.
Eksperci zalecają także, by dzieci po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego przez kolejny tydzień nie chodziły do żłobka, przedszkola czy szkoły.

Natomiast jeśli którykolwiek z wyników badania kontrolnego byłby dodatni, należy powtarzać badania w odstępach siedmiodniowych do uzyskania „negatywizacji”. Potem należy jeszcze dwukrotnie przeprowadzić badanie (w odstępach przynajmniej doby). Jeśli wyniki będą ujemne pacjent może zacząć normalnie funkcjonować. 

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rozwoju: do końca dnia chcemy przyjąć projekty ustaw ws. "tarczy antykryzysowej"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:58
- Pracujemy nad rozwiązaniami, które sprawią, że będziemy mogli przez ten trudny czas przejść możliwie suchą stopą. Podczas dzisiejszego roboczego spotkania Rady Ministrów omówiliśmy wszystkie elementy "tarczy antykryzysowej" - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapewniła, że jeśli będzie taka potrzeba, "tarcza antykryzysowa" zostanie rozszerzona.
rozwiń zwiń