Bliskość szpitala, trzy posiłki dziennie, opieka medyczna. Powstają specjalne izolatoria
Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił na swoich stronach internetowych przykładowy wzór umowy dotyczącej izolatorium. Izolowani w związku z koronawirusem pacjenci będą tam mieć zapewnioną opiekę medyczną, zakwaterowanie i posiłki.
2020-04-01, 11:50
Posłuchaj
- Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował wzór umowy o stworzenie izolatorium dla zarażonych koronawirusem
- Izolatoria można stworzyć np. w hotelu lub akademiku
- Placówka taka musi m.in. być blisko szpitala, zapewnić opiekę medyczną, osobny pokój oraz trzy posiłki dziennie
Wzór umowy określa prawa i obowiązki podmiotu wykonującego działalność leczniczą oraz podmiotu, w którego obiekcie zorganizowane ma zostać izolatorium. W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki czy sanatoria.
Powiązany Artykuł
Premier: chcemy wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń, podjęliśmy decyzje dotyczące następnych regulacji
Izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych.
Warunek konieczny: bliskość szpitali
Izolatoria mają znajdować się blisko szpitali jednoimiennych lub innych szpitali zakaźnych i placówek, które dysponują oddziałami zakaźnymi. To właśnie personel medyczny tych szpitali będzie się opiekował izolowanymi pacjentami.
Izolowany pacjent ma mieć zapewniony osobny pokój z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, a także trzy posiłki dziennie.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Epidemia koronawirusa. Psycholodzy sprawdzili, czego się boją Polacy
Jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymaga opieki drugiej osoby, jej pobyt razem z izolowanym jest możliwy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz kierujący pacjenta do izolatorium.
Stały monitoring stanu zdrowia
Powiązany Artykuł
Od dziś obowiązują nowe, wzmocnione zasady bezpieczeństwa związane z pandemią
Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowe zasady bezpieczeństwa w sklepach i firmach. Zobacz jakie
Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.
W Polsce wykonano już ponad 55 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Pozytywnych wyników było 2347. Każdego dnia wykonuje się ponad cztery tysiące testów.
mbl
REKLAMA
REKLAMA