Wiceminister zdrowia: przepisy umożliwiają obowiązkowe badanie personelu medycznego

2020-03-30, 19:47

Wiceminister zdrowia: przepisy umożliwiają obowiązkowe badanie personelu medycznego
Janusz Cieszyński na podglądzie na salę obrad podczas posiedzenia Senatu. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Istniejące przepisy dają możliwość nałożenia obowiązku wykonania badań lekarskich, w tym testów, m.in. u personelu medycznego. Poprawka senacka w tym zakresie nie jest konieczna - wskazał w Senacie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Izba procedowała nad nowelizacją ustaw związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby COVID-19.

Przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (KO), referując przebieg prac, stwierdziła, że senatorowie wnikliwie przyjrzeli się ustawie. Podkreśliła, że dokonali tego na tyle, na ile było to możliwe, bo tempo prac jest nieprawdopodobnie szybkie.

Powiązany Artykuł

Twitter premier Mateusz Morawiecki Senat 2 1200.jpg
Premier: stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali

- Przyjechaliśmy nie po to, by wygłaszać mowy polityczne, ale by polepszyć ustawę – powiedziała, uzasadniając poprawki zaproponowane przez senatorów.

Obrady Senatu transmitujemy w PolskieRadio24.pl

Jak wyjaśniała, część z nich doprecyzowuje przepisy, a część je uzupełnia. Wśród kluczowych wymieniła postulat testów, szczególnie dla personelu medycznego. Senatorowie zaproponowali, by personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno-epidemiologicznych i aptek, ratownicy medyczni oraz pracownicy placówek handlowych byli obowiązkowo poddawani badaniu na obecność koronawirusa raz w tygodniu.

Wiceminister omówił poprawki

Odnosząc się do zaproponowanych poprawek, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński omówił po kolei, które z nich są niecelowe, bezprzedmiotowe, a które zasługują na poparcie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Tarcza antykryzysowa" przesuwa terminy. Zobacz które

Wskazywał m.in., że dziewiąta poprawka wprowadza do ustawy sprawy regulowane zwyczajowo zarządzeniami Narodowego Funduszu Zdrowia i nie ma sensu jej uwzględniać. Z kolei poprawka jedenasta o obowiązkowych testach, zdaniem wiceministra Cieszyńskiego, jest "nadmiarowa".

Powiązany Artykuł

duda 1200 facebook (1).jpg
Prezydent: nowelizacja "tarczy antykryzysowej" jest możliwa

- To poprawka, której cel jest realizowany w ramach przepisów ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Rozporządzenie Rady Ministrów daje możliwość nałożenia obowiązkowego wykonania badań lekarskich, w tym tego rodzaju testów - wskazał Janusz Cieszyński. Jak dodał, poprawka nie zasługuje więc na poparcie tym bardziej, że nie uwzględnia sankcji i dokładnego sposobu realizacji badań.

"Wiedzą, jak wielka jest ich odpowiedzialność za życie"

Głos zabrał także wiceminister zdrowia, senator Waldemar Kraska. Zaczął od od podziękowań dla wszystkich pracowników służby zdrowa - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i diagnostów laboratoryjnych. - To oni są na pierwszej linii frontu. To od ich zaangażowania i ich serca zależy, jak epidemia w Polsce będzie dalej przebiegała - powiedział.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Minister zdrowia: mamy jeszcze możliwość hospitalizowania dużych grup pacjentów

- Zawsze podkreślałem, że ten, kto wybiera te zawody, nie kieruje się tylko wartościami materialnymi, ale także powołaniem. Widać, że wykonujący te zawody wiedzą, jak wielka jest ich odpowiedzialność za życie i zdrowie Polaków - dodał Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia z uznaniem wypowiedział się o obywatelach, którzy w przeważającej większości stosują się do zaleceń i ograniczeń.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej