Wirtualny stół wielkanocny. Episkopat zachęca do przesyłania zdjęć i filmów
- Epidemia uniemożliwia nam spotkania z rodziną i znajomymi, ale możemy przesyłać im zdjęcia i filmiki z życzeniami i umieszczać je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wirtualny stół wielkanocny – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.
2020-04-12, 06:40
- W te święta nikt nie może czuć się samotny i odizolowany, dlatego twórzmy wspólnotę posługując się nowymi mediami. Wiele osób będzie nam za to wdzięcznych, że jesteśmy razem i o nich pamiętamy – powiedział ks. Rytel-Andrianik. Dodał, że – jak mówił św. Jan Paweł II – "wiara umacnia się, gdy jest przekazywana, także przez nowoczesne media".
"Nowe technologie dają nam duże możliwości"
Powiązany Artykuł
"Tej nocy ludzie otrzymują prawo do nadziei". Papież Franciszek odprawił Mszę Wigilii Paschalnej
Rzecznik Episkopatu podkreślił, że "to pierwsze święta, gdy dla dobra nas samych oraz naszych rodzin i całego społeczeństwa, powinniśmy zostać w domu i świętować w gronie osób, z którymi mieszkamy".
- Nie oznacza to, że mamy w tym czasie być samotni i smutni. Nowe technologie dają nam duże możliwości komunikacji w prosty sposób. Kontaktujmy się z naszymi rodzinami, składajmy sobie życzenia telefonicznie i on-line. W Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny przesyłajmy filmiki i zdjęcia z naszych domów i publikujmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Dzięki temu stworzymy wspólnotę przy wirtualnym stole wielkanocnym. Nie zastąpi to naszych bezpośrednich spotkań, ale w obecnej trudnej sytuacji pozwala utrzymywać nasze relacje. Jest to szczególnie ważne dla osób będących w izolacji i kwarantannie. Dzielmy się radością i nadzieją, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa – powiedział rzecznik.
Transmisje mszy św.
Ks. Rytel-Andrianik zachęcił do łączenia się w modlitwie poprzez transmisje wielkanocnych mszy świętych oraz do pobłogosławienia pokarmów w domu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Trzeba dostrzec w tym sens". Polacy mieszkający w Argentynie o świętach w cieniu pandemii
- W tym roku, z powodu epidemii, w kościołach nie odbywa się obrzęd święcenia pokarmów. Księża biskupi poprosili, by ojciec rodziny lub inna osoba, odmówili przed wielkanocnym posiłkiem błogosławieństwo, którego formułę można znaleźć m.in. na stronach diecezjalnych i na stronie www.episkopat.pl. Możemy też odczytać fragment Ewangelii o zmartwychwstaniu Chrystusa. Zapraszam do uczestnictwa w Niedzielę Wielkanocną w południe w transmisji w TVP1, Polsacie i TV Trwam modlitwy Regina Coeli z papieżem Franciszkiem, który udzieli całemu światu specjalnego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" – dodał.
Rzecznik Episkopatu poprosił, aby w Święta Wielkanocne pamiętać także o osobach potrzebujących pomocy oraz modlić się w intencji ustania epidemii, chorych, zmarłych i ich rodzin oraz służb medycznych.
paw/
REKLAMA
REKLAMA