Jest decyzja prezydenta ws. przepisów specustawy dot. RDS. Skieruje je do TK
- Prezydent Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego - poinformował Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.
2020-04-01, 18:55
- We wtorek wieczorem prezydent podpisał pakiet ustaw składających się na tarczę antykryzysową
- W specustawie dot. walki z koronawirusem znalazły się przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego
- Jak poinformował Błażej Spychalski, Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy dot. RDS
Powiązany Artykuł
Tarcza antykryzysowa już działa. Apel premiera do przedsiębiorców
We wtorek późnym wieczorem ukazały się w Dzienniku Ustaw trzy ustawy z tarczy antykryzysowej: specustawa ws. wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, ustawa rozszerzająca kompetencje PFR oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Spychalski: prezydent od początku brał udział w pracach nad tarczą antykryzysową
Prace nad wszystkimi trzema ustawami zakończyły się w Sejmie we wtorek. Jeszcze tego samego dnia podpisał je prezydent Andrzej Duda.
Sejm odrzucił poprawkę
Powiązany Artykuł
Tarcza antykryzysowa. Prezydent złożył podpis pod pakietem ustaw
W specustawie dot. walki z koronawirusem znalazły się przepisy umożliwiające premierowi dokonywanie zmian w Radzie Dialogu Społecznego w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Odwołanie przedstawicieli strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej ma się odbywać na wniosek tych organizacji lub bez wniosków. Jednym z powodów odwołania członka Rady Dialogu Społecznego może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, innym "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".
REKLAMA
Senat przyjął poprawkę skreślającą te przepisy, jednak we wtorek Sejm poprawkę odrzucił.
Zapisy te krytykuje m.in "Solidarność". Przewodniczący Związku Piotr Duda ocenił, że zmiany dające premierowi prawo odwoływania członków Rady "to rażące naruszenie autonomii partnerów społecznych".
- Ponadto są one nieuprawnioną ingerencją w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla prezydenta RP - powiedział Piotr Duda. Zażądał wycofania tych zmian, a także ingerencji prezydenta Andrzeja Dudy.
bb
REKLAMA
REKLAMA