more_horiz
Wiadomości

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Szef KPRM przedstawił plan uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 20:50
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą miały charakter kameralny. Hołd ofiarom oddadzą najważniejsze osoby w państwie. Głównym miejscem uroczystości będzie plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Audio
  • Michał Dworczyk: prezes PiS złoży kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego (IAR)
  • Michał Dworczyk: szczególne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej (IAR)
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w Warszawie
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego w WarszawieFoto: Adam Burakowski/REPORTER

O 8.41 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złoży wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

Mara-i-Lech-Kaczynscy-pap-1200.jpg
"Przywracają pamięć". Prezydencki lekarz o albumach Polskiego Radia

Skromne uroczystości rządowe

Minister Michał Dworczyk poinformował też, że obchody rządowe rozpoczną się o 9.00 od złożenia przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie szef rządu w podobny sposób odda hołd ofiarom katastrofy spoczywającym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, a także na innych stołecznych nekropoliach. Także poszczególni ministrowie będą w ciągu dnia składać kwiaty i zapalać znicze w miejscach upamiętniających ofiary.

Skromne uroczystości odbędą się też w gmachach ministerstw, w których umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy.

Obchody zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

kaczyńska 1200.jpg
Niezwykły album Polskiego Radia. Krzysztof Czabański: ma pomnikowy charakter

Minister Michał Dworczyk podkreślił, że w związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii obchody odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Szef KPRM poinformował też, że w związku z tym, że rocznica katastrofy przypada w Wielki Piątek, to nie będzie mszy świętej o 8.00, która jest odprawiana 10. dnia każdego miesiąca.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] 10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

Rządowy tupolew rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Na pokładzie samolotu było 96 osób, w tym przedstawiciele władz państwowych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja leciała na uroczystości rocznicowe do Katynia.

jmo

Zobacz także

Zobacz także