Wybory prezydenckie. Tłumaczymy, na czym polega głosowanie korespondencyjne
PiS złożyło w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy ws. głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nią, wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Możliwość taką wprowadzono już w 2011 dla konkretnych grup wyborców. Jak wtedy przebiegała procedura głosowania? Jak ma wyglądać teraz?
2020-04-04, 20:49
Zgodnie z autopoprawką, operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych zapewni - w terminie przypadającym od 7 dni do dnia przypadającego przez dniem wyborów - doręczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy na adres wskazany w spisie wyborców.
Pakiet wyborczy
Powiązany Artykuł
Wiceminister zdrowia: głosowanie korespondencyjne lepszym rozwiązaniem niż w lokalach wyborczych
W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jacek Sasin: Poczta Polska jest przygotowana na głosowanie korespondencyjne
REKLAMA
W projekcie zastrzeżono jednak, że minister ds. aktywów państwowych może określić w rozporządzeniu dodatkowe elementy wchodzące w skład pakietu wyborczego, "mając na względzie zapewnienie wyborcom, skutecznego prawa do głosowania".
Koperta zwrotna
Wyborca po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu i umieszcza ją w nadawczej skrzynce pocztowej lub w innej skrzynce pocztowej przeznaczonej do umieszczania kopert zwrotnych na terenie gminy, w której widnieje w rejestrze wyborców, zaś wyborcy głosujący w Warszawie - na terenie dzielnicy, w której widnieją w rejestrze wyborców.
Powiązany Artykuł
Wybory korespondencyjne na świecie. Zobacz, w których państwach można było głosować z domu
Szczegóły odbioru i dostarczania pakietów wyborczych w przypadku wyborów korespondencyjnych dla wszystkich mają określać nowe przepisy.
REKLAMA
Już tak głosowano
Jak przypomina tvp.info, głosowanie korespondencyjne zostało wprowadzone po raz pierwszy do kodeksu wyborczego z 2011 r. z myślą o osobach przebywających za granicą. Do listy osób, które mogły skorzystać z tej formy głosowania dodano wyborców z orzeczeniem o niepełnosprawności.
I tak mieszkańcy Warszawy, którzy planowali zagłosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych 9 października 2011 r., zgłaszali taką chęć do 19 września.
Procedura w 2011 roku
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne
"Pakiet wyborczy zawierał: kopertę zwrotną, karta lub karty do głosowania, kopertę na kartę lub karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a (jeśli wyborca zażądał ich przesłania)" - pisze tvp.info, powołując się na informacje stołecznego ratusza.
REKLAMA
Głosujący korespondencyjnie wyborca otrzymywał pakiet najpóźniej tydzień przed datą głosowania w lokalach wyborczych. "Wypełnioną kartę należało włożyć do koperty i nadać na adres obwodowej komisji wyborczej. Istniała także możliwość dostarczenia jej osobiście" - przypomina portal telewizji.
PAP/tvp.info/fc
REKLAMA