X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: z pandemią najlepiej radzą sobie państwa narodowe, UE wymaga reform

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 07:44
Jak powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Prezydent RP Andrzej Duda, z koronawirusem najlepiej radzą sobie państwa narodowe, a działania Wspólnoty w tej sprawie sprawiają, że czeka ją rewizja. - Głos państw narodowych, czyli parlamentów poszczególnych krajów członkowskich, powinien być na forum Unii Europejskiej silniejszy – ocenił.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o epidemii koronawirusa (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Po wybuchu pandemii koronawirusa pojawiły się głosy, że Unia Europejska nie zareagowała adekwatnie do zagrożenia. Wytykano też brak solidarności w strukturach Wspólnoty. Andrzej Duda uważa, że UE czeka pewna rewizja.

Andrzej Duda Kancelaria 1200.jpg
Prezydent: "tak" dla wyborów korespondencyjnych, ale przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa Polaków

"UE wymaga reform"

Prezydent wskazał na nastroje w najmocniej dotkniętych koronawirusem Włoszech. - Tam jest ogromne rozczarowanie - mówił Andrzej Duda. - To duże europejskie państwo, jedno z tych, które w Unii Europejskiej było od samego początku, w związku z tym to jest silny głos na forum UE. Hiszpanie na pewno także będą mówili mocnym głosem - powiedział.

 >>>Posłuchaj całego wywiadu z prezydentem Andrzejem Dudą w Programie 1 Polskiego Radia<<<

- Kiedy popatrzymy, że to wszystko dzieje się po brexicie, to kolejny dobitny przykład tego, że Unia Europejska wymaga reform - dodał prezydent.

Według prezydenta sytuacja pokazała, że najlepiej sobie radzą państwa narodowe. - Głos państw narodowych, czyli parlamentów poszczególnych krajów członkowskich, powinien być na forum Unii Europejskiej silniejszy, w ogóle UE powinna iść w kierunku większej demokratyzacji, także jej instytucji - ocenił Andrzej Duda.

prezydent free 1200.jpg
"Jesteście naszymi Bohaterami". Prezydent podziękował lekarzom

Rola PE i Rady Europejskiej powinna być w Unii większa

Prezydent wskazał, że jest zwolennikiem zwiększenia roli Parlamentu Europejskiego czy Rady Europejskiej, gdzie, jak przypomniał, "zasiadają głowy państw i rządów, a więc osoby, które są bliskie obywatelom państw unijnych".

- To ich przedstawiciele i oni to czują. Do PE wybierają ich osobiście, w wyborach bezpośrednich. Ich premierzy i prezydenci to także te osoby, które są przez nich wybrane i jest to poczucie wyboru demokratycznego w poszczególnych krajach - tłumaczył Andrzej Duda.

W związku z tym, zmniejszyłaby się rola Komisji Europejskiej. - Uważam, że taki powinien być kierunek - oświadczył prezydent.

msze

Czytaj także

Prof. Michał Kleiber: epidemia koronawirusa stawia pytania o przyszłość UE

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 09:10
– Mamy problem z epidemią koronawirusa i na to nakłada się zmartwienie o przyszłość funkcjonowania Unii Europejskiej. Zamknięte granice są symbolem wiary, że jednak bezpieczeństwo najlepiej zapewniają państwa narodowe. To istotny sygnał dla wszystkich polityków krajowych i unijnych – powiedział w Programie 3 polskiego Radia prof. Michał Kleiber, były szef PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politolog: społeczeństwo bardzo dobrze ocenia działania rządu podczas kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 12:55
- Sama idea głosowania korespondencyjnego jest słuszna, budzi jednak obawę pomysł, by był to wyłączny sposób głosowania, powinniśmy iść w kierunku utrzymania możliwości oddania głosu w lokalach wyborczych z jednoczesnym dodaniem możliwości korespondencyjnej. Takie działania uzyskałyby większą aprobatę społeczną – mówił dr Andrzej Anusz, politolog, historyk z  Instytutu Piłsudskiego. Podkreślił, że społeczeństwo bardzo dobrze ocenia działania rządu podczas kryzysu.
rozwiń zwiń