X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PiS zgłosiło kandydata na sędziego TK. "Jest doświadczonym adwokatem i radcą prawnym"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 11:53
Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydaturę Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jeszcze dziś wniosek klubu PiS zostanie zaopiniowany przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Głosowanie nad wyborem sędziego zaplanowano na piątek. 
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał KonstytucyjnyFoto: PAP/Tomasz Gzell

Posłanka PiS Anna Milczanowska mówi portalowi PolskieRadio24.pl, że za kandydaturą Bartłomieja Sochańskiego przemawia przede wszystkim jego bogate CV. - Jest doświadczonym adwokatem, radcą prawnym. Przez wiele lat był zastępcą dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, a także delegatem na Krajowy Zjazd Adwokatury. Staże zawodowe odbywał w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Danii - tłumaczy Milczanowska. 

Poseł PiS podkreśla, że zgłoszony kandydat ma również piękną kartę niepodległościową. - Był działaczem "Solidarności". W stanie wojennym był obrońcą w procesach politycznych. Doradzał także podziemnym strukturom związku - dodaje Milczanowska. 

duda 1200 facebook (1).jpg
Jest decyzja prezydenta ws. przepisów specustawy dot. RDS. Skieruje je do TK

Bartłomiej Sochański posiada również doświadczenie polityczne. W latach 1994-1998 był prezydentem Szczecina. Przez kilka lat sprawował również mandat radnego miasta Szczecina oraz był wiceprezydentem Związku Miast Bałtyckich i wiceprezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Regionów Granicznych. W latach 2001-2018 pełnił funkcję konsula honorowego Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie. Był też ekspertem Rady Europy do spraw bezpieczeństwa w miastach. 

Liczne wyróżnienia na koncie

Milczanowska mówi, że za swoją działalność Sochański został nagrodzony wieloma odznaczeniami. - W 2004 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi, a także tytułem Mecenasa Kultury Szczecina. Widać, że pan Sochański jest specjalistą nie tylko w dziedzinie prawnej, ale również w sprawach polskiej kultury - tłumaczy Milczanowska. 

Sochański ma też na swoim koncie inne wyróżnienia w 2006 roku został laureatem Bona Lex - nagrody "Gazety Prawnej" dla najlepszych prawników. W 2010 roku - w 40. rocznicę wydarzeń grudnia 1970, otrzymał od Ministra Sprawiedliwości Srebrny Medal Pamiątkowy. W 2015 roku został uhonorowany przez Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Krzyżem Zasługi na Wstędze.

Bartłomiej Sochański jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1981 roku uzyskał tytuł radcy prawnego. Od 1987 roku wykonuje zawód adwokata, obecnie w kancelarii adwokatów i radców prawnych Sochański i Osiński w Szczecinie. Kiedy oficjalnie zostanie wybrany na sędziego Trybunału?

horała 1200 pap.jpg
"Proponujemy szczególne rozwiązanie na ten czas". Marcin Horała o wyborach prezydenckich

Decyzja Sejmu na najbliższym posiedzeniu

- Komisja została zwołana na dzisiaj na godzinę 16 przez panią marszałek Elżbietę Witek. Głosowanie nad kandydaturą Bartłomieja Sochańskiego zostanie przeprowadzone najprawdopodobniej podczas piątkowego posiedzenia Sejmu - dodaje Milczanowska. 

Wybór sędziego Trybunału jest konieczny po śmierci sędziego TK Grzegorza Jędrejka. PiS zgłaszało już kandydata na to stanowisko w lutym. Mowa o Robercie Jastrzębskim. W ubiegłym miesiącu zrezygnował on jednak z kandydowania. Decyzję uzasadnił względami osobistymi. 

Kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego przedstawia co najmniej 50 posłów lub prezydium Sejmu. Wyboru sędziego dokonuje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kadencja sędziego TK trwa 9 lat.

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl 

Czytaj także

Sebastian Kaleta: kandydaci do TK mają wysokie kwalifikacje i duże doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:04
- Wszyscy kandydaci do Trybunału Konstytucyjnego zasługują na to, by być jego członkami. Są to osoby wysoko wykwalifikowane, bardzo doświadczone - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

P. Szefernaker o anulowaniu głosowania ws. KRS: próbują zrobić z igły widły

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 09:16
- Wcześniej zdarzyła się awaria urządzenia do głosowania, więc marszałek Sejmu anulowała głosowanie i je powtórzono. Nikt na sali nie znał wyniku przerwanego głosowania - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS i wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie manipulujcie". Apel Sebastiana Kalety ws. wyroków TSUE i SN

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 15:57
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oświadczył, że PiS być może złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją orzeczenia TSUE. Chodzi o wyrok z 19 listopada w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 
rozwiń zwiń