Minister rozwoju: rząd uzgodnił "tarczę antykryzysową". Trwają konsultacje z opozycją
Rząd przyjął projekt "tarczy antykryzysowej", której celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę - poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
2020-03-26, 09:34
"Tarcza" to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministrostwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według resortu rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.
Powiązany Artykuł
Premier: "tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii
- Projekt "tarczy antykryzysowej" został przyjęty, wysłany do Sejmu i Rady Dialogu Społecznego - powiedziała Emilewicz w TOK FM na pytanie, czy rząd przyjął pakiet pomocy. - Dziś mamy też ciąg dalszy konsultacji z opozycją - dodała.
Projekt przyjęty w trybie obiegowym
Jadwiga Emilewicz podtrzymała też wcześniejsze zapowiedzi rządu, że projekt "Tarczy antykryzysowej" ma wejść w życie od pierwszego kwietnia tego roku.
Minister zapewniła, że rozwiązania zawarte w projektach zmian ustaw przewidują, że jeżeli przedsiębiorcy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą zdecydują się, aby przez trzy miesiące nie płacić składek na ZUS, to zobowiązania, które powinni zapłacić, i tak zostaną dopisane do składki emerytalnej.
REKLAMA
- Składki są dopisywane na rachunkach. (...) Ubytek z tego tytułu nie będzie odczuwalny w przyszłości w świadczeniach emerytalnych - powiedziała Emilewicz.
Dodała, że w rozwiązaniach chroniących przedsiębiorców uwzględniono również tych, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, czyli takiej, która zakłada stałą kwotę płaconego podatku w każdym miesiącu. - Przy karcie podatkowej (...) dla tych państwa, jeśli im przychody spadły, wówczas mogą skorzystać (...) ze świadczenia w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Będzie to rodzaj zapomogi w wysokości około 1300 zł - wyjaśniła. Dodała, że z karty podatkowej korzystają głównie taksówkarze.
REKLAMA
Pięć filarów "tarczy"
Jak zapowiadał wcześniej rząd, "tarcza" będzie oddziaływała na pięć filarów. Pierwszy dotyczy bezpieczeństwa pracowników, drugi finansowania firm, trzeci - ochrony zdrowia, czwarty - wzmocnienia systemu finansowego, a piąty - programu inwestycji publicznych.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Tarcza antykryzysowa" tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego
"Tarcza antykryzysowa" ma być odpowiedzią rządu na szerzącą się epidemię koronawirusa, pozwolić m.in. pracownikom i firmom przetrwać najtrudniejszy czas. Zakłada ona m.in.: pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla firm; dopłat do wynagrodzeń; odroczenia w płatności podatku CIT; przedłużenie bankowych kredytów obrotowych dla firm.
mbl
REKLAMA
REKLAMA